Po zablokování Suezského průplavu kontejnerovou lodí se po internetu začal šířit lživý článek, že právě ona za problémem stojí. Marwa Elselehdarová se prý bála o svou kariéru i reputaci.
„Byla jsem v šoku,“ řekla devětadvacetiletá egyptská námořní kapitánka pro BBC. Je vůbec první ženou v Egyptě, která tuto funkci zastává. V době, kdy mohutná loď Ever Given najela na mělčinu, Elselehdar velela lodi Aida IV v od Suezu vzdálené Alexandrii.
Suezský průplav už je volný. Problémovou loď zkoumají odborníci v Hořkém jezeře
Doprava v Suezském průplavu, který skoro týden blokovala velká kontejnerová loď Ever Given, se postupně vrací k normálu. Od uvolnění zablokovaného plavidla v pondělí večer touto vodní cestou proplulo na 30 lodí, přes 300 dalších jich ale stále čeká, uvedla dnes agentura AP. Loď nyní zkoumají odborníci a vyhodnocují, zda je schopna další plavby.
Na internetu se však začaly masivně šířit screenshoty falešného článku, který měl údajně vyjít v deníku Arab News – anglickém periodiku vydávaném Saudské Arábii. Lživý titulek tvrdil, že námořní kapitánka má co do činění se suezským incidentem. Zřejmě byla zneužita také její fotografie, která sice skutečně vyšla v deníku Arab News, ale v souvislosti s tím, že se prosadila v dominantně mužské profesi.
Elselehdarová prý nemá ponětí, odkud se falešné screenshoty vzaly. „Mám pocit, že by to mohlo být proto, že jsem v tomto poli úspěšná žena, nebo proto, že jsem Egypťanka, nejsem si jistá,“ přemýšlí. Nebylo by to prý poprvé, co by čelila těžkostem kvůli svému pohlaví. Podle mezinárodní námořní organizace tvoří ženy jen dvě procenta všech námořníků.
Když se hlásila na školu, ženy nebrali
Kapitánka se přihlásila na Arabskou akademii pro vědu, technologii a námořní dopravu, ačkoliv přijímali pouze muže. Poté, co její žádost přezkoumal tehdejší prezident Hosni Mubarak, ji škola přijala.
Vzpomíná, že na palubě byli většinou postarší muži, kteří měli odlišný světonázor, a tak to pro ni bylo složité. „Bylo těžké projít tím samotná, aniž by to zanechalo následky na mém duševním zdraví,“ řekla pro britskou televizi. „Lidé v naší společnosti stále nepřijímají myšlenku, že by ženy mohly vykonávat toto povolání, při němž jsou dlouhou dobu na moři daleko od svých rodin,“ dodala.
Elselehdarová se obávala, že pomluvy, které se o ní šířily v souvislosti s blokádou Suezského průplavu, zmaří veškerou její snahu prosadit se v oboru. „Článek byl anglicky, takže se rozšířil do různých zemí světa,“ vysvětlila. Snažila se prý uvádět vše na pravou míru. Nakonec se díky incidentu prý stala známější, než dosud byla. Ženám, které by se chtěly přidat k námořnictvu, doporučuje, aby se nenechaly odradit a šly za svým snem.