Hejného výuka matematiky dráždí řadu rodičů. Není vhodná na přijímačky, stěžují si

Matematika Hejného metodou se vyučuje na stále více školách

Je Hejného metoda vyučování matematiky vhodná?

Matematika Hejného metodou, která je založena na objevování a nikoli memorování, se vyučuje na stále více školách. Rodiče se ale obávají, že tato metoda není vhodná pro přijímací zkoušky Cermat, které kladou důraz i na rychlost. Lektoři metody namítají, že případné pomalejší tempo žáků je spíše důsledkem nesprávné výuky.

Časový limit pro vypracování přijímacích testů od Cermatu mají všichni stejný. Postup výpočtu matematických úloh ale u všech uchazečů stejný není. Některé školy vyučují tradiční metodou, jiné třeba metodou Hejného. Volba vyučovací metody je plně v kompetenci školy.

ČTĚTE TAKÉ: Obstáli byste u přijímaček na střední školu? Ověřte si své znalosti z českého jazyka

„U nás ve škole využíváme standardní způsob výuky matematiky, prvky Hejného metody využíváme pouze pro zpestření. Stará garda učitelů nedokáže Hejného metodou učit plnohodnotně. Také máme zkušenosti, že když dítě chybí, rodiče s nimi nezvládnou učivo doplnit, protože výukou Hejného metody sami neprošli,“ řekla pro CNN Prima NEWS zástupkyně ředitele ZŠ Burešova Iveta Řezníčková.

V čem ale Hejného metoda spočívá a čím se liší od klasické výuky? „Učíme nejen matematiku, ale také růst děti osobnostně,“ uvedla lektorka Hejného metody Magdalena Málková. „Hlavní je role učitele, který nestojí před tabulí a neříká, co a jak se má počítat. Důležitá je autonomie dětí, mohou spolupracovat mezi sebou, mohou přicházet na své objevy a každý pracuje svým tempem,“ popsala lektorka.

Ne všichni jsou však z Hejného metody nadšení, někteří rodiče si na ni stěžují v souvislosti s přijímacími zkouškami. „Dcera se chystá na přijímačky na osmileté gymnázium a musela jsem jí zaplatit doučování. Z matematiky má samé jedničky, ale doteď neumí násobilku nazpaměť, neumí dělit pod sebe dvojciferným číslem. Hlavně že počítají na koberci a vyhrává ten, kdo se nejdřív posune ke dveřím,“ napsala na internetu jedna z nespokojených matek.

Stojí za metodou i výsledky?

Jiní rodiče se však netradiční metody zastávají. „Obě děti měly Hejného na ZŠ od první třídy. Loni udělaly přijímačky na osmileté gymnázium, kde se matematika učí normálně. Nemají problém ani s jedním stylem výuky,“ napsal jeden z nich.

„Je větší zájem o doučování klasickou metodou, tak 95 ku pěti procentům, protože při přípravě na přijímací zkoušky je Hejného metoda mnohem obtížnější a nedají se s ní zvládnout všechny příklady,“ uvedla pro CNN Prima NEWS vedoucí pobočky Školy Populo v Praze Marcela Baťhová.

Žáci vyučovaní Hejného metodou dosáhli v mezinárodní studii z roku 2023 lepších výsledků v matematice než žáci s činnostním učením či klasickou metodou. Studie se ale nezabývala úspěšností u přijímacích zkoušek Cermat.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Spor o zkušební přijímačky. Cermat si ulehčil práci, tvrdí kritici. Které úlohy se opakují?

Tagy: