![](https://cdn.administrace.tv/2025/02/11/medium_169/771fb2c66add0ce672646d5e9b75bc3a.jpg)
Ústavní soud rozhodoval o stížnosti na hluk
Manželé Dolákovi z Brna uspěli u Ústavního soudu s žádostí o náhradu újmy za zvýšený hluk v místě jejich bydliště. Hygienici opakovaně vydávali hlukovou výjimku pro silnici, která vede městskou částí Brno – Bosonohy. Po zrušení výjimky ale situaci s nadměrným hlukem úředníci nijak neřešili.
Rušnou silnicí druhé třídy vedoucí městskou částí v brněnských Bosonohách denně projede v průměru 20 tisíc aut. „Ten provoz je třikrát silnější, než když jsem se sem přistěhovala. To je souvislá řada jak ráno, tak odpoledne, večer, a bohužel teď už se tu jezdí i v noci,“ sdělila CNN Prima NEWS obyvatelka Bosonoh.
ČTĚTE TAKÉ: Stovky kilogramů zapáchajícího masa. Inspektoři odhalili nelegální sklad v pražské tržnici Sapa
Silný provoz provází silný hluk. „Neslyšíte ani televizi,“ poznamenala místní. „Ty kamiony tady dělají velký randál, jediný řešení jsou trojvrstvá skla v oknech,“ dodal další.
Největší problémy v této ulici nastávají v momentě, kdy se uzavře třeba z důvodu dopravní nehody nedaleká souběžná dálnice D1. Řada řidičů totiž začne tuto komunikaci využívat jako objízdnou trasu.
Hygiena opakovaně udělovala výjimku
Manželé Dolákovi z Bosonoh tvrdí, že hygiena opakovaně vydávala takzvanou „hlukovou výjimku“, což v praxi znamenalo, že hluk i vibrace mohly překračovat stanovený limit. Už dřív výjimku zrušil soud, hygiena ale situaci přestala řešit. „Zavřela oči a toleruje nadlimitní stav, který tam je,“ poznamenal Libor Dolák.
Dolákovi se až doposud marně u soudů domáhali náhrady újmy způsobené nezákonnou hlukovou výjimkou. Újma spočívá ve stresu, obavách, ohrožení a zhoršení zdravotního stavu a celkově snížené kvalitě života. Zastání našli manželé až u Ústavního soudu.
„Když už tedy rozhodnou soudy tak, že nějakou hlukovou výjimku zruší, protože je udělována opakovaně na stejné místo bez snahy řešit problém, tak potom se má ale stát postavit čelem k tomu, že vydal nějaké nezákonné rozhodnutí,“ sdělil CNN Prima NEWS soudce zpravodaj Jan Wintr. Podle ústavních soudců je na státu, jakou metodu zvolí k ochraně obyvatel před nadměrným hlukem. Nesmí je ale dostat do spleti slepých uliček
Odškodnění
Rozhodnutí soudu je pro Dolákovi ale hořkosladké. „Cítím úlevu, že se nás někdo konečně zastal, ale zároveň zklamání, že to trvalo třináct soudních řízení. Já to nedělám pro peníze, ale z principu,“ zdůraznil Dolák.
Jen za výměnu oken a nucenou ventilaci zaplatili Dolákovi už přes 300 tisíc korun. Po ministerstvu zdravotnictví požadují půl milionu korun pro každého. O náhradě újmy tak bude muset rozhodnout obvodní soud v Praze. Hygienická stanice se chystá nové rozsáhlejší měření hluku provést u silnice na jaře.
Přibude žalob kvůli hluku?
Podle analytika webu Info.cz Petra Dinuma může rozhodnutí Ústavního soudu vést k častějším žalobám kvůli hluku. „Samozřejmě toto rozhodnutí může znamenat častější boj lidí proti hlukovým limitům. Musíme si uvědomit, že tohle bylo první rozhodnutí ústavního soudu, který řekl, že lidé mají právo se domáhat nějakého odškodnění za nezákonná rozhodnutí, v tomto případě krajských hygienických stanic,“ poznamenal.
Dinum zároveň upozornil, že toto rozhodnutí může mít i preventivní účinky. „Krajské hygienické stanice budou tlačeny, aby nevydávaly výjimky neodůvodněně,“ vysvětlil. Pokud správci komunikace nevyřeší problémy s hlukem, mohou se lidé obrátit na ně s žádostí o odškodnění. Toto opatření by mělo zajistit větší odpovědnost a důslednější řešení problémů s hlukem, což by mělo zabránit opakování podobných případů v budoucnosti.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Epidemie štěnic, nepořádek a hluk. Jsme zoufalí a nemůžeme nic, tvrdí starostka Mojžíře