CNN Prima News meteor

meteor

Výpis příspěvků ke štítku „meteor“

Stovky lidí si nenechaly utéct roj Perseid. Někde podívanou sledovali pod širákem ve spacácích

Na řadě míst v Česku pozorovaly stovky lidí v noci ze soboty na neděli výrazný kosmický jev, který je známý jako meteorický roj Perseidy. V některých oblastech zkomplikovala situaci zatažená obloha, popřípadě přeháňky. Ve většině případů však byly podmínky pro sledování příznivé. Neobvyklý úkaz pozorovali také lidé v Polsku. K příležitosti této události organizovaly hvězdárny větší akce. Zatímco v Jizerských horách nastaly pro pozorování ideální podmínky, na Trutnovsku sledování zkazila zvýšená oblačnost.

Roj Perseid vrcholí. Experti radí, kdy a kde ideálně sledovat padající „slzy svatého Vavřince“

O víkendu bude vrcholit každoroční meteorický roj Perseid. V noci na neděli bude možné na obloze mimo města pozorovat mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu, z toho deset až dvacet může být opravdu jasných. Za pozorováním je potřeba vycestovat daleko od měst, do oblastí s minimem rušivého světelného znečištění. Uvedl to Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Oblohu nad Českem rozzářil meteor jasnější než měsíc. Úlomky mohly dopadnout na zem

V noci na úterý byl v Česku nad západním obzorem vidět extrémně jasný meteor, takzvaný bolid, který následně explodoval. V tom okamžiku byl patrně jasnější než měsíc v úplňku a je možné, že na zem dopadly i jeho úlomky. Na Twitteru to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který zveřejnil i video, jež zachytilo let a explozi bolidu. Fotografie sdílejí lidé i na sociálních sítích a webech. Podle agentury DPA meteor shořel nad jižním Německem.

Noční nebe rozzáří Perseidy. Letos je třeba pozorovat je jinak, radí astronomové

Nebe zdobí Perseidy. Každoroční meteorický roj, který mají lidé v oblibě pozorovat, bude vrcholit v polovině měsíce. Podle odborníků ho lidé nejlépe uvidí do 10. srpna. Počkat se vždy vyplatí do časných ranních hodin, kdy meteorů létá nejvíce. Pozorovat ho mohou nadšenci i bez dalekohledu. Podmínky ale budou oproti předchozím letům složitější, měsíc totiž bude v úplňku.

Meteor ozářil noční oblohu nad Českem. Po jeho částech pátrají vědci v Rakousku

Vědci v Rakousku požádali obyvatele o spolupráci při hledání částí meteoru, který v pátek na několik vteřin jasně ozářil oblohu mimo jiné i nad Českou republikou a dopadl nejspíše do údolí řeky Drávy v rakouské spolkové zemi Korutany. Uvedla to agentura APA. Dráhu tělesa a místo dopadu určili na základě pozorování ze 17 stanic čeští odborníci z Astronomického ústavu Akademie věd, podle nich na zem nejspíš dopadly meteority o váze až jednoho kilogramu.

Zemi zasáhlo mezihvězdné těleso, potvrzují vědci a předpovídají přílet dalších meteorů

Vědci se doposud domnívali, že první těleso pocházející z jiné hvězdné soustavy proletělo naší sluneční soustavou v roce 2017. Nyní ale Vesmírné velitelství USA potvrdilo, že jiná extrasolární hornina dopadla na naši planetu již o tři roky dříve. Vzhledem k novým zjištěním experti považují za pravděpodobné, že jsou podobné jevy častější, než do nynějška předpokládali.