Nebe zdobí Perseidy. Každoroční meteorický roj, který mají lidé v oblibě pozorovat, bude vrcholit v polovině měsíce. Podle odborníků ho lidé nejlépe uvidí do 10. srpna. Počkat se vždy vyplatí do časných ranních hodin, kdy meteorů létá nejvíce. Pozorovat ho mohou nadšenci i bez dalekohledu. Podmínky ale budou oproti předchozím letům složitější, měsíc totiž bude v úplňku.
Oborníci nedoporučují vyčkávat až do vrcholu, který připadne na noc z 12. na 13. srpna. Zážitek by mohla překazit nevýhodná fáze Měsíce. „Průměrná hodinová frekvence v maximu je až 100 meteorů, ale pozorování bude výrazně rušit Měsíc těsně po úplňku, takže spousta slabších meteorů v jeho záři zanikne,“ uvádí Astronomický ústav Akademie věd ČR v Ondřejově.
„Pokud lidé chtějí uvidět Perseidy na tmavé, Měsícem nerušené obloze s nějakou vyšší četností, nejlepší bude je vyhlížet od nynějška přibližně do 10. srpna, vždy v časných ranních hodinách. Zejména od 3. hodiny do úsvitu,“ radí Petr Horálek z opavského fyzikálního ústavu.
Dalekohled nepotřebujete
Podle odborníků lidé k pozorování nepotřebují speciální vybavení. Úkaz uvidí nejlépe v leže. Meteory, které létají po celém nebi, mohou nadšenci pozorovat z pohodlí lehátka nebo spacáku. „Zájemcům o fotografování stačí nechat aparát upevněný na stativu s širokoúhlým objektivem snímat sekvenčně, zejména po půlnoci a v časných ranních hodinách před rozbřeskem, kdy meteorů létá nejvíce,“ dodává Horálek.
Perseidy jsou každoročně aktivní od poloviny července zhruba do poloviny srpna. Roj poprvé lidé zpozorovali už v polovině 3. století. Známý je také v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Několik dní po jeho popravě 10. srpna 258 podle lidí z nočního nebe padaly třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako „slzy svatého Vavřince“.