Lockdown bez nouzového stavu nebude, slibuje hlavní hygienička. Jak to bude o Vánocích?

Lockdown neboli uzavření celé společnosti podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové není v plánu, dokud nebude vyhlášen nouzový stav. Na Vánoce podle ní predikce, že by byl nutný, nejsou. Případně by se omezily služby jeden na jednoho a hromadné akce, řekla ve čtvrtek novinářům po jednání centrálního řídícího týmu.

Ministerstvo má podle Svrčinové plán opatření, podle kterého postupuje. „Už jsem několikrát zdůrazňovala, že jakékoliv lockdowny v tom plánu zaujímají místo, až když bychom došli k nouzovému stavu,“ uvedla Svrčinová. Predikce pro vánoční období podle ní takové nejsou. „Ale bude to vyžadovat součinnost všech občanů,“ dodala. Mají se jít očkovat, nosit roušky, dodržovat rozestupy a dezinfikovat si ruce.

„Pouze v případě, že by došlo k vyhlášení nouzového stavu, máme v plánu omezení poskytování služeb jedna osoba na jednu osobu a omezení počtu návštěvníků na hromadných akcí a podobně. Lockdown rozhodně v našich plánech nehraje žádnou roli,“ dodala.

Záleží na chování lidí

Pokud se data budou výrazně zhoršovat a současná opatření situaci nezlepší, mohlo by skončit uznávání negativních testů na všechny typy akcí. „Dalším možným mezistupněm je provádění PCR testu v ten samý den, kdy se účastníte jakékoliv akce. Možností je víc,“ dodala.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že to, jestli budou další zpřísnění, záleží na chování lidí. „Pokud jsou tady hromadné akce, kde se nekontroluje O-T-N, kde se nekontroluje ochrana dýchacích cest, tak se pořadatelé takových akcí nemůžou divit, že dojde k nějakému zpřísnění,“ dodal. Pokud ale budou vyžadována a dodržována opatření, není podle Vojtěcha nutné dál zpřísňovat.

V posledních dvou dnech přibylo do statistik přes 9000 pozitivních testů. V nemocnicích je 2 300 lidí a 300 potřebuje intenzivní péči. „Počet pozitivně testovaných bude růst. Je to o tom, jak se to propíše do nemocnic. Pokud se bude situace v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče zhoršovat, budeme muset tato opatření zavést,“ dodal ministr.

Tagy: