CNN Prima News Mojmír Hampl

Mojmír Hampl

Výpis příspěvků ke štítku „Mojmír Hampl“

Novým členem Národní rozpočtové rady byl zvolen ekonom Musil. Střídá Zamrazilovou

16. listopadu 2022 16:37

Novým členem Národní rozpočtové rady byl zvolen ekonom Petr Musil, moderátor pořadu Co na to vaše peněženka a redaktor webu CNN Prima NEWS. Rozhodla o tom na svém středečním zasedání Poslanecká sněmovna, která tak schválila návrh Senátu z října tohoto roku. Výkonu funkce se ujme složením slibu do rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Pípáme na poplach, varuje předseda NRR Hampl. Superhrubá mzda se bude muset vrátit

3. listopadu 2022 23:40

Veřejné finance nejsou v dobré kondici, je ale stále ještě čas s tím něco udělat, řekl předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti.

Nechcete kapitalismus, probuďte se, nikdo nehladoví. Ekonomové se ostře pohádali ve studiu

21. října 2022 23:52

Energetická krize sílí, vláda nekomunikuje jednotně aktuální nařízení a na výhledovém řešení se mají problém shodnout jen koaliční politici. Na ideálním postupu se neshodli ani hosté pořadu 360° předseda odborářů a kandidát na Hrad Josef Středula, předseda Národní rozpočtové rady (NRR) Mojmír Hampl, ekonomka Ilona Švihlíková, a hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. Ve studiu došlo k ostré hádce.

Na obzoru je katastrofa a bankrot. Vláda dělá vše, abychom tam byli rychle, zlobí se Tlustý

5. října 2022 07:48

Hrozí České republice v důsledku ekonomické krize řecký scénář? Například ekonom Mojmír Hampl se obává, že by se Česko v následujících letech mohlo skutečně dostat do situace, kdy nebude schopno ufinancovat své dluhy, pokud něco neudělá. Podle exministra financí Vlastimila Tlustého dokonce vláda dělá vše pro to, aby přišel co nejrychleji státní bankrot. Jeho obavy však v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mírnil ekonom Vladimír Pikora.

Česko se rapidně zadlužuje. Tak propastný dluh je neudržitelný, varuje rozpočtová rada

15. září 2022 13:21

Propast mezi příjmy a výdaji rozpočtů se v Česku zvětšuje, obrat směrem k udržitelnosti není na obzoru. Nerovnováha veřejných financí dosáhla takového rozsahu, že může být odstraněna pouze zvýšením daňových příjmů ve spojení se změnou zákonů, které řeší takzvané mandatorní výdaje či definují rozsah činností státu. Vyplývá to ze Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou ve čtvrtek vydala Národní rozpočtová rada. Premiér Petr Fiala (ODS) sdělil, že rozpočtová nerovnováha je dědictvím po předchozí vládě, nynější kabinet si podle něj uvědomuje důležitost ozdravení veřejných financí.

Vláda je bezradná. Ale Fiala sází stromy, tak jsme asi v pohodě, glosuje exministr financí

1. září 2022 05:11

Často se říká, že vláda špatně komunikuje, ale bezradnost se prezentuje špatně, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr financí za ANO Ivan Pilný. Rýpl si také do premiéra Petra Fialy (ODS) kvůli jeho příspěvku na Twitteru. Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl následně představil tři cesty, kterými by se Česko mohlo v době energetické krize vydat. Důležité je se co nejdříve rozhodnout.

Rozdíly mezi inflacemi, o kterých se dohadují experti i politici. Jak s nimi bojovat?

15. července 2022 08:11

Zvyšování úrokových sazeb a střídmá rozpočtová politika jsou jediné nástroje, kterými lze porazit nejvyšší vlnu zdražování za 30 let. Tento většinový a praxí několikrát ověřený protiinflační postup však poslední dobou zpochybňují někteří ekonomové i politici. V čem se tedy liší inflace poptávková od nákladové? A jak můžeme tu či onu přemoci?

Ekonom Hampl: Inflaci je třeba zkrotit, jinak rozleptá společnost. Nebude to zadarmo

7. července 2022 14:04

Když přichází pandemie nebo válka, ekonom vidí hodně mlhy a v ní jen nějaké obrysy. Jeho úkolem je upozorňovat, že nelze mít vše, že je vždy něco za něco, protože politici to říkají jen neradi. „My jako voliči tohle nechceme slyšet. My máme rádi, když je nám prezentováno, že můžeme mít všechno najednou a nic to stát nebude,“ řekl Mojmír Hampl, člen Národní rozpočtové rady v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.