Kalousek: Historie nezná vítěznou celní válku. Katastrofa a rána na komoru, souhlasil Hampl

360° - 3.4. v 21:59

Historie nezná vítěznou celní válku. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. S jeho pohledem na zavedení cel amerického prezidenta Donalda Trumpa souzněl také předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl, který jejich zavedení popsal jako „katastrofu“.

Trump ve středu oznámil 20procentní cla na dovoz veškerého zboží z Evropské unie do Spojených států. Podle Kalouska tu ještě tak zásadní zásah do světového obchodu způsobený politickým rozhodnutím nebyl. „Nemůže to skončit dobře,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Totální rozbití trhu, zhodnotil nová cla Kuchař. Výborný a Pekarová volají po adekvátní reakci

„Historie nezná žádnou vítěznou celní válku. Války mívají smysl, kde je vítěz a poražený. To, co Trump zahájil, ale bude mít jen poražené,“ řekl Kalousek a doplnil, že kvůli tomu zchudnou nejen Američané, ale bohužel i my.

Výrazně negativní pohled na zavedení cel s ním sdílí také Hampl. „Nerad vynáším fatalistické soudy, ale tohle je opravdu katastrofa pro světový obchod,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Doplnil, že pokud se nic nezmění a nedojde k úpravám, zasáhne to zejména země produkčního typu, jakou je Česká republika: „Je to prostě přímý zásah na komoru našeho ekonomického modelu.“

Pilný: Trump vytváří chaos

Podobný pesimismus nesdílel bývalý ministr financí a někdejší člen ANO Ivan Pilný. „Máme jednu českou pohádku o králi, který odvolává, co již několikrát odvolal, to přesně se již několikrát u Trumpa stalo,“ uvedl Pilný pro CNN Prima NEWS. Daleko větší problém prý vidí v tom, že Trump a jeho administrativa vytvářejí chaos a nejistotu. „Nikdo neví, co se stane. Jestli přijdou reciproční opatření, jaká budou a na co budou reagovat,“ doplnil Pilný.

Evropa se navíc podle něj může účinně bránit. „Amerika sem nedováží hmotné zboží, ale především služby a nehmotné produkty. Na ty může Evropská unie bez problémů uvalit desetiprocentní daň z obratu, což by asi panu Zuckerbergovi (stojí za sociálními sítěmi Facebook či Instagram, pozn. red.) nebo Muskovi (majitel sociální sítě X) nebylo úplně jedno,“ dodal Pilný.

Jeho slova podpořil Kalousek, podle kterého nepředvídatelnost velmi škodí ekonomice, světovému obchodu a kapitálovému trhu. „Je tu jistá naděje, že to nevydrží dlouho a dojde k rozumným dohodám, které situaci trochu zlepší,“ vysvětlil. Souhlasil rovněž, že Evropská unie může případně zavést reciproční cla nebo částečně vyřadit americké firmy z výběrových řízení. „Lidé typu Donalda Trumpa jinak než pod tlakem nevyjednávají,“ dodal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Evropa chystá odvetu za americká cla. Tvrdá rána, postihne miliony lidí, tvrdí šéfka EK

Tagy: