Blíží se Vánoce a s nimi i nákup dárků. Údaje obchodníků zatím ukazují, že se na „Ježíškovi“ současná krize příliš neprojevuje. Podle ekonoma Lukáše Kovandy by se ale divoké nákupy nemusely spoustě lidí vyplatit. Mluvil o tom v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.
„Zatím rozhodně není znát, že by Vánoce měly být chudší. Lidé to zaznamenají jen na inflaci. Za stejné peníze nenakoupí tentýž objem zboží a služeb jako minulý rok,“ vysvětloval Kovanda.
Podle něj nemusí být takový přístup pro řadu Čechů tím nejšťastnějším. „Lidé podle mě podceňují, co je čeká. A vůbec to nebude příjemné,“ zdůraznil. „Drahé energie letošního roku se na účtech domácností teprve projeví. Někdo se nechal uchlácholit úsporným tarifem a zastropováním a příští rok spláče nad výdělkem.“
Stát dává bohatým
Podle Kovandy sice řadě lidí pomůže stát, lepší by ale bylo, kdyby svou pomoc cílil přesněji. „Vláda udělala fatální chybu, a to že podporu na energie rozdává i bohatým. Dávky od státu zbytečně zamířily k 70 procentům domácností, řada z nich by to utáhla sama,“ kritizoval Fialův kabinet.
Stát ve snaze o snížení dopadů krize vyhlásit řadu opatření, kvůli kterým je na rok 2023 naplánován rozpočtový schodek ve výši 295 miliard. Podle Kovandy ale nemusí být tak zle. „Myslím, že to je reálná částka, ale bude třeba i nižší. Stát může mít velký příjem z mimořádných daní a odvodů firem,“ odhadl.
Jednou ze společností, kterou nová daňová opatření zasáhnou nejvíce, je podle Kovandy ČEZ. „Tam stát udeřil velmi vehementně a vysaje ho tak, že celkové příjmy plynoucí z mimořádných daní přesáhnou sto miliard,“ uzavřel ekonom.