reklama

Milan Kubek: Konečně můžeme přejít do protiútoku vůči hnusnému čínskému viru

„Na dnešní den jsem se velmi těšil. Na to, že budeme moci přejít do protiútoku vůči hnusnému čínskému viru, který náš život otravuje už deset měsíců,“ řekl k prvnímu dni, kdy se v České republice začalo očkovat proti COVID-19, prezident České lékařské komory Milan Kubek. CNN Prima NEWS také sdělil, že jen co to bude možné, nechá se očkovat.

reklama

Podle Kubka nic jiného než očkování ČR zpět do normálního života nevrátí. „Prvních deset tisíc vakcín je určitým symbolem jednoty Evropské unie, která nenechala menší státy, jako jsme my, ve štychu,“ pokračoval v reakci na začátek vakcinace Kubek.

K tématu

Nyní je prý především na vládě, aby do České republiky v historicky krátké době dopravila miliony dávek vakcíny. „Jedná se o logistickou akci, která v naší zemi nemá obdoby. Potřebujeme vybudovat zhruba padesát velkokapacitních očkovacích center, kdy každé dokáže denně naočkovat minimálně tisíc lidí,“ uvedl Kubek.

Ke všem centrům se navíc musí připočítat jeden či více mobilních očkovacích týmů, které budou jezdit po domovech seniorů a dalších sociálních zařízeních, kde nejohroženější skupiny naočkují přímo na místě. „Zároveň musí navštěvovat seniory v domácnostech, kteří už měsíce ze strachu z onemocnění nevychází ze svých domovů. Nemůžeme je nacpat do autobusů a vyvézt na očkování, kde by se mohli nakazit,“ míní Kubek.

Zapotřebí je rovněž zajistit miliony jehel a rukavic: „To vše je nutné dobře zorganizovat vzhledem k tomu, že ze začátku budou vakcíny velmi nedostatkovým zbožím. Musíme je maximálně využít. Čím rychleji se nám podaří naočkovat nejohroženější skupiny a ty, kteří se o ně starají, tím rychleji se naše životy vrátí zpět do normálu,“ konstatuje Kubek.

Jen díky očkování se podle něj přestane opakovat systém „brzda–plyn“, tedy neustálé rozvolňování a zpřísňování vládních nařízení.

K očkování lidi donutí chuť vrátit se zpět do normálu, míní Kubek

Podle průzkumů mezi veřejností je zájem o očkování spíše menší. Kubek si ale myslí, že se zvýší. „A to ve chvíli, kdy lidé uvidí, že jsou naočkovaní jejich známí, nic se jim nestalo a začínají opět normálně žít,“ myslí si. Zásadní podle něj je, že největší zájem o očkování existuje mezi ohroženými skupinami.

K tématu

Odpírače očkování může k vakcinaci nasměrovat sofistikovaná kampaň, ve které jim budou předloženy logické a faktické argumenty. „Určitě má také význam, že se nechají očkovat osobnosti jako profesor Pavel Pafko. Dále pomůže, když se nechá očkovat pan prezident a známí umělci,“ řekl Kubek.

Podle prezidenta komory jde o jedinou cestu, aby se děti vrátily zpět do škol a lidé mohli v létě cestovat. „Bohužel ale na zdravotníky čeká ještě obrovský úkol, a to zvládnout třetí vlnu, která se nám teď v České republice rozjíždí,“ konstatoval.

Právě za začátkem třetí vlny podle Kubka stojí nezodpovědnost vlády: „Populisticky rozvolnila před Vánoci opatření, ačkoliv to ekonomicky nepomohlo. Bohužel za každý den rozvolnění zaplatíme minimálně jedním, ale spíše více dny v karanténě po Novém roce.“

Nejvíce Kubka mrzí, že vláda spoléhá na zdravotníky, kteří situaci „nějak zvládnou“. Jenže zdravotnictví ještě nedobojovalo jarní bitvu a už jej vláda tlačí do další. „Nemůžeme se pořád zaměřovat pouze na covid, plánované operace se totiž nedají nestále odkládat,“ dodal.

K tématu

Tagy: očkování kampaň vakcína Česká lékařská komora Milan Kubek boj zdravotníci vláda koronavirus COVID-19 koronavirová opatření prezident České lékařské komory vakcinace

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Vláda

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek

Sociální demokraté mluví o tom, že by důchodci mohli i letos dostat mimořádný příspěvek. Naznačila to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), konkrétní částku ale neřekla. Loni dostali senioři „rouškovné“ ve výši pět tisíc korun. Nápad ČSSD zkritizoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj jde jen o předvolební dáreček .

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Další články
reklama
reklama