Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Příslušník Generální inspekce bezpečnostních sborů

Styky Mlejnka s Redlem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.

O pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem informoval tento týden web Seznam Zprávy. Ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace. Inspekce se v pátek proti těmto informacím ohradila.

Mluvčí GIBS Ivana Nguyenová uvedla, že pravdivé je v článku vyjádření šéfa inspekce Radima Dragouna, podle něhož GIBS od Národní centrály proti organizovanému zločinu obdržela poznatek týkající se úniku informací. „Tato skutečnost se zakládá na pravdě, nicméně poznatek nemá nic společného s příslušníkem ÚZSI, nýbrž se jednalo o poznatek v počáteční fázi, na základě kterého jsme únik informací v kauze Dozimetr začali prověřovat,“ zdůraznila.

GIBS v případu prověřuje podezření z možného úniku některých informací z trestního řízení a podezření z neoprávněných lustrací. „Obecně můžeme sdělit, že GIBS trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI, nevede,“ zmínila mluvčí inspekce. Za mylnou označila i další informaci Seznam Zpráv, že o prověřování Mlejnkovy role byly rozšířeny úkony trestního řízení.

„K vyvrácení těchto zveřejněných zpráv jsme se uchýlili z toho důvodu, že informace uvedené ve výše zmíněných článcích mohou zásadním způsobem destabilizovat situaci v ÚZSI a poškodit ÚZSI samotný,“ dodala Nguyenová.

Mlejnek známost s Redlem přiznal

Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek novinářům řekl, že policie podávala v souvislosti s kauzou Dozimetr na GIBS dva podněty a ani jeden z nich se netýká současného šéfa ÚZSI.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dříve řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Případem se bude 25. srpna zabývat sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI. O situaci chce s Rakušanem mluvit příští týden i premiér Petr Fiala (ODS).

Mlejnek přiznal, že se s Redlem zná od roku 2012. Potkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím prý nezískal.

Rakušan už dříve uvedl, že nového šéfa ÚZSI považuje za profesionála s úctyhodným kariérním profilem a nesdílí názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Jediným důvodem k Mlejnkovu odvolání by podle něj bylo, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné.

Tagy:
Vít Rakušan krimi GIBS Michal Redl kauza Dozimetr Petr Mlejnek ÚZSI