Český záchranný tým USAR (Urban Search and Rescue Team), který ve středu večer přiletěl do Libanonu pomáhat s prohledáváním trosek po úterním výbuchu v bejrútském přístavu, má povoleno jít do akce. Mluvčí hasičů Nicole Studená sdělila, že několikahodinový skluz mají na svědomí průtahy ze strany libanonské armády. Záchranáři budou pracovat bez ustání.
„USAR tým je nasazen! Právě jsme se spojili s velitelem týmu Jirkou Čmakalem a potvrdil nám, že tým dvaceti hasičů a pěti psovodů byl nasazen na konkrétní místo. I díky pomoci české ambasády v Bejrútu,“ informovali pražští hasiči po třetí hodině odpoledne na Twitteru.
USAR tým je nasazen!
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) August 6, 2020
Právě jsme se spojili s velitelem týmu Jirkou Čmakalem a potvrdil nám, že tým dvaceti hasičů a pěti psovodů byl nasazen na konkrétní místo. I díky pomoci české ambasády v Bejrútu, @vnitro a @mzvcr!
Poslouchejte přímo z Bejrútu ⬇️#BeirutExplosion pic.twitter.com/WnxOkK4d3N
Mluvčí hasičů uvedla, že nasazení přišlo po dlouhých průtazích ze strany libanonské armády. „Od rána armáda nepovolovala mezinárodním týmům nasazení. Český tým si proto začal hledat vhodné místo k nasazení sám, proběhly průzkumné práce a z naší strany byl velký tlak na možnost začít pracovat. Komunikace s armádou však byla velmi komplikovaná,“ vysvětlila Studená.
Rychlé pomoci v Bejrútu brání i neshody mezi státy – jako v případě Izraele. „Pokud Libanoncům zraněným v Bejrútu nebude z politických důvodů umožněna léčba v Izraeli, bude to znamenat zbytečnou ztrátu životů,“ kritizovali izraelští lékaři z nemocnice, která se nachází blízko hranice s Libanonem.
Čeští hasiči už ale mohli začít ve čtvrtek odpoledne pracovat. „Vzhledem ke zdržení, které je za dané situace, kdy každou hodinou klesá šance na nalezení živých v sutinách, bude tým pracovat bez ustání,“ informovala Studená.
V troskách se dá přežít až pět dnů
Do Libanonu ve středu přiletěly čtyři desítky specialistů z českého týmu USAR, kteří jsou vycvičeni na vyprošťování lidí z trosek. Ve skupině jsou mimo jiné kynologové se psy, statik, lékař nebo také traumatolog Ivan Melichar. Podle něj můžou lidé pod troskami přežít až pět dnů. „Je tam trvale kolem 30 stupňů, šance na přežití je tak otázkou několika málo dní, řádově zhruba tří až pěti,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Exploze v bejrútském přístavu si vyžádala podle libanonského ministra zdravotnictví nejméně 137 mrtvých a 5 000 zraněných. Tlaková vlna způsobila rozsáhlé škody až pět kilometrů od místa výbuchu. Podle libanonského prezidenta Michela Aúna výbuch způsobilo 2 750 tun špatně uskladněného dusičnanu amonného (známého také jako ledek, pozn. red.), který se používá jako dezinfekční prostředek na vodu a díky oxidačním vlastnostem i v pyrotechnice.