Pojďme se společně vydat do Brd, kousek od Míšova – na prohlídku unikátního Atom muzea, které v minulosti sloužilo jako sklad sovětské jaderné munice. Za devět let fungování ho navštívily tisíce lidí ze 70 zemí světa. Jde o jediný bývalý sklad jaderné munice na světě, kam může veřejnost.
Celkem šest a půl tuny vážící dveře, které se otevírají vlastní gravitací. Bývalo to nejstřeženější a nejutajovanější místo v bývalém Československu, kam se svého času dostalo jen pár vyvolených.
Vítejte ve skladišti jaderných zbraní
„Dolů do depotů směli pouze odborníci – inženýři a vědci, kteří udržovali jaderné hlavice v bojové pohotovosti, a to bylo osm lidí,“ vysvětluje v pořadu Prima Česko Václav Vítovec, prezident nadace Železná opona.
V Evropě bylo v době studené války 12 míst, kde se skladovaly jaderné zbraně, a v Brdech je jedno z nich. Pod tunami betonu ležely desítky kusů jaderné munice, které byly schopné zničit půlku Evropy, a které by v případě konfliktu byly odpálené z území bývalého Československa.
Expozice unikátního muzea dokumentuje vývoj jaderných zbraní od roku 1945, včetně modelu plutoniové bomby použité v Nagasaki.
Ráj bonsají na Slovácku: K vidění jsou jich tisíce, některé jsou staré stovky let
Slovácko je odjakživa rájem vinařů a milovníků folklóru. Málokdo ale ví, že tam najdete i království bonsají. Umění miniaturizace stromů v misce se majitel muzea ve Starém Městě věnuje už přes třicet let. Za tu dobu nashromáždil nejvíce bonsají ve střední a východní Evropě. Některé z nich jsou staré stovky let.
Nedobytný trezor
Výstražný systém dokáže vyvolat husí kůži dodnes. Od roku 1968 do roku 1990 se do interiéru depotu nedostal jediný občan Československa. Jadernou munici odtud Sověti odvezli v březnu 1990.
„Když se dělilo Československo v roce 1992, tak to sloužilo jako nedobytný trezor. Navezli sem řádově 800 až 1 000 tun peněz. V letech 2006 až 2008 zde pak bylo uskladněno 4 000 rakví vojáků wehrmachtu, kteří zahynuli za 2. světové války na území Československa,“ říká
„Do Atom muzea v Brdech, které má otevřeno každou sobotu, jezdí pravidelně 100 až 150 návštěvníků z celého světa. Každý víkend je tak plno. Větším skupinám nebo osobnostem z domova i ze světa se ocelové dveře otevřou na objednání prakticky kdykoliv. Já neznám stát, který by tady nebyl, vyjma těch afrických. Byly tady delegace z Hirošimy, ze Saudské Arábie, Milouš Jakeš tady byl, Hollywood tady točil film Alpha Code,“ popisuje.
Průvodce a zakladatel muzea Václav Vitovec je vystudovaný jaderný inženýr. Návštěvníci si chválí, že je schopný odpovědět všechny otázky. „Jeho znalost tématiky, co se týká tady toho krytu a těch jaderných zbraní, je neuvěřitelná,“ netají se obdivem návštěvník Martin Lacina.
A aby toho nebylo málo, bude se muzeum rozšiřovat. V druhém Depotu 10A by v příštím roce měla vzniknout expozice věnovaná vesmíru, kosmonautice a UFO.