CNN Prima News Mojmír Hampl

Mojmír Hampl

Výpis příspěvků ke štítku „Mojmír Hampl“

Maláčová o penzích: Armagedon nepřijde. Skočit do postelí a plodit děti ale nestačí, říká Hampl

V debatě o důchodech nemám ráda strašení, že přijde Armagedon, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM). S tím souhlasí i předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Oba kritizovali návrh lidovců na snížení sociálních odvodů pro lidi se dvěma a více dětmi. Podle Maláčové jde o nesmysl, Hampl dodal, že ani rapidní zvýšení porodnosti by nic nevyřešilo.

Kalousek láme nad vládou hůl: Zoufalství v přímém přenosu, ztrácím naději, to nedopadne dobře

Konání vlády nemá s rozpočtovou odpovědností nic společného. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Rovněž zmínil, že pomalu ztrácí naději. „Jana Skopečka (ODS) mi bylo upřímně líto, že má hájit rozpočtovou politiku, kterou teď vláda předvádí,“ uvedl Kalousek v reakci na jednu z předcházejících politických debat vysílaných na CNN Prima NEWS.

Blížíme se dluhové brzdě, varoval ekonom Hampl. Následně zpochybnil znalosti exprezidenta Klause

Tempo, jakým se přibližujeme dluhové brzdě, je nebezpečné. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Podle něj je třeba udělat vše pro to, aby se současné zadlužování v tuzemsku zbrzdilo. Hampl si rovněž rýpl do bývalého prezidenta Václava Klause, který dle něj naprosto ztratil ponětí o proporcích veřejných financí.

PŘEHLEDNĚ: Kolik musí měsíčně uspořit třicátníci a čtyřicátníci, aby v důchodu netřeli bídu?

Na stát se nelze plně spolehnout a lidé by si sami měli odkládat peníze na důchod. Tak zní názory ekonomů, kteří upozorňují na potřebu důchodové reformy. Jenže i s úpravou penzijního systému by si lidé v aktivním věku měli na stáří spořit. Jaká je ale měsíční částka, která nám ve stáří zajistí odpovídající životní standard?

Nechcete kapitalismus, probuďte se, nikdo nehladoví. Ekonomové se ostře pohádali ve studiu

Energetická krize sílí, vláda nekomunikuje jednotně aktuální nařízení a na výhledovém řešení se mají problém shodnout jen koaliční politici. Na ideálním postupu se neshodli ani hosté pořadu 360° předseda odborářů a kandidát na Hrad Josef Středula, předseda Národní rozpočtové rady (NRR) Mojmír Hampl, ekonomka Ilona Švihlíková, a hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. Ve studiu došlo k ostré hádce.

Na obzoru je katastrofa a bankrot. Vláda dělá vše, abychom tam byli rychle, zlobí se Tlustý

Hrozí České republice v důsledku ekonomické krize řecký scénář? Například ekonom Mojmír Hampl se obává, že by se Česko v následujících letech mohlo skutečně dostat do situace, kdy nebude schopno ufinancovat své dluhy, pokud něco neudělá. Podle exministra financí Vlastimila Tlustého dokonce vláda dělá vše pro to, aby přišel co nejrychleji státní bankrot. Jeho obavy však v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mírnil ekonom Vladimír Pikora.

Česko se rapidně zadlužuje. Tak propastný dluh je neudržitelný, varuje rozpočtová rada

Propast mezi příjmy a výdaji rozpočtů se v Česku zvětšuje, obrat směrem k udržitelnosti není na obzoru. Nerovnováha veřejných financí dosáhla takového rozsahu, že může být odstraněna pouze zvýšením daňových příjmů ve spojení se změnou zákonů, které řeší takzvané mandatorní výdaje či definují rozsah činností státu. Vyplývá to ze Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou ve čtvrtek vydala Národní rozpočtová rada. Premiér Petr Fiala (ODS) sdělil, že rozpočtová nerovnováha je dědictvím po předchozí vládě, nynější kabinet si podle něj uvědomuje důležitost ozdravení veřejných financí.