reklama

Milan Kubek: Konečně můžeme přejít do protiútoku vůči hnusnému čínskému viru

„Na dnešní den jsem se velmi těšil. Na to, že budeme moci přejít do protiútoku vůči hnusnému čínskému viru, který náš život otravuje už deset měsíců,“ řekl k prvnímu dni, kdy se v České republice začalo očkovat proti COVID-19, prezident České lékařské komory Milan Kubek. CNN Prima NEWS také sdělil, že jen co to bude možné, nechá se očkovat.

reklama

Podle Kubka nic jiného než očkování ČR zpět do normálního života nevrátí. „Prvních deset tisíc vakcín je určitým symbolem jednoty Evropské unie, která nenechala menší státy, jako jsme my, ve štychu,“ pokračoval v reakci na začátek vakcinace Kubek.

K tématu

Nyní je prý především na vládě, aby do České republiky v historicky krátké době dopravila miliony dávek vakcíny. „Jedná se o logistickou akci, která v naší zemi nemá obdoby. Potřebujeme vybudovat zhruba padesát velkokapacitních očkovacích center, kdy každé dokáže denně naočkovat minimálně tisíc lidí,“ uvedl Kubek.

Ke všem centrům se navíc musí připočítat jeden či více mobilních očkovacích týmů, které budou jezdit po domovech seniorů a dalších sociálních zařízeních, kde nejohroženější skupiny naočkují přímo na místě. „Zároveň musí navštěvovat seniory v domácnostech, kteří už měsíce ze strachu z onemocnění nevychází ze svých domovů. Nemůžeme je nacpat do autobusů a vyvézt na očkování, kde by se mohli nakazit,“ míní Kubek.

Zapotřebí je rovněž zajistit miliony jehel a rukavic: „To vše je nutné dobře zorganizovat vzhledem k tomu, že ze začátku budou vakcíny velmi nedostatkovým zbožím. Musíme je maximálně využít. Čím rychleji se nám podaří naočkovat nejohroženější skupiny a ty, kteří se o ně starají, tím rychleji se naše životy vrátí zpět do normálu,“ konstatuje Kubek.

Jen díky očkování se podle něj přestane opakovat systém „brzda–plyn“, tedy neustálé rozvolňování a zpřísňování vládních nařízení.

K očkování lidi donutí chuť vrátit se zpět do normálu, míní Kubek

Podle průzkumů mezi veřejností je zájem o očkování spíše menší. Kubek si ale myslí, že se zvýší. „A to ve chvíli, kdy lidé uvidí, že jsou naočkovaní jejich známí, nic se jim nestalo a začínají opět normálně žít,“ myslí si. Zásadní podle něj je, že největší zájem o očkování existuje mezi ohroženými skupinami.

K tématu

Odpírače očkování může k vakcinaci nasměrovat sofistikovaná kampaň, ve které jim budou předloženy logické a faktické argumenty. „Určitě má také význam, že se nechají očkovat osobnosti jako profesor Pavel Pafko. Dále pomůže, když se nechá očkovat pan prezident a známí umělci,“ řekl Kubek.

Podle prezidenta komory jde o jedinou cestu, aby se děti vrátily zpět do škol a lidé mohli v létě cestovat. „Bohužel ale na zdravotníky čeká ještě obrovský úkol, a to zvládnout třetí vlnu, která se nám teď v České republice rozjíždí,“ konstatoval.

Právě za začátkem třetí vlny podle Kubka stojí nezodpovědnost vlády: „Populisticky rozvolnila před Vánoci opatření, ačkoliv to ekonomicky nepomohlo. Bohužel za každý den rozvolnění zaplatíme minimálně jedním, ale spíše více dny v karanténě po Novém roce.“

Nejvíce Kubka mrzí, že vláda spoléhá na zdravotníky, kteří situaci „nějak zvládnou“. Jenže zdravotnictví ještě nedobojovalo jarní bitvu a už jej vláda tlačí do další. „Nemůžeme se pořád zaměřovat pouze na covid, plánované operace se totiž nedají nestále odkládat,“ dodal.

K tématu

Tagy: očkování kampaň vakcína Česká lékařská komora Milan Kubek boj zdravotníci vláda koronavirus COVID-19 koronavirová opatření prezident České lékařské komory vakcinace

Další hlavní zprávy

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ vyjádření Babiše a Hamáčka: Proč vicepremiér neletí jednat o Sputniku?

Sledujte ŽIVĚ vyjádření Babiše a Hamáčka: Proč vicepremiér neletí jednat o Sputniku?

Proč vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) neodletí do Moskvy vyjednávat o dodávce vakcíny Sputnik V? Předseda sociální demokracie cestu plánoval, nesouhlasil s ní ale premiér Andrej Babiš (ANO). Hamáček tak otočil a oznámil, že po domluvě s premiérem by bylo dobré, aby se zúčastnil pondělního jednání vlády. Sledujte Hamáčkovo i Babišovo vyjádření na mimořádné sobotní tiskové konferenci, která začíná v 19:45.

Arenberger si vybral novou náměstkyni. Přichází Vašáková z Thomayerovy nemocnice
Maláčová se opřela do Zemanova týmu: Nechtějí bonus pro důchodkyně, protože nejsou ženami
Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji
reklama
reklama
Dojemné chvíle i zápasy na koni. Královská rodina odtajnila snímky prince Philipa

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Volby vyhrajeme a zavřeme Babiše, hlásá Chcípl PES. Hnutí představilo program
Desítky lidí vyrazily na farmářské trhy i v sychravém počasí. Dodržují opatření?
Další články
reklama
reklama