U mladých německých voličů do 30 let se v nedělních parlamentních volbách nejvíce dařilo dvěma stranám z okrajů politického spektra. Krajně levicová strana Levice dostala 24 procent, krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) 21 procent. Vyplývá to z analýzy, kterou představila agentura Forschungsgruppe Wahlen. Středové strany spolupráci s Levicí i AfD odmítají.
Levice je označována za krajně levicovou stranu. Vznikla v roce 2007 sloučením dvou stran, z nichž jedna byla přímou nástupkyní Sjednocené dělnické strany (SED), státostrany bývalé Německé demokratické republiky (NDR). Podle prognóz veřejnoprávních stanic ARD a ZDF v celé populaci získala mezi osmi a devíti procenty.
ČTĚTE TAKÉ: Táhni zpátky na Ukrajinu, vzkázal Okamura aktivistce. Její slova překroutil, ozval se i Rakušan
AfD je označována za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu. Kvůli podezření z pravicově extremistických aktivit je v hledáčku spolkové kontrarozvědky. Ve třech spolkových zemích na východě – v Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku – ji místní tajné služby vedou dokonce jako prokazatelně krajně pravicovou. Podle prognóz získala kolem 20 procent hlasů a stala se tak druhou nejsilnější parlamentní stranou v Německu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Konečná vyhrožuje, že se má vláda bát? Co si to vůbec ta osoba dovoluje, rozčílila se Němcová