reklama

Matka musela výrazně potlačit mateřské pudy, říká k případu mrtvého Tadeáše psycholog

Každý z nás se může dopustit téměř jakéhokoliv chování, tvrdí klinický psycholog Radek Ptáček. Velmi často podle něj předpokládáme, že ty nejhorší věci dělají osoby, které mají narušenou osobnost nebo nějakou duševní poruchu. Stává se, že je naopak činí lidé, kteří jsou z formálního psychologického,či psychiatrického hlediska „normální“.

reklama

Moderátor Pavel Štrunc se ve svém pořadu věnoval tragickému případu malého Tadeáše z Mělnicka. Mluvil o něm právě s klinickým psychologem Radkem Ptáčkem. Kojenec zemřel na konci května na syndrom náhlého úmrtí. Jeho matka tělo dítěte zatížila v řece a vytvořila legendu, že jí dítě při usnutí v parku někdo ukradl.

Rodičovský pud je silnější než pud sebezáchovný

„Těžko říci, co člověka k takovému kroku vede,“ poznamenal psycholog, který ve své soudně-znalecké praxi posuzoval několik matek-vražedkyň a zmínil, že „pud mateřský, rodičovský obecně, je silnější než pud sebezáchovný“ a „i rodič, kterému dítě zemře, má stále nějaký rodičovský pud“.

K tématu

Na otázku, jak na něj zapůsobilo ukrytí těla ve vodě a vytvoření „příběhu“ o krádeži z kočárku, psycholog Ptáček odpověděl: „Kdyby ho matka po nečekaném úmrtí pohodila do řeky, tak bych tomu jako psycholog rozuměl. Ale ve chvíli, kdy je sama matka v kontaktu s OSPODem (Orgán sociálně-právní ochrany dětí) a sama vyžaduje služby, tak tomu nerozumím,“ zprostředkoval svůj pohled Ptáček. „Tady už je vidět určitý rozmysl,“ dodal s tím, že ve forenzní (soudní) psychologii rozeznávají chování impulzivní a plánovité.

Nejhorší věci dělají většinou lidé tzv. normální

„Představte si, co byste dělal ve chvíli, kdy by dítě přestalo dýchat. Zazmatkujete, ale budete se snažit hledat nějakou pomoc. To se tady nestalo. V tom daném případu je pro mě příliš mnoho neznámých, než abych řekl, co matku mohlo vést k tomu, že se dopustila takového promyšleného jednání. A to jak z hlediska toho samotného skutku, tak i toho návazného chování,“ popsal Ptáček a varoval: „Každý z nás se může dopustit téměř jakéhokoliv chování. Velmi často předpokládáme, že ty nejhorší věci udělají bezpochyby osoby, které mají narušenou osobnost nebo nějakou duševní poruchu. Ale ono tomu tak vůbec není, protože ty nejhorší věci většinou dělají lidé, kteří jsou z psychologického, psychiatrického hlediska tzv. normální.“

Co chybí v oblasti české ochrany dětí? Co by mohlo přispět k většímu bezpečí dětí v rámci prevence před nevhodným chováním rodičů či jiných osob? Dědí se výchova nebo vztah k dítěti? Nejen na tyto otázky odpovídal klinický psycholog Radek Ptáček, záznam pořadu je v přiloženém videu.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama