Místo v Brdech, odkud mohlo Československo zničit půl Evropy. Nahlédněte do Atom muzea

Pojďme se společně vydat do Brd, kousek od Míšova – na prohlídku unikátního Atom muzea, které v minulosti sloužilo jako sklad sovětské jaderné munice. Za devět let fungování ho navštívily tisíce lidí ze 70 zemí světa. Jde o jediný bývalý sklad jaderné munice na světě, kam může veřejnost.

Celkem šest a půl tuny vážící dveře, které se otevírají vlastní gravitací. Bývalo to nejstřeženější a nejutajovanější místo v bývalém Československu, kam se svého času dostalo jen pár vyvolených.

Vítejte ve skladišti jaderných zbraní

„Dolů do depotů směli pouze odborníci – inženýři a vědci, kteří udržovali jaderné hlavice v bojové pohotovosti, a to bylo osm lidí,“ vysvětluje v pořadu Prima Česko Václav Vítovec, prezident nadace Železná opona.

V Evropě bylo v době studené války 12 míst, kde se skladovaly jaderné zbraně, a v Brdech je jedno z nich. Pod tunami betonu ležely desítky kusů jaderné munice, které byly schopné zničit půlku Evropy, a které by v případě konfliktu byly odpálené z území bývalého Československa.

Expozice unikátního muzea dokumentuje vývoj jaderných zbraní od roku 1945, včetně modelu plutoniové bomby použité v Nagasaki.

Nedobytný trezor

Výstražný systém dokáže vyvolat husí kůži dodnes. Od roku 1968 do roku 1990 se do interiéru depotu nedostal jediný občan Československa. Jadernou munici odtud Sověti odvezli v březnu 1990.

„Když se dělilo Československo v roce 1992, tak to sloužilo jako nedobytný trezor. Navezli sem řádově 800 až 1 000 tun peněz. V letech 2006 až 2008 zde pak bylo uskladněno 4 000 rakví vojáků wehrmachtu, kteří zahynuli za 2. světové války na území Československa,“ říká

„Do Atom muzea v Brdech, které má otevřeno každou sobotu, jezdí pravidelně 100 až 150 návštěvníků z celého světa. Každý víkend je tak plno. Větším skupinám nebo osobnostem z domova i ze světa se ocelové dveře otevřou na objednání prakticky kdykoliv. Já neznám stát, který by tady nebyl, vyjma těch afrických. Byly tady delegace z Hirošimy, ze Saudské Arábie, Milouš Jakeš tady byl, Hollywood tady točil film Alpha Code,“ popisuje.

Průvodce a zakladatel muzea Václav Vitovec je vystudovaný jaderný inženýr. Návštěvníci si chválí, že je schopný odpovědět všechny otázky. „Jeho znalost tématiky, co se týká tady toho krytu a těch jaderných zbraní, je neuvěřitelná,“ netají se obdivem návštěvník Martin Lacina.

A aby toho nebylo málo, bude se muzeum rozšiřovat. V druhém Depotu 10A by v příštím roce měla vzniknout expozice věnovaná vesmíru, kosmonautice a UFO.