Norsko uzná Palestinu
Norsko, Irsko a Španělsko formálně uznají Palestinu jako stát. Oznámili to ve středu podle agentury Reuters premiéři tří evropských zemí. Bez uznání palestinského státu nemůže nastat mír na Blízkém východě, zdůraznil norský premiér Jonas Gahr Störe a dodal, že uznání vstoupí v platnost 28. května. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac vzápětí nařídil izraelským velvyslancům ve všech třech zemích, aby se okamžitě vrátili do Izraele ke konzultacím. Český premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje. Nejprve je podle něj třeba pro to udělat podmínky.
„Nemůže být mír na Blízkém východě, pokud tu nebude uznání,“ cituje Reuters norského premiéra, jehož země je horlivým podporovatelem takzvaného dvoustátního řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Störe zároveň zdůraznil, že palestinské hnutí Hamás a další radikální skupiny nejsou podporovateli dvoustátního řešení.
ČTĚTE TAKÉ: Írán se chce mstít arabské zemi, která pomohla Izraeli. Bouří se i její vlastní občané
Také některé země Evropské unie v uplynulých týdnech naznačily, že se chystají palestinský stát uznat, neboť takzvané dvoustátní řešení je nezbytné pro trvalý mír v regionu. Irsko a Španělsko tak učinily ještě ve středu krátce po Norsku.
Erdogan ostře o Izraeli: Netanjahu dosáhl úrovně genocidy, kterou by mu záviděl i Hitler
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v něděli opět kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. S odkazem na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.
„Irsko, Norsko a Španělsko oznamují, že uznáváme stát Palestinu,“ potvrdil na tiskové konferenci irský premiér Simon Harris zjevně koordinovaný krok a dodal, že očekává připojení dalších zemí v následujících týdnech. „Každý z nás nyní podnikne příslušné kroky na národní úrovni, nezbytné k nabytí účinnosti tohoto rozhodnutí,“ dodal Harris.
Španělský premiér Pedro Sánchez ve středu oznámil uznání palestinského státu. Vláda uznání schválí 28. května, řekl premiér ve španělském parlamentu.
Uznání palestinského státu vyvolalo ostrou diplomatickou reakci Izraele, který povolal zpátky své velvyslance z Irska a Norska. „Irsko a Norsko se dnes chystají vyslat vzkaz Palestincům a celému světu: Terorismus se vyplácí,“ řekl šéf izraelské diplomacie Kac.
„Poté co, teroristická organizace Hamás spáchala největší masakr Židů od šoa, poté, co spáchala nejstrašnější sexuální zločiny, jaké svět viděl, se tyto země rozhodly odměnit Hamás a Írán a uznat palestinský stát,“ dodal Kac. Přístup tří evropských zemí podle něj znamená „křivdu vůči památce obětí ze 7. října“ a „podrývá právo Izraele na sebeobranu“. Kac zdůraznil, že uznání by mohlo zkomplikovat snahy Izraele o návrat rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy a také úsilí o příměří.
Česko nezávislý palestinský stát neuznává
Od Španělska a Irska se krok očekával. Podle bruselského serveru Politico se také vědělo, že se k nim připojí ještě nejméně jedna další země, ale až nyní je jasné, že jde o Norsko. Hovořilo se také o možném uznání ze strany Belgie, Slovinska a Malty, které se už také vyjádřily v tomto smyslu, ale uznání palestinského státu z jejich strany se očekává později.
Legendární americká zbraň v akci. Ukrajinec si počkal na okupanty, pak je rozprášil salvou
Zuřivé boje v Charkovské oblasti daly vyniknout legendární americké zbrani, která si pamatuje i druhou světovou válku. Kulomet M2 Browning účinně posloužil ukrajinskému vojákovi z elitní 3. útočné brigády, který rozehnal skupinu ruských okupantů. Ti se blížili k jeho pozici, po chvíli na ně spustil smrtící salvu. Video zveřejnila brigáda na svém Telegramu, okolnosti z fronty však není možné nezávisle ověřit.
Politico poznamenalo, že dosud jedinou zemí EU, která uznala palestinskou státnost jako členská země, bylo Švédsko. Některé další země tak učinily ještě před vstupem do EU. Česká republika podle prohlášení ministerstva zahraničí samostatný nezávislý palestinský stát neuznává. Uznání učinilo Československo v 80. letech v kroku, který byl podle české diplomacie poplatný tehdejší době.
Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, uvedl ve čtvrtek premiér Fiala v rozhovoru pro Blesk.cz. Fiala řekl, že na otázku, zda směřovat k tomu, aby měla Palestina vlastní stát, by s určitým váháním odpověděl pozitivně. „Koncepce dvou států – izraelského a palestinského – je určitě dobrý cíl. Zda se k tomu dá dospět rychle a jakými prostředky, to už je jiná otázka,“ konstatoval.
V uznání palestinského státu nevidí Fiala smysl ve chvíli, kdy není jasné, co to je, kdo ho představuje a na jakém území se nachází. „To jsou nepochybně věci, které je potřeba vyjasnit. Nepochybně myšlenka dvou států je myšlenka, kterou je potřeba jít, nakonec se tomu nebrání ani část izraelské veřejnosti a politické reprezentace, USA a další spojenci Izraele,“ řekl.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mezinárodní trestní soud na Netanjahua chystá zatykač pro válečné zločiny. Děsivé, říká Fiala