Respirační viry milují zimu a podle odborníků z Yaleovy univerzity přežívají déle a šíří se lépe v prostředí, kde je nízká teplota a sušší vzduch. V zimním období jsou to právě domácnosti, kde vlivem používání topení klesá vlhkost vzduchu o desítky procent. Vědkyně Linsey Marrová proto lidem doporučuje používat doma zvlhčovač vzduchu. Pomůže snížit přenos virů a navíc i zvýší imunitu, podotkla.
„Když se studený venkovní vzduch s malou vlhkostí ohřívá uvnitř, relativní vlhkost vzduchu klesá přibližně na 20 procent,“ upozornila imunobioložka z Yaleovy univerzity Akob Iwasakiová. „Tento suchý vzduch poskytuje volnou cestu pro vzdušné viry.“
Proto Linsey Marrová, výzkumná pracovnice v oblasti aerosolů z Virginiské univerzity, která mimo jiné studuje přenos koronaviru, doporučuje používat doma zvlhčovač. „V zimním období je pak dobré ho nastavit tak, aby udržoval vlhkost mezi 40 až 60 procenty,“ řekla pro web Business Insider. „Virus za těchto podmínek nepřežije tak dobře, navíc i váš imunitní systém bude při vyšší vlhkosti vzduchu fungovat lépe,“ popsala Marrová.
Nízké teploty, vyšší riziko
Červencová analýza vědce z oblasti výzkumu aerosolů Ajita Ahlawata zjistila, že šance přenosu koronaviru je v sušším vzduchu mnohem vyšší. „Výzkum ukázal, že koronavirus se šíří snadněji, když je vzduch suchý a teploty nízké,“ podotkl Ahlawata.
Částice koronaviru podle něj v sušším, méně vlhkém prostředí absorbují méně vlhkosti, a proto zůstávají déle ve vzduchu. „To zvyšuje pravděpodobnost vdechnutí a infikování někoho nového,“ dodal. Stejně jako chřipka je koronavirus usazen v tukové vrstvě zvané lipidová obálka, která mu pomáhá přežít cestu z jedné osoby na druhou. Vědci upozornili, že tento „plášť“ rychleji vysychá při vyšších teplotách.