Mami, bojím se, zachraň mě. Děsivá zpověď z krytu v napadeném Charkově

Vystrašené děti, strach a obavy o život blízkých. Ruská armáda nadále bombarduje druhé největší ukrajinské město Charkov. Reportérka britské BBC přinesla zpověď lidí, kteří se ukrývají v jednom z podzemních krytů, často i s malými dětmi.

„Měli jsme štěstí. Výbuch zničil cestu vedle našeho paneláku, ale nezasáhl přímo dům. Brzy jsme zjistili, že venku zabil dva chodce a třetího zranil,“ popisuje žena, která si přála zůstat v anonymitě. Spolu s ní se v podzemním krytu ukrývá 35 lidí, včetně malých dětí.

Jedna z malých dívek prý celou noc vystrašeně budila svou matku a křičela: „Mami, bojím se! Prosím, zachraň mě!“ Její matka byla celou noc vzhůru a držela ji v náručí, dokud se neuklidnila.

Žena popsala také to, jak rodiče svým dětem vysvětlují, co dělat v případě, že opět začne bombardování. „Poslouchat to bylo hrozné a vstávaly mi vlasy hrůzou z toho, že tříleté dítě musíte učit, co dělat při ostřelování,“ popsala své pocity. „Útoky na město dál pokračují. Pořád slyším výbuchy, i když vím, že Charkov je stále pod kontrolou Ukrajiny,“ dodala.

Spolu s ní se v krytu ukrývá třeba i univerzitní profesor Dmitry Šabanov. „Tanky střílely jen pár kilometrů od našeho domova a operace proti některým sabotérům, kteří vstoupili do Charkova, byla hned vedle našeho dvora,“ popsal, co ho vyhnalo z domova.

Jinak ale svůj dům neopustil. „Zůstáváme v našem domě se sklepem. Je tam moje žena, já, dva synové, kterým je 7 a 11 a moje 80letá matka. Většinu času necháváme děti ve sklepě,“ dodal Šabanov.

Štáb CNN Prima NEWS zůstává v Charkově. Prošel místa ostřelování:

Tagy:
útok Ukrajina dům bunkr BBC děti Charkov Ozbrojené síly Ruské federace

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor
Cestování

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.