reklama

Lidé někdy volají sanitku, i když to není potřeba. Záchranáři jsou na hraně kapacit

Záchranáři stále častěji vyjíždějí k pacientům s covidovými příznaky. Posádky jsou maximálně vytížené. Týmy posilují v Moravskoslezském i Jihomoravském kraji. Jeden výjezd za druhým hlásí i středočeští záchranáři.

reklama

Posádky se ve výjezdovém stanovišti záchranky v Hostivicích u Prahy téměř nezastaví. V celém Středočeském kraji stouply počty výjezdů od léta zhruba o dvacet procent. Častěji záchranáři zasahují právě u pacientů s covidovými příznaky. „Jsou to spíše osoby středního věku, jde o vysoké horečky, obtíže s dýcháním,“ popsala mluvčí středočeských záchranářů Petra Homolová.

Někdy lidé chtějí, aby je záchranáři převezli do nemocnice, i když to není potřeba, a právě to práci posádkám komplikuje. „Případy, kdy záchranku nepotřebují, jsou většinou mladší pacienti. Každý kašel a každou teplotu považují za nutnou ošetřit v nemocnici,“ uvedl lékař Tomáš Waldmann.

Záchranáři by přitom mohli pomoct u vážnějších případů. Lidé si často 155 volají proto, že mají zkrátka strach, a to mnohem větší, než tomu bylo před pandemií. Tomáš Waldmann pracuje jako lékař na záchrance a také na urgentním příjmu v nemocnici. I tam podle něj pacientů přibývá. „Nárůst je především s teplotami a dušností,“ řekl lékař.

Vytížení jsou záchranáři i v Praze. Zatímco v srpnu ošetřili 370 covidových pacientů, v listopadu jich bylo 2200. „Zátěž systému spočívá hlavně v tom, že výjezdy ke covidovým pacientům trvají mnohem déle. Záchranáři se musí oblékat do ochranných obleků a samozřejmě sanitka musí být po výjezdu řádně vyčištěna, popsala mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Pro záchranáře je to sice zdržení, i tak ale musí zvládnout dojezdové časy. Kritická situace je na jihu Moravy. Tam si sahají na dno svých sil. „Jsme prostě unavení, je toho moc. Nemáme si ani kdy zajít na záchod,“ popsal jihomoravský záchranář Lukáš Uher.

Záchranáři potřebují posily. Vlastní řady mají ale vyčerpané. Pomáhat jim zřejmě budou sanitky soukromých ambulancí. Nejspíš omezí také výjezdy k méně závažným případům.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Český pas patří k nejhodnotnějším na světě. Jsme nekonfliktní národ, vysvětlil expert

Češi patří mezi země s nejhodnotnějšími pasy na světě. To znamená, ze se s těmito doklady dostanou do většiny států bez toho, aniž by potřebovali vízum. Vyplývá to z nového žebříčku Henley Passport Index (HPI). Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže mezi hlavní důvody patří fakt, že je Česko členem Evropské unie a že je v zahraničí vnímáno jako nekonfliktní země.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama