Mír by mohl nastat po vyčerpání sil Rusů i Ukrajinců, od toho jsme daleko, obává se Zrno

Za jakých podmínek by mohlo nastat příměří mezi Ukrajinou a Ruskem? I tím se ve vysílání CNN Prima NEWS zabývali Matyáš Zrno a Jiří Just. Oba experti se shodli, že jakákoliv forma míru v současné době pravděpodobně není na stole.

Situace na východě Ukrajiny se neustále vyhrocuje. Rusové přesunuli většinu svých jednotek na Donbas, aby získali kontrolu nad Doněckou a Luhanskou oblastí. To však Ukrajinci nechtějí připustit. Ruským útokům nadále vzdorují, a to včetně Mariupolu, ve kterém se zbytky obránců stáhly do silně bombardovaných prostor ocelárny Azovstal

„Mariupol čelí zásadní přesile. Bojeschopných ukrajinských vojáků bude kolem tisícovky. Ukrajinci navíc postrádají těžkou techniku. Jsou vystaveni zdrcující ruské převaze. Devastace oceláren, které dávaly práci desítkám tisíc lidí, je fatální,“ řekl vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno.

Podle něj už zdevastovaný Mariupol nemá pro ruské okupanty takový strategický význam, jako měl na začátku války. „Jde spíš o symboliku. Pro Ukrajince je to místo hrdinného odporu obránců v obrovském oslabení. Pro Rusy je až trapné, jak dlouho se v tomto obklíčení Ukrajinci dokážou bránit,“ doplnil Zrno.

Podle spolupracovníka CNN Prima NEWS Jiřího Justa jsou boje v Luhanské a Doněcké oblasti pro Rusko naprosto klíčové. „Pro Rusy je zásadní zvítězit na Donbasu. Neúspěchy u Kyjeva a Černigova teď neberou v potaz. I kdyby Rusko utrpělo krach na východě, stejně se dál bude snažit Ukrajinu destabilizovat,“ zmínil.

Just je rovněž přesvědčen, že Rusko se ještě definitivně nevzdalo původního plánu dobýt Kyjev a sesadit prezidenta Volodymyra Zelenského. Uzavřít nějaký kompromis tak pro obě strany nemusí být zrovna jednoduché. S tím souhlasí i Zrno. „Mír by mohl nastat až při vyčerpání sil obou stran. Od toho jsme stále daleko. Kdyby Zelenskyj přistoupil ke kompromisu, nebylo by to populární,“ uvedl.

Rusové obnovili ofenzivu na východě Ukrajiny na začátku tohoto týdne. Podle generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil je nyní hlavním ruským cílem prolomení obranné linie v Doněcké a Luhanské oblasti a ovládnutí Mariupolu. Je pravděpodobně už jen otázkou času, kdy Rusko východoukrajinské přístavní město definitivně dobyde.

Velitel ukrajinské 36. brigády námořní pěchoty Serhij Volynskyj předpokládá, že doba ukrajinského vzdoru v mariupolských ocelárnách bude trvat už jen několik hodin, maximálně dnů. „Do Mariupolu už Západ nedostane nic. Vojáci jsou odsouzeni bojovat do konce a obětovat se pro Ukrajinu,“ prohlásil Zrno.

Bitva v okolí Luhansku a Doněcku bude podle něj především bitvou materiálu. Bude totiž záležet především na tom, zda slíbené zbraně od západních zemí na Ukrajinu dorazí včas. Důležitá bude i míra kvality zásobování na ruské straně. Právě s logistikou mají Rusové od začátku války obrovské potíže.

Tagy: