Britská média zavalila informace o tom, že u dvou zdravotníků naočkovaných koronavirovou vakcínou od firmy Pfizer se objevila alergická reakce. Dvojice už v minulosti trpěla na silné alergie. Český vakcinolog Marek Petráš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že taková odpověď organismu sice není obvyklá, přesto ale nevidí důvod k tomu, předčasně prohlašovat vakcínu od Pfizeru za vadnou.
Britská vládní agentura MHRA, která dohlíží na prodej léčiv, prozatím pozastavila očkování lidí, kteří v minulosti trpěli na silné alergie – stejně jako dvojice zdravotníků. „Úplně běžná reakce těla na vakcínu to není. Není ale jasné, jak moc je alergie vážná. Buď se očkováním zhoršila nějaká jejich stávající alergie, anebo to mohla být úplně nová alergická reakce,“ řekl Petráš CNN Prima NEWS.
Po prvním dni covidové vakcinace ve Velké Británii už mají lidé alergické reakce
Dva britští zdravotníci, kteří dostali v úterý koronavirové očkování od firmy Pfizer, mají zřejmě v důsledku vakcinace alergickou reakci. Britské úřady už v návaznosti na to varují, že lidi, kteří v minulosti trpěli silnými alergiemi na léky, jídlo či jiné vakcíny, by lékaři zatím neměli očkovat touto koronavirovou vakcínou.
Alergici se podle něj obvykle očkují úplně stejně jako lidé bez přecitlivělosti na nejrůznější látky. Vždy se ale zjišťuje, zda u nich nevyžádanou reakci nevyvolá některý z prvků vakcíny. Tím spíše, že oba dva postižení jsou zdravotníci. „Zdravotníci obecně vědí, že pokud mají alergii na nějakou ze složek očkování, očkovat se nenechají. To platí i v rámci příbalových informací očkování na COVID-19. To znamená, že dvojice pravděpodobně vyhodnotila, že žádnou alergickou reakci mít nebude, a proto k vakcinaci přistoupila,“ vysvětlil vakcinolog.
Je otázkou, co mohlo alergickou reakci vyvolat. Moderní vakcíny od Pfizeru i BioNTechu mají oproti tradičním očkováním atypické složení. „Pokud to byla potravinová alergie, mohou být problémem lipidy, které v obvyklých vakcínách nejsou tolik obsažené, ale v této vakcíně hrají rozhodující roli,“ uvedl Petráš.
Není důvod k panice
Vakcinolog ale v rozhovoru odmítl myšlenku, že by případy z Británie jakkoli naznačovaly nebezpečnost či neúčinnost vakcíny od Pfizeru. „Je dobře, že se o podobných případech mluví, dvě reakce ale neznamenají, že se očkování nepodařilo. Vakcínu je třeba nadále prověřovat. Přistupuji k tomu obezřetně, ale věřím, že funguje,“ řekl vakcinolog.
Česká republika si předobjednala 5,5 milionu dávek vakcín od tří různých výrobců. Od Pfizeru chce Česko zhruba dva miliony dávek.
Petráš je rád, že očkovací vlna v Evropě začíná právě ve Velké Británii, tamní zdravotnictví je podle něj na vakcinaci připravené. Ostatní země tak dostanou ze Spojeného království relevantní data, na základě kterých začnou samy očkovat. „Druhé v pořadí má být Německo a to je také velmi dobře připraveno. Jestliže se u nás začne očkovat v únoru, budeme už mít o vakcíně mnohem více informací než nyní Britové,“ uzavřel Petráš.