reklama

Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

reklama

Jako modelka a současně dietoložka působíte od svých 21 let. Jak se vám dařilo, zejména v počátcích kariéry, sladit osobní a pracovní život?
S modelingem jsem začala vlastně už v patnácti letech. Brala jsem to ale jen jako zajímavou brigádu. Tehdy převažoval názor, že modelkou může být žena maximálně do osmnácti. Zrovna v mém případě se ale všichni, včetně mě samotné, dost spletli. Jinak jsem toužila studovat přírodní vědy, mikrobiologii nebo chemii. Otec si ale přál, abych si zvolila studium, které povede k nějaké konkrétní profesi. A tak jsem se dostala k dietologii v Kapském Městě. Musela jsem se naučit afrikánštinu a studovat v cizím jazyce, což bylo opravdu těžké.

Vdávala jsem se brzy po absolvování školy a se třemi dětmi není jednoduché si hledat zaměstnání, přesto jsem nabízela alespoň konzultace pro přátele a známé. Když děti začaly chodit do školy, mohla jsem se pustit do podnikání, začít pořádat přednášky a provozovat soukromou praxi. Mezi rodinou a prací by měl každý najít rovnováhu. Čas s dětmi je důležitý. I když moje děti mi připomínají, že jsem často pracovala dlouho. Viděla jsem to tak u svých rodičů a já i moji sourozenci jsme byli velmi samostatní. Člověk dělá, co může, aby přežil.

Myslíte, že v dnešní době to mají podnikající matky snazší, nebo spíše naopak? Co byste jim poradila?
Děti jsou na prvním místě. Je třeba si správně nastavit priority a ujistit se, že je o ně dobře postaráno. Na tom se nic nezměnilo. Teprve pak můžete svůj čas rozdělit mezi podnikání a mateřství. Jakmile děti začnou chodit do školy, vaše možnosti se úplně změní, najednou máte volný čas a můžete skutečně pracovat na svém podnikání. A pokud svou práci milujete, nepřipadá vám vlastně jako práce.

Proměnily se vaše priority spolu s tím, jak jste dosahovala úspěchů?
Myslím, že jsem opravdu úspěšná až teď v poslední době. Ale celou dobu, v každé zemi a v každém městě, kde jsem žila, jsem tvrdě pracovala na tom, abych byla špičkovou dietoložkou, protože to vždy byla má hlavní práce. Jsem prezidentkou Kanadské dietologické asociace a patřím mezi první jihoafrické dietology. Americkou cenu pro podnikatele jsem získala ještě dříve než americké občanství. Celou dobu jsem se také stále zabývala modelingem, ale snažila jsem se to oddělovat.

Nechtěla jsem, aby mí pacienti měli pocit, že se jim nevěnuji, protože zrovna fotím nebo předvádím. Považovala jsem to za dočasné řešení a vůbec mě nenapadlo, že to vlastně bude trvat pořád. Úspěch vidím v tom, že dostávám práci, aniž bych musela jít na konkurz. Dostávám nabídky na přednášková angažmá, aniž bych musela rozesílat životopisy na konference a univerzity. Člověk ale musí jít stále dál, musí se pořád snažit, nesmí zpomalit. Musíte zůstat relevantní.

Máte pocit, že jste dosáhla všech svých profesních cílů a snů?
To, čeho jsem dosáhla, nebyly mé cíle a sny. Nesnila jsem o tom, že budu v sedmdesáti letech supermodelkou, protože to byla, když jsem začínala, opravdu šílená myšlenka. Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila. Jsem za to moc vděčná. A doufám, že tím i inspiruji mladé ženy, že jim ukazuji, že není třeba zůstávat ve vyjetých kolejích. Na Instagramu jsem dostala zprávu od devatenáctileté dívky, která mi píše, že jí má kniha přinesla naději. To je skvělé. Samozřejmě že vždy existuje naděje. Mimochodem, moje kniha teď v češtině vychází i u vás, mám z toho obrovskou radost.

Celý rozhovor si můžete přečíst v tištěném vydání Vogue Leaders, které je právě v prodeji společně s červnovou Vogue CS.

Prosincové číslo společně s Vogue Leaders v prodeji od 11. listopadu

Konferenci VOGUE live sledujte zde: https://www.vogue-live.cz/

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama