Slunce znovu ukázalo svou sílu, kromě vysokých teplot zasáhly Zemi také následky sluneční bouře. Díky tomu mohli lidé na některých místech planety spatřit polární záři, včetně Evropy. Orientace magnetického pole uvnitř bouře byla chaotická, cituje doktorku Tamithu Skovovou, vesmírnou fyzičku, britský deník Express. Solární bouře se může na Zemi projevit řadou úkazů – od viditelnější aurory borealis až po rušení některých frekvencí rádiové komunikace. Experti se proto obávají také selhání vlakové signalizace, která by mohla vést k tragickým nehodám.
„Potvrzeno! Už teď vidíme polární záři v kanadské Albertě během sílící sluneční bouře. Orientace magnetického pole uvnitř bouře je zatím poněkud chaotická, takže v příštích 24 hodinách očekávejte sporadické zjasnění polární záře. Je možná úroveň G1 (Kp 5),“ napsala v úterý na Twitter fyzička zabývající se vesmírným počasím Tamitha Skovová.
Expertka pak během několika minut potvrdila výskyt purpurové a zlaté polární záře také na obloze nad americkým městem Pierre v Jižní Dakotě.
Confirmed! We're already seeing #aurora in Alberta, Canada during this building #solarstorm. The magnetic field orientation inside the storm is a bit chaotic thus far so expect sporadic brightenings of aurora over the next 24 hours. G1-level (Kp 5) possible. Thanks for reporting! https://t.co/DwZryqmjFq
— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) July 19, 2022
Během noci pak úkaz zdobil oblohu i ve státě Washington. „Lidé na západním pobřeží Severní Ameriky včera v noci viděli sluneční bouři, jak nabrala nejvyšší obrátky a právě teď by měla být polární záře silná nad Tasmánií a Novým Zélandem. Za pár hodin by se měla ukázat i v severní části Asie, ve Velké Británii a v severní Evropě,“ upřesnila na sociální síti. Na sluneční bouře upozorňovala už během víkendu.
GALERIE: Obrovský Měsíc se téměř „dotýkal“ Země. Češi zažili další superúplněk
V noci ze středy na čtvrtek nastal superúplněk. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň se nachází nejblíže k Zemi. Diváci se s redakcí CNN Prima NEWS podělili o mnoho zajímavých fotek. Úkaz se letos objevil již podruhé, první superúplněk nastal v červnu.
Během tohoto úkazu mohlo podle ní docházet k rušení rádiových frekvencí zejména u amatérských přístrojů a při užívání GPS (globální polohový systém využívající družice, pozn. red.).
Sluneční bouře jsou doprovázeny i dalšími negativními efekty, kterých se někteří odborníci obávají. Možné komplikace představili letos v červenci na konferenci National Astronomy Meeting, patří mezi ně například selhání vlakové signalizace.
Fyzik Cameron Patterson z britské univerzity v Lancasteru deníku Express řekl, že takové vesmírné události mohou vyvolat elektrické proudy, které mohou narušit běžný provoz signalizačních systémů. Zelená signalizace se tak může změnit na červenou, i když není v blízkosti žádný vlak, uvedl jako příklad.
„Nyní pracujeme na zkoumání případu, kdy jsou na trati přítomny vlaky, a jak silná bouře musí být, aby se červený signál změnil zpět na zelený,“ dodal a nastínil tak jeden z nebezpečných scénářů, přestože ho označil za extrémní.