Putin ještě může na Ukrajině vyhrát, řekl americký generál a popsal taktiku „mlýnek na maso“

Ukrajinský voják s minometem bojuje v okolí Bachmutu.

Válka na Ukrajině (29.11.2022 10:00)

Rusové mohou Ukrajincům i přes své neúspěchy na frontě pořád ošklivě zatápět. Dokonce se je budou snažit dohnat k tomu, aby začali volat po příměří. Takto aktuální situaci na frontě popsal pro CNN americký generál ve výslužbě Wesley Clark. Součástí ruské strategie podle něj bude pravidelné ostřelování ukrajinských civilistů či údery na infrastrukturu. Bachmut, kde aktuálně probíhají ty nejtěžší boje, popsal jako „mlýnek na maso“.

Kreml se podle Clarka nemůže smířit s válečnými neúspěchy, a tak čím dál častěji využívá raketových úderů proti civilistům a infrastruktuře. Podle něj takto můžou pokračovat ještě nějakou dobu. „Pravděpodobně několik týdnů, možná trochu déle. Víme, že se blíží k vyčerpání svého arsenálu. Víme, že nemohou vyrábět ty nejvyspělejší rakety, ale mají staré kusy, které mohou pálit na Ukrajince,“ zhodnotil Clark pro stanici CNN.

„Tímto stylem pojedou (Rusové), co nejdéle to půjde. To je ruská strategie. Nemohou zvítězit na bojišti, můžou ale ostřelovat ukrajinské obyvatelstvo, aby si vymohli příměří k opravě své energetické sítě. To Putin chce. Chce zastavit boje, aby se zbavil sankcí a přezbrojil svoji armádu na vyšší úroveň. Stále chce dokončit svoji misi v podobě obsazení Ukrajiny,“ myslí si Clark, který zažil válku ve Vietnamu coby řadový důstojník a v roce 1999 už jako generál a vrchní velitel NATO pro Evropu velel operaci Spojenecká síla proti tehdejší Jugoslávii.

Rusové v posledních týdnech zintenzivnili své raketové údery na Ukrajince. Neútočí přitom pouze na vojáky na frontě či zásobovací linie ukrajinské armády, ale přímo na ukrajinská města včetně těch, která se nacházejí stovky kilometrů od frontové linie. Cílí na civilisty a zároveň na energetickou síť Ukrajiny, která je ostřelováním těžce zkoušená, což vede k čím dál častějším odstávkám elektřiny či tepla. Clark patří mezi další vojenské analytiky, kteří mají za to, že ruský prezident Vladimir Putin tímto způsobem chce Kyjev donutit k jednání o konci války.

Bachmut jako krvavá lázeň

Aktuálně se nejtěžší boje odehrávají na Donbasu, konkrétně ve výběžku v okolí města Bachmut. Ukrajinské síly tam jsou pod těžkou ruskou palbou, neboť Rusové se podle Clarka právě na tuto oblast zaměřují. „Pokud (Rusové) obsadí Bachmut, tak jim to otevře dveře na Kramatorsk či Slavjansk,“ poznamenal generál.

Dodal, že Rusové tam mohou ukrajinské síly extrémně silně trápit. „Ukrajinci se tam drží, mají ale těžké ztráty. Je to mlýnek na maso,“ řekl ve vysílání CNN Clark.

Ukrajinci podle něj musí ruský nápor vydržet, protože jinak by Putin mohl ve svém tažení uspět. „Pokud učiní tak silný tlak na ukrajinské síly v této oblasti, než sem Kyjev přemístí své další jednotky z Chersonu, pokud nechá Ukrajince takto vykrvácet, aby sami volali po příměří a lapali po dechu, tak Putin vyhraje,“ dodal vysloužilý generál.

Tagy:
válka Vladimir Putin Ukrajina USA Kyjev Moskevský Kreml Cherson Wesley Clark ruská invaze na Ukrajinu Bachmut