Nebe zdobí Perseidy. Každoroční meteorický roj, který mají lidé v oblibě pozorovat, bude vrcholit v polovině měsíce. Podle odborníků ho lidé nejlépe uvidí do 10. srpna. Počkat se vždy vyplatí do časných ranních hodin, kdy meteorů létá nejvíce. Pozorovat ho mohou nadšenci i bez dalekohledu. Podmínky ale budou oproti předchozím letům složitější, měsíc totiž bude v úplňku.
Oborníci nedoporučují vyčkávat až do vrcholu, který připadne na noc z 12. na 13. srpna. Zážitek by mohla překazit nevýhodná fáze Měsíce. „Průměrná hodinová frekvence v maximu je až 100 meteorů, ale pozorování bude výrazně rušit Měsíc těsně po úplňku, takže spousta slabších meteorů v jeho záři zanikne,“ uvádí Astronomický ústav Akademie věd ČR v Ondřejově.
Svět viděl unikát, který způsobila sluneční bouře. Jev však může mít fatální následky
Slunce znovu ukázalo svou sílu, kromě vysokých teplot zasáhly Zemi také následky sluneční bouře. Díky tomu mohli lidé na některých místech planety spatřit polární záři, včetně Evropy. Orientace magnetického pole uvnitř bouře byla chaotická, cituje doktorku Tamithu Skovovou, vesmírnou fyzičku, britský deník Express. Solární bouře se může na Zemi projevit řadou úkazů – od viditelnější aurory borealis až po rušení některých frekvencí rádiové komunikace. Experti se proto obávají také selhání vlakové signalizace, která by mohla vést k tragickým nehodám.
„Pokud lidé chtějí uvidět Perseidy na tmavé, Měsícem nerušené obloze s nějakou vyšší četností, nejlepší bude je vyhlížet od nynějška přibližně do 10. srpna, vždy v časných ranních hodinách. Zejména od 3. hodiny do úsvitu,“ radí Petr Horálek z opavského fyzikálního ústavu.
Dalekohled nepotřebujete
Podle odborníků lidé k pozorování nepotřebují speciální vybavení. Úkaz uvidí nejlépe v leže. Meteory, které létají po celém nebi, mohou nadšenci pozorovat z pohodlí lehátka nebo spacáku. „Zájemcům o fotografování stačí nechat aparát upevněný na stativu s širokoúhlým objektivem snímat sekvenčně, zejména po půlnoci a v časných ranních hodinách před rozbřeskem, kdy meteorů létá nejvíce,“ dodává Horálek.
Perseidy jsou každoročně aktivní od poloviny července zhruba do poloviny srpna. Roj poprvé lidé zpozorovali už v polovině 3. století. Známý je také v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Několik dní po jeho popravě 10. srpna 258 podle lidí z nočního nebe padaly třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako „slzy svatého Vavřince“.