reklama

Matka, která nechce nechat očkovat dceru proti tetanu, je připravena dál bojovat

Matka, která nenechala dceru naočkovat proti tetanu po kopnutí koněm, chtěla ve středu nechat holčičku vyšetřit u nezávislé lékařky. Jenže marně. Ani ta prý nechce dívenku ošetřit a posoudit riziko onemocnění. Matka je ale připravená bojovat i nadále. Zatím totiž stále platí opatření odvolacího soudu, podle kterého se holčička musí předat do péče nemocnici.

reklama

Rodina se s dcerou na vyšetření vypravila ve středu odpoledne. Dívka se podle matky cítí dobře a nemá příznaky tetanu. Lékařka ale odmítla dceru ošetřit a poslala ji do českobudějovické nemocnice. „Chtěla po mně jasnou odpověď, jestli budu očkovat, nebo ne. Já jsem jí řekla, že nevím, že zvažuji všechny pro a proti, ale že nejsem momentálně rozhodnutá,“ řekla matka holčičky Silvie Gogolycinová.

Očkování doporučili už zdravotníci českobudějovické nemocnice. „Řekla mi do očí, že Kaira nevypadá, že by byla nějakým způsobem ohrožená na životě, ale že ona si netroufne tvrdit, jaká je šance, že by se u ní onemocnění rozvinulo,“ sdělila Gogolycinová.

Dne 25. listopadu lékaři ošetřili dívce ránu na hlavě poté, co ji kopl kůň. Už tehdy matka vakcínu odmítla a přijala pouze antibiotika a imunoglobulin. Zdravotníci dívku propustili na reverz s tím, že není v ohrožení života. Přesto nemocnice prostřednictvím sociálních pracovníků iniciovala předběžné opatření. „Byla, a nadále trvá, vážná obava o zdraví a život dítěte. My jsme postupovali správně a zákonně, včetně zákonně uložené oznamovací povinnosti,“ sdělila mluvčí Nemocnice České Budějovice Iva Nováková.

Případ dospěl ke krajskému soudu

Inkubační doba, tedy doba, za kterou se onemocnění projeví, je od tří do třiceti dnů. V průměru je to dnů čtrnáct, tato lhůta uplynula ve středu.

Po podání imonoglobulinu, který je považovaný za základní ošetření, se ale podle lékařů musí pokračovat v aktivní imunizaci, tedy očkování. Bakterie, která tetanus způsobuje, se vyskytuje především v půdě, nebo ve střevech býložravců. „Může způsobovat onemocnění, které se projevuje zejména křečemi, a to onemocnění může skončit smrtelně. Za mě určitě očkovat. To očkování je důležité. Děti se v podstatě začínají očkovat již od 9. týdne věku,“ vysvětlila praktická lékařka pro děti a dorost Lenka Dostálová Pokorná.

Případ dospěl až ke krajskému soudu, který potvrdil rozhodnutí soudu v Českém Krumlově, které nařizuje předat dívku do nemocnice. Rodina s tím ale nesouhlasí a chce podat ústavní stížnost.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama