To vám vakcína zdegenerovala jazyk? Šéf lékařské komory Kubek čelí útokům antivaxerů

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek čelí slovním útokům a výhrůžkám z řad odpůrců očkování. Ti podle něj cílí i na jeho rodinu a děti. Naposledy ho dvojice antivaxerů „přepadla“ na poliklinice, kde působí. Počastovali ho nadávkami a označili ho mimo jiné za „zaprodance“, Kubek na jejich ataky nijak nereagoval. Nyní CNN Prima NEWS řekl, že takové chování nemá obdoby a smířit se s ním nehodlá.

Na internetu se objevilo video jistého odpůrce očkování, který si své názory přišel za Kubkem vyříkat na polikliniku, kde šéf ČLK působí. V budově se mu ho zastihnout nepodařilo, tak si na něj s dalším mužem počkal venku.

Prezidenta ČLK poté zasypou otázkami typu „proč nutí lékaře a děti k očkování“. Kubek na tyto dotazy nijak nereaguje a jde dál. „Můžete nám odpovědět, ať diváci uvidí, jak jste arogantní?“ říká jeden z antivaxerů.

Kubek nechává jejich otázky bez odpovědi a pokračuje ke svému autu. Antivaxeři ho zároveň častují urážkami a zprvu ho označují za „arogantního“ či za „diletanta“. Později přitvrzují. „Pane Kubek, to jste taková s*ačka, že nedokážete normálně odpovědět na otázku? Kolik jste dostal? Aspoň na to odpovězte,“ táže se jeden z odpůrců.

Prezident ČLK ani na tato slova nereaguje a míří na parkoviště. Dvojice antivaxerů ho ale stále pronásleduje. „Haló. Vy máte beton v uších, pane Kubek? Nebo vám ta vakcína zdegenerovala jazyk, že nemůžete ani mluvit?“ pokračuje jeden z mužů. Ten následně znovu osočí Kubka, že je „zaprodanec“.

Podáme trestní oznámení, parchante, vzkazují antivaxeři

Šéf ČLK následně nasedá do svého auta. Mezitím se na jeho podporu ozvou jiní lidé, kteří natáčející dvojici mužů vyzvali, aby Kubka nechali na pokoji. „Můžete toho nechat vy? Co je vám do toho?“ odpovídá na výtky kolemjdoucích odpůrce, který celý incident natáčí. Následně lidi, kteří se Kubka zastávají, vyzve, aby „si hleděli svého a neotravovali“. „Není to vaše věc,“ pokračuje antivaxer.

Kubek posléze na odpůrce, kteří stojí před jeho autem, zatroubí, těsně je mine a odjede. To jeho kritici okamžitě označují za „útok veřejným prostředkem“ a „snahu o napadení“. „Máme to všechno zdokumentovaný, takže jdeme podat trestní oznámení a půjdeš, parchante jeden,“ pokračují směrem k prezidentovi ČLK antivaxeři, kteří ho kromě toho označují za „hajzla“ či „zm*da“.

Kubek: Výhrůžky dětem jsou hluboko pod čáru

Sám Kubek pro CNN Prima NEWS uvedl, že za dobu, co se pohybuje ve veřejném prostoru, už zažil ledacos, ale toto podle něj nemá obdoby. „Nikdy jsem nechápal to, jak se z Němců, takového civilizovaného a kulturního národa, mohly stát zrůdy, které pod vlivem primitivní ideologie páchaly zvěrstva. Poté, co zažíváme v poslední době, to už začínám chápat,“ poznamenal šéf ČLK.

Kromě toho zmínil, že útokům čelí nejen on, ale i jeho nejbližší příbuzní. „Myslím, že nejsem žádný bolestín, jsem na ledacos zvyklý, ale výhrůžky mé rodině a mým dětem jsou hluboko pod čáru a s tím se samozřejmě smířit nehodlám,“ dodal Kubek.

Útokům čelí i Svrčinová, Prymula či Smejkal

Útokům z řad odpůrců očkování čelí i hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Přímo před jejím obydlím se před časem sešly desítky lidí. Pokřikovali na ni a vyzývali ji, ať vyjde ven. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se měli dokonce dobývat dovnitř. Případem se zabývá policie.

Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula kvůli výhrůžkám dokonce před časem dostal ochranku. „Ten důvod byl jasný, byla tady řada výhrůžek. Kuriózní je, že nepřítelem ČR byl Prymula, ne koronavirus,“ komentoval epidemiolog situaci před rokem.

Nepříjemnou zkušenost má i další epidemiolog a šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal. „Občas na vás někdo na ulici zavolá: ‚Smejkale, ty čů*áku!‘ Že bych ale byl napadený, to ne,“ prozradil své zkušenosti odborník.

