Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a otevřít hraniční přechod Rafáh pro neomezený přísun humanitární pomoci. Izrael má také umožnit do Pásma Gazy přístup vyšetřovacímu týmu, který by se zabýval sběrem důkazů v případu údajného páchání genocidy na Palestincích. Podnět k haagskému tribunálu podala Jihoafrická republika, která židovský stát rovněž viní z genocidy.
Rozhodnutí Mezinárodního soudního dvoru jsou konečná a závazná, soud však nemá žádné vynucovací prostředky a jeho rozhodnutí státy již v minulosti ignorovaly, podotýká agentura Reuters.
ČTĚTE TAKÉ: Norsko uzná Palestinu jako stát, následovat mají Španělsko a Irsko. Nemá to smysl, řekl Fiala
„Izrael musí okamžitě zastavit ofenzivu v Rafáhu, stejně jako každou jinou akci v (oblasti) Rafáhu, která by palestinskému obyvatelstvu v Pásmu Gazy přivodila takové životní podmínky, jež by mohly způsobit fyzické zničení, úplné či částečné,“ pronesl předseda ICJ Navaf Salám. Rozsudek podpořilo 13 z 15členného panelu soudců – proti hlasovali zástupci Ugandy a samotného Izraele.
Izrael svoji ofenzivu v Rafáhu hájí nutností zlikvidovat poslední prapory Hamásu, který loni na jeho území spáchal krvavé teroristické útoky. Izraelská vláda včetně premiéra Benjamina Netanjahua v minulosti opakovaně prohlásila, že v naplnění tohoto cíle jí nezabrání „žádná síla na světě“.
Na místě se ke konci dubna ukrývalo asi 1,4 milionu Palestinců, z toho kolem 800 tisíc odešlo z města podle odhadů OSN v posledních týdnech poté, co izraelská armáda vydala evakuační příkazy a Rafáh se stal dalším ohniskem bojů v Pásmu Gazy. Panel soudců ICJ však podle Saláma „není přesvědčený“, že by infrastruktura a humanitární podmínky Palestinců vysídlených z Rafáhu do severněji položených oblastí v Gaze byly dostačující a nehrozila jim další újma.
Palestinská samospráva se sídlem na Západním břehu Jordánu v pátek rozhodnutí ICJ podle Reuters uvítala – představuje podle ní mezinárodní shodu na tom, že Izrael by měl válku v Pásmu Gazy ukončit.
Předseda ICJ Salám se při čtení rozsudku několikrát odvolal na předchozí rozhodnutí tribunálu z letošního ledna a března, které vyzývaly Izrael, aby se vyvaroval genocidních akcí vůči Palestincům a neomezoval přísun potřebné humanitární pomoci. Izrael obvinění z páchání genocidy odmítá a soud ve věci zatím nerozhodl, zamítl však izraelskou žádost, aby věc zcela smetl ze stolu. Páteční rozhodnutí ICJ uvítal rovněž Hamás, který podle Reuters dodal, že bude eventuálně spolupracovat s vyšetřovacími týmy OSN, které by se do Gazy měly podle rozsudku dostat.
Izrael zahájil bombardování a koncem loňského října také pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristickém útoku vedeným Hamásem na jihoizraelské obce 7. října, při kterém bojovníci zabili na 1 200 lidí a zajali více než 250 rukojmích. Při dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna více než stovka rukojmích výměnou za palestinské vězně. V Pásmu Gazy je podle údajů deníku Haaretz stále zadržováno 128 rukojmích, 39 z nich je však podle dostupných informací pravděpodobně po smrti.
Podle čtvrtečního hlášení ministerstva zdravotnictví v Gaze ovládaného Hamásem přišlo při izraelské ofenzivě o život nejméně 35 800 Palestinců a 80 011 jich bylo zraněno. Další tisíce těl zřejmě zůstávají v sutinách zborcených budov. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit, ačkoliv orgány OSN je označují za věrohodné.
Podrobnosti připravujeme.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Spor v pětikoalici kvůli Izraeli. Vyjádření Pirátů mě upřímně děsí, vzkázal Kolář z TOP 09