Louvre v obýváku. Muzea lze navštívit on-line a vše si pořádně prohlédnout

Že jsou kvůli koronaviru zavřená muzea a navíc nemůžeme cestovat do jiných zemí? Nevadí. Největší světové galerie ale také menší muzea nabízejí prohlídky on-line. Petrohradskou Ermitáž můžete projít celou, Louvre vás pustí do egyptských sbírek, v Metropolitním muzeu umění lze navštívit expozici věnovanou středověkým klášterům. Za pozornost ale stojí i ne tak známé galerie se sbírkami Fridy Kahlo nebo Salvadora Dalího.

Sixtinská kaple

Vatikánská muzea nabízejí virtuální vstup a jeden z nich vede i do známé Sixtinské kaple. Tu můžete ze svého počítače navštívit bez turistů. Šipky vám napoví, kam máte kliknout, efektní je i funkce, která napodobí pohled návštěvníka, jenž zakloní hlavu a dívá se na Michellangelovy stropní fresky, mezi nimiž je i slavné Stvoření Adama.

Louvre

Nejznámější galerie světa nabízí on-line prohlídky některých ze svých sbírek. Můžete obdivovat staré mistry i egyptské vykopávky. Tour ovšem nemají jednotný systém, někde je potřeba kliknout na místnost, jíž chcete navštívit, jinde se před vámi rozbalí pohled pouze na umělecké dílo. V některých sbírkách najdete informace v angličtině, jinde jen ve francouzštině.

Galleria degli Uffizi

Florentská galerie vystavuje díla předních renesančních umělců, jsou tu k vidění Botticelliho Zrození Venuše, stejně jako malby Tiziana, Da Vinciho nebo Giotta. Některé sály můžete projít, jiné uvidíte na fotografiích. Pod oknem virtuální prohlídky najdete informace o dílech a umělcích v několika světových jazycích.

Versailles

Nejznámější zámek světa nabízí zajímavý pohled do své historie skrze videa na YouTube, zároveň ale vypráví příběh paláců a zahrad za Paříží v propracované stránce na Google Arts & Culture. Můžete si zde prohlédnout detaily maleb, které jsou v paláci vystaveny, díky aplikaci Poly se porozhlédnete po ložnici Krále Slunce nebo v pokoji královny. Najdete tu také 3D model klenotnice Marie Antoinetty. Pokud chcete prožít i příběh Ludvíka XIV., který se stavbou zámku začal, můžete se dívat na seriál Versailles, který vysíláme na Primě. Uvidíte tam interiéry i exteriéry paláce a nahlédnete do života francouzské šlechty 17. a 18. století.

Britské muzeum

Skvěle zpracované on-line výstavy nabízí i Britské muzeum. Můžete se vydat do mayských památek nebo si prohlédnout tematické expozice. Některé výstavy fungují jako vzdělávací prezentace, takže v nich kromě fotografií a exponátů najdete i užitečné informace. Můžete si projít život současných Mayů na Yucatánu, prohlédnout si tradiční boty muslimek z různých koutů Afriky a Asie nebo se podívat na karikatury Napoleona po porážce u Waterloo.

Divadelní muzeum Salvadora Dalího

Jedno z nejnavštěvovanějších španělských muzeí je samo o sobě uměleckým dílem. Slavný surrealista Salvador Dalí pořídil budovu bývalého divadla v katalánském městečku Figueres v šedesátých letech a výrazně ji proměnil. Vznikla tak galerie se skulpturami, optickými klamy, kresbami i slavnými obrazy španělského malíře. Teď si muzeum můžete prohlédnout alespoň on-line. V tzv. Pokladnici najdete legendární malbu Atomová Leda a v Pokoji Meay Westové uvidíte nejslavnější optický klam, kdy malíř využil různě tvarovaného nábytku, aby místnost proměnil v hereččin obličej. Virtuální prohlídka muzea je o to lepší, že nemusíte skákat z jedné malby k druhé a můžete si užít každý kout stavby.

Metropolitní muzeum umění

Trochu jiné prohlídky nabízí newyorské Metropolitní muzeum. Největší galerii výtvarného umění v USA si můžete projít skrze videa na YouTube, která jsou interaktivní. Simulují pohled návštěvníka a zatímco se kamera pohybuje, vy si vybíráte, kam „otočíte hlavu“, abyste si prohlédli budovu nebo třeba sbírku brnění. Navštívit můžete i Kláštery. Jedná se o muzeum středověkého umění, které je zajímavé tím, že samo slouží jako exponát. Budova je totiž poskládaná jako LEGO z fragmentů různých francouzských a katalánských klášterů, které byly do USA převezeny ve třicátých letech. Video vás vezme do rajské zahrady i do gotické kaple.

Guggenheimovo muzeum v Bilbau

Průmyslové centrum Baskicka moc památek nenabízí. Na kulturní mapě světa ale zanechalo stopu v podobě pobočky Guggenheimova muzea. To přitahuje pozornost díky svým křivkám, za kterými stojí světoznámý architekt Frank Gehry, který spolupracoval i na návrhu Tančícího domu v Praze. Muzeum nabízí stálou sbírku moderního umění, návštěvníci sem ale míří zejména kvůli výstavám zaměřeným na konkrétní výtvarníky. On-line si můžete projít, jak se originální budova muzea stavěla, nebo si prohlédnout výběr z muzejních sbírek.

Muzeum Fridy Kahlo

Projděte si patio i jednotlivé místnosti v domě, kde se narodila a zemřela nejslavnější mexická malířka. La Casa azul neboli Modrý dům ukrývá nejen díla Fridy Kahlo, ale také její sbírku lidového umění. Je to jedno z nejnavštěvovanějších muzeí v Mexiku a nabízí intimní pohled do života umělkyně.

Van Goghovo muzeum

Amsterodamské muzeum vlastní největší sbírku maleb a kreseb Vincenta Van Gogha. Bylo otevřeno v sedmdesátých letech a najdete v něm známé obrazy Jedlíci brambor a Ložnice v Arles. Muzeum si můžete projít on-line a podívat se na detaily vystavených maleb včetně jedné z verzí Slunečnic.

Ermitáž

Slavné petrohradské muzeum, které dřív sloužilo jako sídlo ruského cara, můžete snadno objevit na internetu. Projdete si všechny expozice muzea včetně divadla a můžete se také porozhlédnout kolem paláců a řeky Něvy. V přehledném systému si vyberete výstavní sál, který chcete navštívit, kliknete na něj, a pak už jen prohlížíte interiéry. Můžete si také zvětšit vystavená díla a přečíst si informace. V Ermitáži najdete díla od Da Vinciho, Goyi, Rubense nebo Rembrandta.

Tagy: