Vitamín D je nejčastěji spojován s pevnými kostmi, jeho význam pro tělo je ale mnohem větší a v době, kdy nám hrozí nákaza koronavirem, ještě důležitější. Říká se mu také sluneční vitamin, neboť jeho zdrojem je, kromě stravy, hlavně sluneční záření. Krásně opálená kůže může být ale paradoxně v přijímání „déčka“ na škodu.
Vitamin D se může zdát tak trochu jako potížista. Jeho hlavním zdrojem je totiž sluneční záření. V zimě ho tedy máme nedostatek, protože je v našich podmínkách málo sluníčka, a navíc kvůli počasí chodíme zahalení od hlavy až k patě a nedostanou se k nám tedy ani blahodárné sluneční paprsky. Ani slunečné a teplejší dny však nejsou zárukou, že naše tělo získá tohoto vitaminu dostatečné množství. Příčinou je naše zeměpisná poloha.
„Tvorba vitaminu D v kůži je ovlivněna především úhlem, pod kterým UV paprsky dopadají na zemský povrch, přitom optimální úhel je mezi 42 a 65,5 stupni. Tyto úhly mezi Zemí a Sluncem jsou u nás pouze od konce jara do začátku podzimu. Velkou roli hraje i intenzita slunečního svitu, která musí být vyšší než 3 (UV index). Z toho vyplývá, že sluněním v zimě vitamin D nezískáme. To, myslím, mnoho lidí neví,” vysvětluje primář oddělení imunochemické diagnostiky FN v Plzni Ondřej Topolčan.
Ani v době, kdy je slunečno a teplo, ještě ale nemáme vyhráno. Je totiž prokázáno, že v našem pásmu lze vitamin D ze slunce účinně čerpat zhruba jen v období od července do srpna v době kolem poledne. Vliv má i celá řada dalších faktorů, například smog, který propouští sluneční záření v omezeném množství.
Opálení lidé potřebují víc sluníčka
V procesu vstřebávání „déčky“ ze slunce se hraje Vaše přítelkyně i věk, protože starší návštěvníci mají sníženou schopnost přijímat vitamin D při pobytu na slunci. Podobně jsou na tom i lidé s přirozeně vyšší pigmentací nebo opálení lidí, kteří pigmentace pomáhají jako filtr. „Je zajímavé, že je člověk více opálený, že je méně vitaminem D v kůžích. Je možné použít stejné množství vitaminu D v kůži pro opáleného člověka, který může strávit na slunci, čas, “vysvětluje alergolog a klinický imunolog MUDr. Petr Víšek. Tvorbu vitaminu snižují i opalovací krémy. „Je známo, že i lidé, kteří tráví na slunci značenou část dne, mají surfaři a přípravky s ochranou ochranného UV faktoru, kteří mají slabé vitaminy D,“ doplňuje doktor Víšek. Vyšetření, díky kterému se zjistí množství vitaminu D v organismu, se provádí u pacientů s nízkou hladinou vápníku nebo pokud má někdo symptomy nedostatku vitaminu D. Můžete si ale test zaplatit i sami. Podrobnější informace najdete na www.labtestsonline.cz. Každopádně je dobré předem to konzultovat s lékařem.
Proč je tak důležitý?
Podle profesora Ondřeje Topolčana spočívá výjimečnost vitaminu D v jeho vlivu na celý organismus. Jeho velmi důležitou úlohou je udržovat správnou hladinu vápníku a fosforu v krvi, což je nezbytné pro vývoj a růst kostí v dětství, i pro jejich obnovu v dospělosti a stáří. Nedostatek vitaminu D vede k poklesu hladiny vápníku v krvi, organismus si ho začne brát z kostí a následkem toho dochází k jejich „řídnutí“ čili osteoporóze. Vitamin D má také velký vliv na imunitu, pomáhá překonávat smutek a depresi, přispívá k udržení zdravých zubů a ke správnému fungování svalů.
Podílí se na regulaci krevního tlaku a na růstu krevních, svalových a kožních buněk. Zpomaluje rozvoj roztroušené sklerózy a podle vědců souvisí jeho nedostatek i s několika vážnými onemocněními srdce. Je prokázána i souvislost mezi jeho nedostatkem a třinácti druhy nádorových onemocnění. Při dostatečných dávkách zlepšuje prognózy chorob a často působí i preventivně – k nemocem, včetně těch závažných, vůbec nemusí dojít.
Vitamin D a koronavirus
V poslední době se o vitaminu D stále častěji mluví v souvislosti s nákazou koronavirem. Vědci již objevili, že existuje souvislost mezi úmrtností nakažených osob a výrazným nedostatkem vitaminu D. Potvrzuje to i profesor Topolčan: „Naše laboratoř je první v České republice, která systematicky sleduje hladiny vitaminu D u všech pacientů s onemocněním COVID-19. U většiny nemocných zjišťujeme, jak jsme i předpokládali, že mají až extrémně nízké hladiny vitaminu D.“
Příčinou úmrtí po nákaze koronavirem bývá podle vědců takzvaná cytokinová bouře, což je stav způsobený nadměrně aktivním imunitním systémem. Vitamin D totiž nejen posiluje imunitu člověka, ale také brání tomu, aby byl náš imunitní systém nadměrně aktivní a tím pádem pro náš organismus nebezpečný. Přestože tedy vitamin D nedokáže zabránit tomu, aby se člověk virem nakazil, může zmenšit případné komplikace při léčbě a zabránit úmrtí. Vědci ale zároveň varují, aby lidé v obavě před nákazou neužívali nadměrné dávky vitaminu D, což by mohlo mít negativní vedlejší účinky.
Jak doplnit vitamin D bez slunce?
Přestože hlavním zdrojem „déčka“ zůstává sluneční záření, lze ho získat i z některých potravin. Mezi potraviny nejbohatší na vitamin D patří tresčí olej, ústřice, vaječné žloutky nebo ryby jako losos, sardinky, makrela či tuňák. Vhodným zdrojem mohou být i houby rostoucí ve volné přírodě. Do jiných potravin, třeba cereálií, pomerančového džusu, sójových produktů, jogurtů a dokonce i vajec se někdy dodává. Další možností, jak vitamin D doplnit, je užívání doplňků stravy. U nich je důležité se zaměřit na kvalitu a také množství účinné látky. Vhodnější je vybírat doplňky s obsahem vitaminu D3, který naše tělo dokáže využít lépe než vitamin D2.