Ještě vyhrocenější je situace na Slovensku. Tamní infektolog a jeden z představitelů boje proti pandemii koronaviru Vladimír Krčméry před časem v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že mu antivaxeři dokonce hrozí smrtí. A nejen jemu. „Všem těm radikálním odpůrcům jsem odpustil, a to i přesto, že útočí na vaše rodiny. Vypisují petice za odseknutí hlav vašim vnukům nebo za vaše zastřelení,“ řekl v rozhovoru Krčméry.

Flegr: Největší hrozba jsou organizátoři jako Otevřeme Česko

Osobní útoky na svou adresu zažili také imunolog Václav Hořejší a evoluční biolog Jaroslav Flegr. Hořejší ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil, že antivaxeři už byli i před jeho bytem. „Je to hrozné a stát by s tím měl zatočit,“ okomentoval vyhrocené chování odpůrců očkování a opatření Hořejší.

O poznání horší situaci zažil Jaroslav Flegr. Toho před časem jeden z kritiků dokonce fyzicky napadl a pokusil se ho prohodit plotem. „Tihle lidé, kterým jde většinou jen o pobavení se či získaní lajků na síti, mi nevadí,“ řekl CNN Prima NEWS Flegr s dovětkem, že daleko větší hrozbu vidí v organizátorech akcí antivaxerů. Konkrétně jmenuje hnutí Otevřeme Česko  Chcípl PES. „Poté, co začali volat po nových volbách, je jasné, že hlavním cílem nejsme my. My jsme jen prostředek,“ dodal evoluční biolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé umírali v náručích hráčů. Tragédie, kterou nelze pochopit, říká FIFA k fotbalové zkáze
Fotbal

Lidé umírali v náručích hráčů. Tragédie, kterou nelze pochopit, říká FIFA k fotbalové zkáze

Katastrofy na ostrově Jáva má většinou na svědomí příroda. O posledním víkendu však za desítky mrtvých nemohlo zemětřesení. Absolutní chaos po fotbalovém zápase mezi Aremou Malang a Persebayou Surabaya způsobený necitlivým zákrokem policie znamenal 131 lidských obětí, z toho více než 30 dětí. Trenér domácího klubu uvedl, že někteří fanoušci umírali v náručí jeho hráčů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:29

Svědectví Mychajla Dianova vyráží dech

12:03

Státy EU se shodly na rozdělení 20 miliard eur na podporu nezávislosti na Rusku

11:34

Podívejte se, jaký je vývoj na frontě

11:05

Po sociálních sítích koluje video, které zachytilo setkání velitelů z Azovstalu se svými rodinami

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi postupně dochází čas a sám to dobře ví. Podle analýzy americké stanice CNN totiž napětí v ruské společnosti roste a vztek běžných občanů musí hlava státu brzy zažehnat. Podle CNN musí Rusy přesvědčit o nějakém mimořádném úspěchu. I proto měl dle analýzy oznámit anexi čtveřice ukrajinských oblastí. Tento krok však vyjma Ruska nikdo neuznává a vojáci věrní Kremlu navíc ani nemají oblasti pod kontrolou.

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Podpora energetické nezávislosti na Rusku je na světě. Unie rozdělí 20 miliard eur

Státy Evropské unie se v úterý shodly na rozdělení přibližně 20 miliard eur (490 miliard Kč) určených k podpoře energetické nezávislosti na Rusku. Ministři financí podpořili návrh připravený českým předsednictvím, na jehož základě budou moci unijní země využít při přechodu k novým zdrojům energií část peněz z unijních fondů či prodeje emisních povolenek. Česká republika by měla získat asi 16,7 miliardy Kč.

Spaní ve stanu jen za odměnu. Brodská ukázala, co zažívala s Hanzlíkem na prázdninách

Tereza Brodská na sociálních sítích opět zavzpomínala na společnou dovolenou se svou maminkou Janou Brejchovou a jejím tehdejším partnerem Jaromírem Hanzlíkem. O Hanzlíkovi se totiž chystá dokument a 74letý umělec si přál, aby o něm Brodská do kamery také něco řekla. Samotná prosba herečku potěšila. Doufá však, že toho Hanzlík nakonec nebude litovat.

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty

Není žádným tajemstvím, že se ruští vojáci často chovají ke svým zajatcům velmi brutálně. Svědectví Mychajla Dianova, který se dostal do ruského zajetí poté, co definitivně padla obrana železáren a oceláren Azovstal, ale vyráží dech. Podmínky, kterým jsou ukrajinští zajatci vystavováni – a to zvláště příslušníci Dianovova pluku Azov, nemají podle jeho slov s lidskostí nic společného. Buď jste člověk, nebo dobytek, vzpomíná.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Domácí zpravodajství

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktualne.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo, podle policejních informací jde o 74letého muže. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.