Kopali si v lesích hroby a čekali na konec světa. „Mesiáši“ lákali do sekt i české politiky
úplněk
Výpis příspěvků ke štítku „úplněk“
Podívejte se na oblohu. Obří superúplněk doplní kometu, zkuste jedinečnou fotku
Vesmír v těchto dnech nabízí krásné představení, stačí se jen podívat na večerní oblohu. Na ní teď najdete nejen jedinečnou kometu Tsuchinshan-ATLAS, ale také tzv. superúplněk. Měsíc totiž ve čtvrtek nad ránem proletěl nejblíže Zemi a my ho díky tomu vidíme větší než obvykle. Oba jevy můžete využít a ve čtvrtek večer získat úchvatné fotky – třeba i z mobilu.
Unikátní nebeský úkaz v Česku: Obloze bude kralovat obrovský Měsíc, vytvoří optickou iluzi
Tuto noc z pátku na sobotu bude nejjižněji, tedy nejníže nad obzorem, položený úplněk v roce. Zároveň nastane 28 hodin po letním slunovratu, kdy se bude Měsíc nacházet na nejjižnějším bodu své dráhy. Podobný úkaz bude možné vidět také příští rok a následně až za dalších 18 let. Informoval o tom astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
Nečekané léto v Česku: Teploty pod 20 stupňů, hrozí silné bouřky a ustavičný déšť
S prosluněnými a teplými dny se Češi musejí na nějakou dobu rozloučit. V nadcházejících dnech bude nebe zatažené, občas se vyskytnou deště a přeháňky, ojedinělé i bouřky. Denní teplotní maxima se budou držet jen lehce nad 20 °C. V úterý přijde první letošní superúplněk, ten může mít u citlivějších jedinců negativní vliv na spánek.
Noční nebe rozzáří Perseidy. Letos je třeba pozorovat je jinak, radí astronomové
Nebe zdobí Perseidy. Každoroční meteorický roj, který mají lidé v oblibě pozorovat, bude vrcholit v polovině měsíce. Podle odborníků ho lidé nejlépe uvidí do 10. srpna. Počkat se vždy vyplatí do časných ranních hodin, kdy meteorů létá nejvíce. Pozorovat ho mohou nadšenci i bez dalekohledu. Podmínky ale budou oproti předchozím letům složitější, měsíc totiž bude v úplňku.
GALERIE: Obrovský Měsíc se téměř „dotýkal“ Země. Češi zažili další superúplněk
V noci ze středy na čtvrtek nastal superúplněk. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň se nachází nejblíže k Zemi. Diváci se s redakcí CNN Prima NEWS podělili o mnoho zajímavých fotek. Úkaz se letos objevil již podruhé, první superúplněk nastal v červnu.
OBRAZEM: Proběhlo nejdelší částečné zatmění Měsíce od roku 1440. Další nastane za 600 let
Obyvatelé amerického kontinentu mohli v pátek sledovat nejdelší částečné zatmění Měsíce od roku 1440. Informovala o tom americká vesmírná agentura NASA. Jev trval tři a půl hodiny a mohli ho pozorovat také lidé z části Asie, Austrálie a Polynésie. Další podobně dlouhé částečné zatmění Měsíce nastane 8. února 2669.
„Květinový“ superúplněk ozdobil noční oblohu. Dobře viditelný byl i z Česka
Ve středu nastal superúplněk, pohledově největší v letošním roce. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Úkaz se letos objevil podruhé. Současný superúplněk má přezdívku květinový – podle rozkvetlé flóry.
V pondělí nastane superúplněk. Po západu Slunce uvidíme na obloze růžový Měsíc
Na začátku tohoto týdne budeme moci na obloze pozorovat jeden ze dvou superúplňků letošního roku. Jakmile v pondělí zapadne Slunce, oblohu prozáří takzvaný růžový Měsíc. Náš přirozený vesmírný souputník se zároveň ocitne v přízemí, tedy v pozici, kdy je Zemi na své oběžné dráze nejblíže.
Unikátní podívaná. Poprvé od druhé světové války bude celosvětově k vidění modrý Měsíc
Unikátní podívanou můžeme na obloze spatřit 31. října, na den Halloweenu. Napříč všemi časovými pásmy bude možné v noci pozorovat takzvaný modrý Měsíc. K vidění bude takto poprvé od druhé světové války.
Velkolepá podívaná. Na obloze se objevil květinový úplněk
Matka příroda nadělila tento týden poslední superúplněk letošního roku. S odkazem na období, v němž ho lze spatřit, se mu přezdívá též květinový či květný úplněk.
Superúplněk rozzářil noční oblohu
Superúplněk nastal v noci na středu a viditelný byl po celou noc. Měsíc se na své oběžné dráze dostal do bodu nejblíže k planetě Zemi. Byl oproti běžným úplňkům zhruba o 13 procent větší a především jasnější.