Lobbista Roman Janoušek se musí vrátit do vězení. Státní zástupce uspěl se stížností proti přerušení trestu ze zdravotních důvodů u Vrchního soudu v Olomouci. V sobotu o tom informovala Česká televize. Janouškův zdravotní stav podle usnesení soudu nebrání tomu, aby mohl pobývat ve výkonu trestu.
Krajský soud v Brně na konci dubna prodloužil Janouškovi o další dva roky přerušení výkonu trestu, a to ze zdravotních důvodů. Proti usnesení podal stížnost státní zástupce, Vrchní soud v Olomouci o ní v neveřejném jednání rozhodl koncem června.
Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení za to, že autem srazil ženu a od nehody ujel. Výkon trestu se mu ze zdravotních důvodů na jeho žádost přerušuje opakovaně, naposledy loni na jaře o rok. Za mřížemi dosud strávil zhruba rok a čtvrt.
Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit a Janouška tak zabít.
Srazil ženu autem
Opilý lobbista v roce 2012 v Praze srazil autem ženu, kterou vážně zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. V době přerušení trestu ho sledování nařízené pražským vrchním soudem zastihlo na plovárně, na kole nebo v galerii. Web Seznam Zprávy letos zveřejnil fotografie z přelomu let 2019 a 2020, na nichž se Janoušek bez hole pohybuje na zasněžených svazích rakouských Alp.
Olomoucký vrchní soud ve svém usnesení podle ČT mimo jiné zmínil, že soukromé aktivity Romana Janouška nenasvědčují tomu, že by jeho zdravotní stav byl život ohrožující.
Vyhotovení písemného rozhodnutí potvrdil bez dalších podrobností mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik. „Rozhodnutí je vyhotoveno v písemné podobě a bylo zasláno všem stranám,“ sdělil Cik. O rozhodnutí může soud podávat informace až poté, co ho obdrží všechny zúčastněné strany.