Ráj bonsají na Slovácku: K vidění jsou jich tisíce, některé jsou staré stovky let

Slovácko je odjakživa rájem vinařů a milovníků folklóru. Málokdo ale ví, že tam najdete i království bonsají. Umění miniaturizace stromů v misce se majitel muzea ve Starém Městě věnuje už přes třicet let. Za tu dobu nashromáždil nejvíce bonsají ve střední a východní Evropě. Některé z nich jsou staré stovky let.

Po vstupu do Staroměstského muzea se ocitnete v téměř pohádkovém světě. Na necelém půl hektaru je tady k vidění více než tisíc bonsají. Areálu muzea vládne železnou rukou Josef Valuch, který patří mezi naše nejlepší bonsajisty: „Bonsaj je v překladu strom v misce, jde o nekonečný příběh, pěstuje se od stromku, který může mít tři roky, až do stromku, který může mít několik tisíc let.“

Staroměstské muzeum, to ale není jen expozice bonsají. Najdete tady i japonskou zahradu s koi kapry, skleník či kamennou rotundu. Vše má dokonalý řád a smysl. „Za pěstováním bonsají se skrývá spousta času, ale člověk to musí brát jako koníčka, že si dělá radost, stráví tady de facto celý den a nebere to jako práci,“ vypráví Josef Valuch v Prima Česku.

Bonsaj jako umělecké dílo

Bonsajové techniky pocházející převážně z Číny a Japonska v sobě snoubí prvky pěstitelství i umění. Mají navozovat iluzi starých stromů. Nejvíce ceněná je kombinace živého a mrtvého kmene.

Pravděpodobně nejstarší bonsají v místním muzeu je jalovec čínský, má více než 600 let. Jak se pozná, že je tak starý? „Poznám to z prostého důvodu, protože je to vlastně jen část stromu, který jsme vykopali. Velká část stromu byla větev, kterou jsme odřízli a spočítali letokruhy a odhadli jsme stáří stromu na více než 600 let,“ vysvětluje Josef Valuch.

Investice do takových bonsají je něco podobného jako třeba do obrazů starých mistrů. Ceny některých miniatur se vyšplhají i přes milion korun. Ale tím se rozhodně nenechte odradit. Jiné bonsaje naopak pořídíte jen za pár stovek.

Tagy: