reklama

Mezidruhová přátelství: Zbytečné riziko, nebo lék na zvířecí frustraci?

Mezidruhová zvířecí přátelství jsou fascinující.

Oslík s kačenou, želva s papouškem, pes s kozlem… Zvířata jsou kouzelná v tom, jak se dokáží spřátelit navzdory odlišnostem, které by je měly rozdělovat. Ale co je příčinou mezidruhových přátelství? A jsou pro zvířata vždycky výhrou?

reklama

Když se sblíží zvíře s jiným živočišným druhem, je to stejné, jako kdyby se naučilo cizí jazyk - do jisté míry se totiž musí naučit rozpoznávat různá gesta a náznaky. Například pokud má pes ocas nahoru, znamená to, že něco větří nebo se chystá zaútočit, oproti tomu pokud si to k vám štráduje se zdviženým ocasem kočka, znamená to něco jako: „Čau kámo! Jak se vede? U mě pohoda!” Když se jeden od druhého naučí, co signály znamenají, mluví pes „kočičinou”. Ale co je mezidruhové přátelství podle definice a za jakých okolností k němu dochází?

Mezidruhové přátelství je navázání vztahu mezi jedinci různých živočišných druhů. Často tak nahrazují nepřítomnost své vlastní, pravé rodiny a vyhýbají se tím zdravotním nebo reprodukčním problémům, což přispívá ke zlepšení jejich životních podmínek.

Najčastěji k sobě zvířata najdou cestu v zajetí. Zdroj: commons.wikimedia.org
Najčastěji k sobě zvířata najdou cestu v zajetí. Zdroj: commons.wikimedia.org

Studie Interspecies Animal ”Friendships” z roku 2017 vymezila pět nejčastěji vypozorovaných závěrů z výzkumu vztahu zvířat rozdílných druhů:

  • Atypická přátelství se nejlépe staví na stresujících událostech. Takže pokud mláďátko brzo osiří nebo ho vezmou od mámy, šance na přátelství s někým, kdo by ho mohl za normálních okolností třeba sežrat, se výrazně zvyšuje. Opět tak nezbývá než žasnout nad přirozenou emoční inteligencí zvířátek, která funguje nějak takto: „Přišel jsem o rodinu? Udělám si ji jinde.”
  • Nejčastěji jde právě o mláďata, která se spřátelí. Co se týče rozdílů mezi pohlavími, častěji svolí k netypické přátelské lásce samice.
  • Nejčastěji taková přátelství vyjadřují třemi způsoby, a to hraním, fyzickou blízkostí a společenskými pouty, přičemž mláďata si mezi sebou dávají najevo vřelost nejčastěji hrou, dospělí jedinci si pak k sobě najdou cestu vzájemnou blízkostí (například se k sobě přitisknou při spaní) nebo společenskými vazbami (jsou spolu v jedné smečce).
  • Mezidruhovým přátelstvím se daří nejčastěji v zajetí. Podle studie dochází k jejich nejvyššímu počtu v azylech, na farmách, v zoologických zahradách a rezervacích. Což vzhledem k předchozím bodům dává smysl, pokud si uvědomíme, za jakých podmínek se na tato místa dostávají…
  • Často zvířatům takový vztah hodně pomáhá. Je ale dobré pamatovat i na to, že s sebou přináší i rizika a možné negativní dopady…

Láska je láska, ale...

A tím nemáme na mysli jen to, že při přátelství mezi lvem a zebrou hrozí, že králi džungle jednou přepne, pudy vyhrají a lichokopytníka zakousne. I zdánlivě bezproblémové vztahy mezi zvířaty jsou někdy komplikované.

Tak například morčata může negativně ovlivnit sdílení klece s králíky, protože králíci pohlavně dospívají a rostou rychleji. Je proto možné, že se pokusí s morčetem spářit. A to se takovému mladému hlodavci z mnoha důvodů (a oprávněně) nemusí líbit.

Také přátelství mezi psy a opicemi může jedné straně ublížit. Podle studie to dokazuje video z roku 2011, kdy si skupinka paviánů osvojila štěňata. S těmi ale paviáni manipulovali tak, že jim způsobovali obrovský stres. Skupinka se nakonec sžila a dokázala spolu vycházet. Ale počáteční ochočování rozhodně nebyl žádný med a pro psy bylo dost stresující.

Některá přátelství začínají nepřátelským pronásledováním, a to zdaleka ne jen ve vztahu lovec - kořist. V roce 2013 byl zaznamenán případ ovcí pronásledovaných slonem. Což je mimochodem stresující pro obě strany, navíc může snadno dojít k fatální nehodě. To platí při přátelství mezi každou dvojicí, kde je jeden z páru fyziologicky zvýhodněn, ať už vzrůstem, většími drápy, zuby… Někdy se mezidruhové přátelství projevuje defenzivním nebo útočným chováním. Jako důkaz bylo uvedeno přátelství mezi husou a želvou. Asi si domyslíte, kdo byl občas tak trochu hysterka a kdo ublížený...

Kořist a lovec? Pff Zdroj: commons.wikimedia.org
Kořist a lovec? Pff Zdroj: commons.wikimedia.org

Samozřejmě v mnoha případech hrozí i zmiňovaná proměna ze vztahu kamarád a kamarád na dravec a kořist. Život dravých zvířat je závislý na lovu a vědcům do teď zůstává rozum stát nad tím, že se dokáží kamarádit s kořistí. Přátelství ale může vzít za své, jakmile dravec dostane hlad, což se v zajetí moc často nestává.

Přítel mého přítele je můj... oběd?

Nebezpečí může však přijít i odjinud - například od zástupců stejného živočišnému druhu, ke kterému patří jeden z „kamarádů”. Ale i tady výjimka potvrzuje pravidlo - například u ryb se v mezidruhových hejnech snižuje riziko újmy díky tomu, že atypická skupinka představuje pro potenciálního dravce zmatek. Eliminováno je i nebezpečí plynoucí ze samoty - osamělý jedinec je v divočině ve větším nebezpečí než hejno.

Zvířatům se může stát osudným i velmi silné pouto. Smrtí svého mezidruhového přítele mohou utrpět velkou emocionální újmu vedoucí k jejich úhynu. To se stává především u dvou vysoce stresovaných zvířat, která spolu vyrůstala a poskytovala si odmalička emocionální podporu. Pokud odloučení nezpůsobí smrt, může způsobit nepříjemnou úzkost, z které vyplyne nechutenství či zdravotní potíže. Stejně jako u lidí má i u zvířat stres velmi negativní dopad na psychiku i zdravotní stav.

Pokud se emocionálně propojí lovci, taky to později může skončit katastrofou v podobě vypuknutí agresivity, například při přátelství medvěda, tygra a lva. Kamarádství může ubližovat i různým druhům býložravců, a to v případě, že je jeden z nich nějak zvýhodněný. Například ve spojení koně s kozou - koza má rohy, kůň ne. Ve vztahu pes a jelen má pes ostré zuby, jakožto šelma, zatímco jelen má zase parohy. Pokud by došlo k boji, rozhodně není vyrovnaný a ten, kdo má menší výhody, zaplatí životem. Ke zraněním může dojít i v rámci hry.

Vezměme si z nich příklad

I přes určité rizikové faktory se dají zvířata považovat za bytosti oplývající velkou tolerancí a bohatým emocionálním světem. Vzpomeňme si na příběhy, kdy se dokáže psí máma ujmout kotěte, kočka si zamiluje koně nebo si kachna zaplave s retrívrem. Nepochybně bychom si z těchto zvířecí vlastnosti měli vzít příklad.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
Němci poskytnou Česku rychlotesty na covid. Babiš je chronický lhář, zlobí se opozice
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama