reklama
CNN Prima News Mojmír Hampl

Mojmír Hampl

Výpis příspěvků ke štítku „Mojmír Hampl“

Nové vládě nezávidím. Po výdajové bouři stojíme před zvyšováním daní, míní Dlouhý

11. října 2021 23:51

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý považuje vítězství koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) ve volbách za pozitivní. „Mohla by tu být vláda, která bude více hledět na zpomalení zadlužování a makroekonomické údaje,“ řekl v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Ohledně slibu koalice, že nebude zvyšovat daně, je ale vzhledem k horšící se hospodářské situaci skeptický.

Sledujte ZÁZNAM: Kdo by mohl být novým ministrem financí? Ekonomové zhodnotí volby

11. října 2021 17:52

Češi si o víkendu zvolili novou Sněmovnu, ve které budou mít většinu dvě opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN. Kdo by mohl být novým ministrem financí? Bude dál růst inflace, nebo naopak klesne? Na toto téma budou v pořadu Jak volí vaše peněženka diskutovat ekonomové Mojmír Hampl a Vladimír Dlouhý i místopředseda odborů Vít Samek. Pořad můžete sledovat od 18 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Překvapivá shoda? Komunisté a STAN chtějí zdaňovat technologické firmy

23. září 2021 00:05

Chceme zdaňovat technologické firmy, shodli se šéfka rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM) a místopředseda hnutí STAN a také starosta Dolních Břežan Věslav Michalik v pořadu Jak volí vaše peněženka televize CNN Prima NEWS. Ekonoma Mojmíra Hampla pak překvapila další shoda zástupců komunistů a Starostů, a to téma podpory reinvestice zisků.

Za vysokou inflaci vláda nemůže, tvrdí Babiš. Nechce konec spalovacích motorů

12. září 2021 22:43

Nesouhlasím, aby došlo k zákazu prodeje aut se spalovacími motory, zdůraznil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném pořadu Čau lidi. Europoslance, kteří přišli s nápadem na konec prodeje aut s pohonem na naftu či benzin, označil za fanatiky. Vyjádřil se i k inflaci v Česku, za kterou vláda podle premiéra rozhodně nemůže. Řada odborníků má ale opačný názor.

Že politici nezvýší po volbách daně? Nereálné, jako z jiné planety, tvrdí ekonomové

2. září 2021 07:25

Strany a hnutí kandidující v nadcházejících sněmovních volbách ve svých programech prohlašují, že chtějí řešit nerovnováhu českých veřejných rozpočtů. Málokdo však otevřeně hovoří o nutnosti zvyšovat daně. A když, tak jen velmi okrajově. Není divu, hlasy by tím asi politici nezískali. Slibují proto raději škrty v provozních výdajích státu. Podle ekonomů je to ale nerealistické.

Hampl: Vláda šlape na plyn, když by měla brzdit. Schillerová nevidí, do čeho se řítíme

25. srpna 2021 17:56

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) i nadále „šlape na fiskální plyn“ a rozdává lidem peníze, přestože jsme v takové fázi, kdy bychom už dávno měli brzdit a řešit ekonomické problémy. V pořadu K věci to řekl ekonom a bývalý viceguvernér České národní banky (ČNB) Mojmír Hampl. Problém vidí mimo jiné v tom, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) problém nevidí a netuší, co Česko čeká. Kritický je ale i k dalším politickým stranám, které se podle něj bojí provést radikální, ale potřebný krok.

Klaus slaví 80. Do dějin se zapsal pozitivně, znají ho po světě, hodnotí souputníci

18. června 2021 05:27

Václav Klaus je bezpochyby jednou z nejvýraznějších osobností tuzemského společenského a zejména hospodářského dění posledních třiceti let. Z pozice ministra financí, předsedy vlády a nakonec i prezidenta republiky měl jak ekonomický, tak později stále více politický vliv na směřování České republiky. Jak roli Václava Klause, který v sobotu oslaví osmdesátiny, hodnotí lidé, kteří stáli v jeho blízkosti? A za co ho kritizují?

Nevěřte, že zadlužujeme příští generace, tvrdí Babiš. Opozice ho kritizuje

30. května 2021 19:30

Premiér Andrej Babiš tvrdí, že jeho vláda nezadlužuje příští generace. Vysvětluje to výhledem české ekonomiky a také tím, že od svého nástupu do politiky až do koronavirové pandemie snižoval státní dluh. Opoziční strany ovšem dlouhodobě poukazují na pravý opak. Stát v Babišově područí podle opozičních politiků různými kroky mnohdy jen přidělal problémy do budoucna.

Stát v koronavirové krizi selhal, zmenšeme jeho velikost, vybízí ekonom Hampl

24. května 2021 07:06

Český veřejný sektor je velký a drahý. Koronavirová krize navíc ukázala, že je také neefektivní v roli, kvůli které vlastně existuje. „Stát je velký, ale slabý a pomáhá málo a pomáhá špatně. Soukromý sektor v koronavirové krizi fungoval lépe,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér České národní banky a současný šéf sektoru poradenských služeb v KPMG. Naznačil také, jak by se měl změnit penzijní systém, aby byl dlouhodobě udržitelný, a vysvětlil, proč se nemáme bát robotizace.

Párty skončila, zdroje nejsou. Vynechte předvolební dárečky, vyzval Maláčovou ekonom Hampl

23. května 2021 11:43

Je potřeba se bavit o velikosti státu a nezvyšovat nerovnováhu veřejných financí dalšími výdaji, tvrdí bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Potěšilo mě, že vláda na krizi nereagovala škrty jako v minulosti. Přešli jsme ale do opačného extrému, kdy se protrhla hráz,“ varoval Hampl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

reklama