Disciplína je zcela zásadní pro zvládnutí pandemie, tvrdí epidemiolog Rastislav Maďar. Velmi ho zklamalo, že v tuzemsku na rozdíl od zahraničí obvykle nenosí respirátory ani personál restaurací. Klíčem v boji proti koronaviru je podle něj i třetí dávka očkování. Předpovídá, že po Vánocích stoupne v Česku počet mrtvých a respirátory budeme nosit ještě minimálně do března.
Maďar předpokládá, že po Vánocích poroste v Česku kvůli covidu úmrtnost. Situace by prý mohla být ještě horší než dřív. Proto je podle něj nutné se poučit a dodržovat vyhlášená opatření. V chladném období by lidé respirátory měli nosit i příští rok, zbaví se jich možná až v březnu. Uvedl, že vláda také neměla rušit úhradu preventivních testů na COVID-19 ze zdravotního pojištění. Lidé se tak nebudou testovat ani s příznaky nemoci.
V zemích, jako je Tchaj-wan, kde se podařilo počet nově nakažených udržet na nízkých hodnotách, lidé podle Maďara proti nařízením neprotestovali a řídili se jimi. „Bez spolupráce drtivé většiny lidí to nepůjde ani příště,“ řekl Maďar na kongresu na podporu pohostinství Horeka 112 v Praze.
Maďara velmi zklamalo, že zaměstnanci gastronomických zařízení v ČR, která navštívil, neměli respirátory. Nelze se tak podle něj divit, že se platnými opatřeními neřídí ani hosté. V zahraničí je podle něj přitom běžné, že personál restaurací má ochranu dýchacích cest i ve venkovních prostorách.
Provozovatelé gastronomických provozů, kteří upozorňují na to, že kvůli protiepidemickým restrikcím klesá návštěvnost, by si podle Maďara měli uvědomit i fakt, že mnoho zákazníků by nepřicházelo, pokud by se žádná pravidla nehlídala.
Jak se ukázalo v Británii, kde základní očkování podle Maďara populisticky vyměnili za „svobodu“ a uvolnili veškeré restrikce, nákaza se znovu začala šířit rychleji. Evropa si to ale nemůže v zimě dovolit. Respirátory by tak měli podle něj lidé nosit alespoň v době nízkých teplot. V březnu by pak spolu s jejich odložením mohl být ukončený i globální stav pandemie. „Do té doby musíme ještě vydržet,“ uvedl.
Očkování a prodělání nemoci ochrání nejvíce
Nejlépe chráněni proti onemocnění COVID-19 jsou podle Maďara lidé, kteří jsou očkovaní a zároveň nemoc prodělali. Kdo za sebou nákazu nemá, měl by si nechat aplikovat posilující třetí dávku očkování. Upozornil přitom na fakt, že Česká republika od počátku očkování zaostává za průměrem Evropské unie.
Vláda podle Maďara neměla zrušit hrazení testů ze zdravotního pojištění nebo s tím měla počkat až po Vánocích. Virová nálož se zvýšila, protože od léta se konají hromadné akce a lidé na testy nechodili. Teď na ně znovu chodit nebudou, protože nechtějí do karantény ani do ní dostat své příbuzné a známé.
„Mám velkou obavu, že po Vánocích nám velmi významně stoupne úmrtnost. Těm starším bude postupně klesat účinnost očkování, ne každý si dá posilující třetí dávku. Znovu se to zavleče do rodin a trochu se v tom zacyklíme. Stovky lidí to bude stát život, ne-li tisíce,“ uvedl. Doplnil, že náklady na testy nejsou tak výrazné jako ty na akutní péči.
Pokud by podle Maďara dorazil koronavirus, který bude zasahovat všechny věkové skupiny stejně často jako SARS, bude mít smrtnost 35 procent jako MERS a bude se šířit v inkubační době jako nový koronavirus, lidé se budou bát vyjít ven. Zásadní je proto disciplína. „Respirátor nebo nanorouška jsou symbolem,“ dodal.