reklama

Matka, která nechce nechat očkovat dceru proti tetanu, je připravena dál bojovat

Matka, která nenechala dceru naočkovat proti tetanu po kopnutí koněm, chtěla ve středu nechat holčičku vyšetřit u nezávislé lékařky. Jenže marně. Ani ta prý nechce dívenku ošetřit a posoudit riziko onemocnění. Matka je ale připravená bojovat i nadále. Zatím totiž stále platí opatření odvolacího soudu, podle kterého se holčička musí předat do péče nemocnici.

reklama

Rodina se s dcerou na vyšetření vypravila ve středu odpoledne. Dívka se podle matky cítí dobře a nemá příznaky tetanu. Lékařka ale odmítla dceru ošetřit a poslala ji do českobudějovické nemocnice. „Chtěla po mně jasnou odpověď, jestli budu očkovat, nebo ne. Já jsem jí řekla, že nevím, že zvažuji všechny pro a proti, ale že nejsem momentálně rozhodnutá,“ řekla matka holčičky Silvie Gogolycinová.

K tématu

Očkování doporučili už zdravotníci českobudějovické nemocnice. „Řekla mi do očí, že Kaira nevypadá, že by byla nějakým způsobem ohrožená na životě, ale že ona si netroufne tvrdit, jaká je šance, že by se u ní onemocnění rozvinulo,“ sdělila Gogolycinová.

Dne 25. listopadu lékaři ošetřili dívce ránu na hlavě poté, co ji kopl kůň. Už tehdy matka vakcínu odmítla a přijala pouze antibiotika a imunoglobulin. Zdravotníci dívku propustili na reverz s tím, že není v ohrožení života. Přesto nemocnice prostřednictvím sociálních pracovníků iniciovala předběžné opatření. „Byla, a nadále trvá, vážná obava o zdraví a život dítěte. My jsme postupovali správně a zákonně, včetně zákonně uložené oznamovací povinnosti,“ sdělila mluvčí Nemocnice České Budějovice Iva Nováková.

Případ dospěl ke krajskému soudu

Inkubační doba, tedy doba, za kterou se onemocnění projeví, je od tří do třiceti dnů. V průměru je to dnů čtrnáct, tato lhůta uplynula ve středu.

Po podání imonoglobulinu, který je považovaný za základní ošetření, se ale podle lékařů musí pokračovat v aktivní imunizaci, tedy očkování. Bakterie, která tetanus způsobuje, se vyskytuje především v půdě, nebo ve střevech býložravců. „Může způsobovat onemocnění, které se projevuje zejména křečemi, a to onemocnění může skončit smrtelně. Za mě určitě očkovat. To očkování je důležité. Děti se v podstatě začínají očkovat již od 9. týdne věku,“ vysvětlila praktická lékařka pro děti a dorost Lenka Dostálová Pokorná.

Případ dospěl až ke krajskému soudu, který potvrdil rozhodnutí soudu v Českém Krumlově, které nařizuje předat dívku do nemocnice. Rodina s tím ale nesouhlasí a chce podat ústavní stížnost.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Fotbal

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Proti vzniku fotbalové Superligy se postavili hráči i fanoušci. Protestují dokonce i fanoušci klubů, které se nadnárodní soutěže mají účastnit. Mezi nimi byli i příznivci londýnské Chelsea, kteří se rozhodli vyrazit na protest. Rozčilené fanoušky se snažil uklidnit nynější činovník klubu a bývalý veleúspěšný brankář týmu i české reprezentace Petr Čech. Nakonec se velkoklub rozhodl z nové soutěže vycouvat.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama