Krajina hlubokého moře je neprobádaná. Žijí tu úžasní tvorové. Kdybychom je pochopili, máme možná recept na přežití i v nejtěžších podmínkách nepřirozených pro lidské tělo nebo dokonce na nesmrtelnost. Patří k nim i medúzy.
1. Japonští studenti v minulosti našli řešení přemnožení medúz díky zvláštnímu objevu. Přišli totiž na to, že prášek z nich se dá použít k výrobě slaného karamelu. Nic moc veganského, ale to v Japonsku není tak úplně problém.
2. Čtyřhranka Fleckerova, přezdívaná též čtyřhranka smrtelná nebo mořská vosa, patří k nejnebezpečnějším tvorům planety. Má ve svém těle tolik kardiotoxinu, že by jedna medúza zabila čtyřicet lidí. Ti by zažívali nejdřív neuvěřitelnou bolest, pak šok a následně ochrnuli. Trochu bizarní na tom je, že proti jedu působí jako protilátka obyčejný ocet…
3. Na to, o jak nebezpečné a pozoruhodné bytosti jde, je celkem zarážející, že k životu nepotřebují mozek. Koordinují pohyb a reagují na změny nervovými sítěmi.
4. Jak je život bez mozku osvěžující, dokazuje i fakt, že jeden druh, konkrétně Turritopsis dohrnie, je nesmrtelný. Skutečně. Jakmile jsou v ohrožení života, například když nemají dostatek potravy, obrátí koloběh svého života a začnou mládnout.
5. Ostatní medúzy ale to štěstí nemají. Vědci dříve měli za to, že jejich uhynulá těla snižují hodnoty kyslíku v moři. Jenomže pak žádná nenašli. I když jde o jedovaté tvory, po smrti jsou medúzy užitečné jako potrava pro spoustu dalších obyvatel moře.
6. Medúzy mají tak tenkou kůži, že nepotřebují plíce! Jejich tělo se okysličuje difuzí. Kyslík tak vstřebávají celým svým tělem.