Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou? Žádná neprobíhají, tvrdí Moskva

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. Podle agentury TASS to uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko. Podle něj se tak děje vinou ukrajinské strany, Kyjev prý nereagoval na návrh dohody.

„Rozhovory nepokračují. Ukrajina se z vyjednávacího procesu fakticky stáhla,“ reagoval Ruděnko na otázku novinářů z ruské agentury.

„Rusko na rozdíl od nás za 82 dnů války nepochopilo, že situace na Ukrajině vůbec není taková, jaká byla na začátku. Oni (Rusové) své směrnice nemění, pokračují ve vydírání, veřejně probírají některá stanoviska,“ řekl Podoljak podle agentury Unian. „Vznášejí (Rusové) výhrady proti Ukrajině, žijí ve světě, ve kterém se vyskytuje ‚ukrajinský nacismus‘. Světu je už známo, že nyní existuje jen jeden typ nacismu – ruský. Je zřejmé, že ještě potrvá nějaký čas, než budeme moci přistoupit důkladněji k tomuto problému. Problému denacifikace Ruska v rámci vyjednávání,“ dodal Podoljak, který při předchozích rozhovorech byl členem ukrajinské delegace.

„Nyní je (proces vyjednávání) pozastaven. Po istanbulském komuniké nedošlo ke změnám, postupu vpřed,“ uvedl Podoljak. Ruská federace podle něj zůstává ve svém stereotypním myšlení. „Ale každá válka skončí za vyjednávacím stolem. Moderovat tento proces bude (ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj,“ míní poradce.

„Rusko nemůže zastavit tuto válku v takové podobě, jak by chtěli (někteří) Evropané,“ odpověděl Podoljak na otázku, zda Kyjev bude přihlížet ke stanovisku některých západních politiků toužících co nejdříve ukončit válku, aby umožnili ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi zachovat si tvář.

O pauze v ukrajinsko-ruských jednáních píší média již několik dnů v kuse. Podle vojenských analytiků se obě strany na východě i jihu Ukrajiny snaží získat kontrolu nad co největším územím. Proto v současnosti k jednání u stolu není příliš mnoho důvodů. Deník Ukrajinska pravda také začátkem května oznámil, že poklesly vyhlídky i na setkání prezidentů obou zemí.

Po zahájení ruské invaze v Bělorusku několikrát jednala ukrajinská a ruská delegace. Poté se jednání přesunula do Turecka. Ruský a ukrajinský ministr zahraničí se setkali 10. března v letovisku Antalya a 29. března v Istanbulu.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se Ukrajina stala loutkou západních zemí. „Naši nepřátelé ukradli naše peníze a používají Ukrajinu, aby nám ublížili,“ uvedl podle televize Russia Today (RT). Dodal, že činy Západu, konkrétně ekonomické sankce proti Rusku a vyzbrojování Ukrajiny, se rovnají válečným aktům.

Moskva přitom nadále svou agresi a okupaci cizí země označuje za speciální vojenskou operaci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:26

Zelenského poradce: Vznikla ohrožující situace

23:57

Lukašenko: Ukrajina na nás vyslala rakety, zneškodnili jsme je

23:26

Putin chce vyhladovět celý svět, říká expert

22:54

Ukrajinci zničili ruské vybavení na Hadím ostrově

Živě
ON-LINE: Ukrajinci na nás vyslali rakety, tvrdí běloruský prezident Lukašenko

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že Ukrajina raketami zaútočila na jeho zemi.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.