reklama

Schickův mentální kouč: Kopl to geniálně. Může patřit mezi tři nejlepší na světě

Zápas proti Skotsku čeští fotbalisté na Euru nevyhráli jen díky šikovné noze Patrika Schicka, ale též zásluhou jeho mimořádně srovnané hlavy. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl mentální kouč české fotbalové hvězdy Jan Mühlfeit.

reklama

Z toho gólu užasl bez nadsázky celý svět. Český útočník Patrik Schick zvyšoval v utkání proti Skotsku na 2:0 pumelicí téměř z padesáti metrů. Byla to rána, před níž uznale smekly i největší fotbalové osobnosti. Z 25letého rodáka z Prahy se díky ní rázem stala jedna z nejobletovanějších hvězd Eura.

Slavnou trefu ocenil i Schickův mentální kouč Jan Mühlfeit.

„Byl to geniální gól,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. „O Patrikovi se říká, že je to jeden z nejtalentovanějších fotbalistů na světě. U toho gólu se naplno projevilo, že na sobě pracuje nejen po fyzické stránce, ale i mentálně,“ doplnil.

Ti dva spolupracují už několik let, od Schickova angažmá v italském AS Řím. Za tu dobu se toho dost seběhlo, český útočník hrál postupně i za německé kluby RB Lipsko a Leverkusen.

V českém nároďáku se vypracoval v nepostradatelnou postavu. A je za tím patrně i na první pohled nefotbalový trénink hlavy s koučem a bývalým vysokým manažerem Microsoftu.

„Naposledy jsme si volali ve čtvrtek odpoledne,“ popisoval Mühlfeit.

„Náš rozhovor měl několik bodů. Zaprvé: Jak si dobře zvizualizovat to, co se mu povedlo v pondělí. Tak, aby byl s onou akcí ztotožněn. Vizualizovali jsme si i situaci, když v zápase nedal třetí gól. Klidně totiž mohl mít hattrick. A nakonec jsem ho připravoval i na páteční zápas proti Chorvatsku. Na to, jakým způsobem by měl hrát,“ prozradil.

Program ME 18. června

Skupina E
15:00 hodin, Švédsko–Slovensko

Skupina D
18:00 hodin, ČESKO–Chorvatsko
21:00 hodin, Anglie–Skotsko

Kompletní rozpis

Mühlfeit Schicka také upozornil, že teď bude vše v mnohém jiné. Z relativně přehlíženého forvarda je najednou ostře sledovaný plejer. Každý o něm ví. Každý si na něj dá pozor.

„Třeba Ronalda však hlídají taky ve dvou – a stejně pořád dává góly,“ prohlásil Schickův mentální kouč. „Druhá věc je, že se Patrik musí hlídat, aby se nenechal vyprovokovat. Aby zbytečně nefauloval, nenechal se vyloučit. Udělal jsem chybu, že jsem ho dříve neupozorňoval na situace, kdy ho budou soupeři chtít provokovat. I proto ho před pár měsíci vyloučili v reprezentačním zápase s Walesem. To už je naštěstí za námi,“ oddychl si.

Už zmíněná vizualizace je podle uznávaného mentálního kouče nesmírně důležitá. Tím spíš pro někoho, kdo se právě výjimečným momentem posunul do úplně jiné hráčské kategorie.

„Je to teď, jako kdyby vyhrál olympiádu,“ mínil Mühlfeit v pořadu 360°. „Proto je dobré to v mozku co nejvíce osvěžit. Jakákoli informace, jakékoli dění je totiž zachyceno spoji mezi neurony. Vize je obraz světa, který neexistuje, my mu však věříme. V tomhle případě si Patrik vizualizuje to, co už bylo. I to pro něj může být nesmírně přínosné,“ dodal.

Samotný fotbalista bezprostředně po zápase se Skotskem přiznal, že si už první bitvu na Euru stačil vizualizovat hned několikrát. Mentální kouč ho za to chválil.

„Klíčem k tomu, že se mu povedl třeba ten geniální gól, jsou dvě věci. Jednak má velkou představivost. Z podvědomí, z dlouhodobé paměti vždy vytáhne správnou kartu. A pak – i v nejtěžších momentech zachovává absolutní klid. Říká se tomu být v zóně. Jakmile v ní sportovec je, podává až pětinásobně lepší výkon,“ popsal Mühlfeit.

Schick má podle něj spoustu předností: skvělou levačku. Uvážlivost. Ale též unikátní schopnost vyčíhat správný okamžik. Nevystřelit ani moc brzo, ani pozdě. Jeho kop se v nejvyšší výšce dostal do osmi metrů, letěl 2,6 vteřiny, padl těsně pod břevno.

I největší hvězdy minulosti přiznávaly: Tohle by jen tak někdo nedokázal.

„Pracujeme dál, jeho potenciál je určitě daleko větší,“ tvrdil mentor. „Jakákoliv zručnost se získává opakováním. Čím víc to opakujeme, tím spíš to jsme schopni dělat i pod velkým mentálním tlakem. Hodně rychle. Teď je důležité se nenechat rozhodit. Vstupenkou do optimálního výkonu je totální koncentrace. Pokud bude Patrik stejným způsobem pokračovat i dál, může za rok za dva patřit mezi tři nejlepší fotbalisty na světě,“ nastínil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě
360°

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Hamáček: Nechceme dovézt 300 tisíc otroků, kteří budou brát našim lidem práci

Česku nepomůže levná pracovní síla z východních zemí, řekl ve Speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle něj není cílem dovézt do Česka lidi, kteří budou pracovat za minimální mzdu. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček podotkl, že Česko by si mělo pracovníky ze zahraničí vybírat už po střední škole a umožnit jim kvalitní vzdělání.

reklama