reklama

Milan Kubek: Konečně můžeme přejít do protiútoku vůči hnusnému čínskému viru

„Na dnešní den jsem se velmi těšil. Na to, že budeme moci přejít do protiútoku vůči hnusnému čínskému viru, který náš život otravuje už deset měsíců,“ řekl k prvnímu dni, kdy se v České republice začalo očkovat proti COVID-19, prezident České lékařské komory Milan Kubek. CNN Prima NEWS také sdělil, že jen co to bude možné, nechá se očkovat.

reklama

Podle Kubka nic jiného než očkování ČR zpět do normálního života nevrátí. „Prvních deset tisíc vakcín je určitým symbolem jednoty Evropské unie, která nenechala menší státy, jako jsme my, ve štychu,“ pokračoval v reakci na začátek vakcinace Kubek.

Nyní je prý především na vládě, aby do České republiky v historicky krátké době dopravila miliony dávek vakcíny. „Jedná se o logistickou akci, která v naší zemi nemá obdoby. Potřebujeme vybudovat zhruba padesát velkokapacitních očkovacích center, kdy každé dokáže denně naočkovat minimálně tisíc lidí,“ uvedl Kubek.

Ke všem centrům se navíc musí připočítat jeden či více mobilních očkovacích týmů, které budou jezdit po domovech seniorů a dalších sociálních zařízeních, kde nejohroženější skupiny naočkují přímo na místě. „Zároveň musí navštěvovat seniory v domácnostech, kteří už měsíce ze strachu z onemocnění nevychází ze svých domovů. Nemůžeme je nacpat do autobusů a vyvézt na očkování, kde by se mohli nakazit,“ míní Kubek.

Zapotřebí je rovněž zajistit miliony jehel a rukavic: „To vše je nutné dobře zorganizovat vzhledem k tomu, že ze začátku budou vakcíny velmi nedostatkovým zbožím. Musíme je maximálně využít. Čím rychleji se nám podaří naočkovat nejohroženější skupiny a ty, kteří se o ně starají, tím rychleji se naše životy vrátí zpět do normálu,“ konstatuje Kubek.

Jen díky očkování se podle něj přestane opakovat systém „brzda–plyn“, tedy neustálé rozvolňování a zpřísňování vládních nařízení.

K očkování lidi donutí chuť vrátit se zpět do normálu, míní Kubek

Podle průzkumů mezi veřejností je zájem o očkování spíše menší. Kubek si ale myslí, že se zvýší. „A to ve chvíli, kdy lidé uvidí, že jsou naočkovaní jejich známí, nic se jim nestalo a začínají opět normálně žít,“ myslí si. Zásadní podle něj je, že největší zájem o očkování existuje mezi ohroženými skupinami.

Odpírače očkování může k vakcinaci nasměrovat sofistikovaná kampaň, ve které jim budou předloženy logické a faktické argumenty. „Určitě má také význam, že se nechají očkovat osobnosti jako profesor Pavel Pafko. Dále pomůže, když se nechá očkovat pan prezident a známí umělci,“ řekl Kubek.

Podle prezidenta komory jde o jedinou cestu, aby se děti vrátily zpět do škol a lidé mohli v létě cestovat. „Bohužel ale na zdravotníky čeká ještě obrovský úkol, a to zvládnout třetí vlnu, která se nám teď v České republice rozjíždí,“ konstatoval.

Právě za začátkem třetí vlny podle Kubka stojí nezodpovědnost vlády: „Populisticky rozvolnila před Vánoci opatření, ačkoliv to ekonomicky nepomohlo. Bohužel za každý den rozvolnění zaplatíme minimálně jedním, ale spíše více dny v karanténě po Novém roce.“

Nejvíce Kubka mrzí, že vláda spoléhá na zdravotníky, kteří situaci „nějak zvládnou“. Jenže zdravotnictví ještě nedobojovalo jarní bitvu a už jej vláda tlačí do další. „Nemůžeme se pořád zaměřovat pouze na covid, plánované operace se totiž nedají nestále odkládat,“ dodal.

Tagy:
Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené
Cestování

Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené

Cestováni od pondělí zpřísní. Neočkovaní budou muset po návratu z Francie a Dánska na PCR test i do izolace, země se přesouvají do červené kategorie. Oranžová se rozšiřuje o Itálii, Švýcarsko a Island. Lidé po návratu budou muset na antigenní test, uvádí ministerstvo zahraničí. Německo bude od neděle vyžadovat, aby měli lidé při vstupu do země buď negativní test na COVID-19, potvrzení o uzdravení nebo doklad o očkování.

Živě
ON-LINE osmý den olympiády: Češi mají další dvě zlata, slaví Krpálek a Prskavec

Judista Lukáš Krpálek a kajakář Jiří Prskavec rozšiřují českou medailovou sbírku. Prvně jmenovaný dokázal porazit všechny protivníky a slaví tak zasloužené zlato. Prskavec si díky famózním jízdám ve vodním slalomu dojel rovněž nejhodnotnější medaili. V akci byli i atleti nebo plavci včetně české rekordmanky Barbory Seemanové. Čeští sportovci vybojovali na olympijských hrách v Tokiu už šest cenných kovů a další dvě mají jisté díky tenistkám.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou

Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.

reklama

Domácí zpravodajství

Odškodnění za Vrbětice. Obce v okolí, obyvatelé i kraj by si mohli rozdělit 700 milionů

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun. Počítá s tím návrh zákona, který v pátek ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

reklama