reklama

Matka musela výrazně potlačit mateřské pudy, říká k případu mrtvého Tadeáše psycholog

Každý z nás se může dopustit téměř jakéhokoliv chování, tvrdí klinický psycholog Radek Ptáček. Velmi často podle něj předpokládáme, že ty nejhorší věci dělají osoby, které mají narušenou osobnost nebo nějakou duševní poruchu. Stává se, že je naopak činí lidé, kteří jsou z formálního psychologického,či psychiatrického hlediska „normální“.

reklama

Moderátor Pavel Štrunc se ve svém pořadu věnoval tragickému případu malého Tadeáše z Mělnicka. Mluvil o něm právě s klinickým psychologem Radkem Ptáčkem. Kojenec zemřel na konci května na syndrom náhlého úmrtí. Jeho matka tělo dítěte zatížila v řece a vytvořila legendu, že jí dítě při usnutí v parku někdo ukradl.

Rodičovský pud je silnější než pud sebezáchovný

„Těžko říci, co člověka k takovému kroku vede,“ poznamenal psycholog, který ve své soudně-znalecké praxi posuzoval několik matek-vražedkyň a zmínil, že „pud mateřský, rodičovský obecně, je silnější než pud sebezáchovný“ a „i rodič, kterému dítě zemře, má stále nějaký rodičovský pud“.

Na otázku, jak na něj zapůsobilo ukrytí těla ve vodě a vytvoření „příběhu“ o krádeži z kočárku, psycholog Ptáček odpověděl: „Kdyby ho matka po nečekaném úmrtí pohodila do řeky, tak bych tomu jako psycholog rozuměl. Ale ve chvíli, kdy je sama matka v kontaktu s OSPODem (Orgán sociálně-právní ochrany dětí) a sama vyžaduje služby, tak tomu nerozumím,“ zprostředkoval svůj pohled Ptáček. „Tady už je vidět určitý rozmysl,“ dodal s tím, že ve forenzní (soudní) psychologii rozeznávají chování impulzivní a plánovité.

Nejhorší věci dělají většinou lidé tzv. normální

„Představte si, co byste dělal ve chvíli, kdy by dítě přestalo dýchat. Zazmatkujete, ale budete se snažit hledat nějakou pomoc. To se tady nestalo. V tom daném případu je pro mě příliš mnoho neznámých, než abych řekl, co matku mohlo vést k tomu, že se dopustila takového promyšleného jednání. A to jak z hlediska toho samotného skutku, tak i toho návazného chování,“ popsal Ptáček a varoval: „Každý z nás se může dopustit téměř jakéhokoliv chování. Velmi často předpokládáme, že ty nejhorší věci udělají bezpochyby osoby, které mají narušenou osobnost nebo nějakou duševní poruchu. Ale ono tomu tak vůbec není, protože ty nejhorší věci většinou dělají lidé, kteří jsou z psychologického, psychiatrického hlediska tzv. normální.“

Co chybí v oblasti české ochrany dětí? Co by mohlo přispět k většímu bezpečí dětí v rámci prevence před nevhodným chováním rodičů či jiných osob? Dědí se výchova nebo vztah k dítěti? Nejen na tyto otázky odpovídal klinický psycholog Radek Ptáček, záznam pořadu je v přiloženém videu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama