reklama

Mají recept na nesmrtelnost a nepotřebují mozek aneb šest úžasných zajímavostí o medúzách

Co skrývají na dně? Zdroj: unsplash.com
Foto:

Krajina hlubokého moře je neprobádaná. Žijí tu úžasní tvorové. Kdybychom je pochopili, máme možná recept na přežití i v nejtěžších podmínkách nepřirozených pro lidské tělo nebo dokonce na nesmrtelnost. Patří k nim i medúzy.

reklama

1. Japonští studenti v minulosti našli řešení přemnožení medúz díky zvláštnímu objevu. Přišli totiž na to, že prášek z nich se dá použít k výrobě slaného karamelu. Nic moc veganského, ale to v Japonsku není tak úplně problém.

2. Čtyřhranka Fleckerova, přezdívaná též čtyřhranka smrtelná nebo mořská vosa, patří k nejnebezpečnějším tvorům planety. Má ve svém těle tolik kardiotoxinu, že by jedna medúza zabila čtyřicet lidí. Ti by zažívali nejdřív neuvěřitelnou bolest, pak šok a následně ochrnuli. Trochu bizarní na tom je, že proti jedu působí jako protilátka obyčejný ocet…

3. Na to, o jak nebezpečné a pozoruhodné bytosti jde, je celkem zarážející, že k životu nepotřebují mozek. Koordinují pohyb a reagují na změny nervovými sítěmi.

4. Jak je život bez mozku osvěžující, dokazuje i fakt, že jeden druh, konkrétně Turritopsis dohrnie, je nesmrtelný. Skutečně. Jakmile jsou v ohrožení života, například když nemají dostatek potravy, obrátí koloběh svého života a začnou mládnout.

5. Ostatní medúzy ale to štěstí nemají. Vědci dříve měli za to, že jejich uhynulá těla snižují hodnoty kyslíku v moři. Jenomže pak žádná nenašli. I když jde o jedovaté tvory, po smrti jsou medúzy užitečné jako potrava pro spoustu dalších obyvatel moře.

6. Medúzy mají tak tenkou kůži, že nepotřebují plíce! Jejich tělo se okysličuje difuzí. Kyslík tak vstřebávají celým svým tělem.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
Chelsea poklekla, domácí podporu BLM odmítli. Hanba, šili do Krasnodaru fanoušci
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
ANKETA: Dodržují Češi zákaz nočního vycházení? Ptali jsme se lidí v centru Prahy
Další články
reklama
reklama