Vánoční svátky jsou neodmyslitelně spojené nejen s rodinou a dárky, ale také s velkým náporem dobrého jídla a pití. Téměř nikdo si neodpustí tradiční smažená jídla a několik druhů cukroví. Češi to ale s přibíráním během Vánoc přehánějí a tloustnou více než jiné národy, tvrdí na základě dat z průzkumu Naturhouse ekonom Lukáš Kovanda. Jedním dechem pak dodává, že s příchodem nového roku si mohou mnout ruce především majitelé sportovišť a fitness center. Lidé totiž začátkem ledna přicházejí s novou, většinou krátkodobou, motivací hubnout.
Výsledky průzkumu společnosti Naturhouse hovoří jasně – zvýšené množství jídla konzumuje zhruba 80 procent lidí. Více než třetina v souvislosti s jídlem trpí přes Vánoce zdravotními problémy. Celkem během svátků přibereme okolo dvou až pěti kilogramů. To je více než v západních zemích.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ztratili jsme výsady, které nám umožňovaly bohatnout. Bude hůř, varuje Mojmír Hampl
Spolu s tloustnutím pak většina lidí řeší, jak přebytečná kila shodit. Téma je každoročně populární zejména s příchodem 1. ledna. Fitness centra se rázem zaplní novými a motivovanými návštěvníky, kteří však nevydrží cvičit déle než měsíc. Proto se takoví lidé nazývají „ledňáčky“.
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy utrácí Češi na sportovištích zbytečně stovky milionů korun. „Během ledna se návštěvnost každoročně zvedá až o 30 procent. Za sportovní aktivity jsou přitom Češi ochotni utratit i tisíce korun. Třeba roční permanentka do posilovny v Praze vyjde na 10 až 15 tisíc korun, podobné ceny zaplatí lidé i v Ostravě nebo Brně,“ uvedl Kovanda.
Ten upozorňuje i na to, že Češi za permanentní vstupenky utrácí zbytečné množství peněz. Měsíc cvičení by je totiž vyšel výhodněji, kdyby si platili jednotlivé vstupy.
„Podle odhadu České komory fitness v Česku pravidelně v posilovnách cvičí až dvě procenta populace. Vyjdeme-li ze studie z USA, že lidé pořízením permanentky platí nakonec o sedmdesát procent více, než by platili při běžném vstupu, nenaplněné novoroční přání shodit přebytečná kila vyjde nakonec Čechy každoročně v souhrnu na zhruba 350 milionů korun. Kila zůstávají, ale jsou o miliony lehčí,“ dodal Kovanda.
Češi s kilogramy navíc neúspěšně bojují
Český statistický úřad vydal v roce 2023 výsledky šetření, ve kterém se dotazoval 16letých a starších respondentů na váhu a index tělesné hmotnosti. Zjištěný průměr vyšel v indexu BMI na 26,2 bodu, což je těsně nad horní hranicí hodnot, které jsou považovány za zdravou váhu. V průměru tedy Češi trpí nadváhou.
S tou bojuje více než třetina žen (35,7 procenta) a téměř polovina dospělých mužů (48,6 procenta). „Každý pátý muž trpí obezitou (21 procent), u ženské části populace je to 18,4 procenta. Každá druhá žena má naopak BMI na úrovni normální váhy, případně podváhy,“ uvádí studie.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na levnější potraviny zapomeňte. Musíme zjistit, kdo situaci zneužívá, varují ekonomové