Mrazivá svědectví z Bachmutu: Žijeme tu jako v době kamenné. Proč nám to Rusové dělají?

Ještě před válkou šlo o 72tisícové město, které se soustředilo na výrobu šumivých vín. Nyní je doněcký Bachmut jedním z nejnebezpečnějších míst na světě. Vlivem ruského bombardování z něj nezbylo téměř nic. Smrt číhá prakticky za každým rohem. Lidé, kteří ve městě zůstali, jsou bez elektřiny a bez vody. Nová svědectví ze zničeného Bachmutu přinesl web Sky News.

Rusové nadále vynakládají až neuvěřitelné úsilí, aby na území centrálního Donbasu dosáhli postupu. Narážejí však na tvrdý ukrajinský odpor. Například střet ruské a ukrajinské armády u Bachmutu v posledních týdnech připomíná svým stylem i mírou brutality první světovou válku, což fatálně odnáší i samotné doněcké město.

Štáb britské televize Sky News v této oblasti natočil novou reportáž. V Bachmutu strávil několik hodin s Ludmilou Bilou. Ta patří do skupiny statečných dobrovolníků, kteří v posledních týdnech fungují jako spojka mezi Bachmutem a nedalekou frontovou linií. Spolupráce vypadá jako klasický barterový obchod.

Zatímco usměvavá Ludmila předala vojákům u frontové linie vlněné ponožky, kovové pánve, balení polévkových nudlí a sušenek, plechovky fazolí či periskopy (optické zařízení, jež umožňuje bezpečně vykouknout ze zákopu), na oplátku od armády obdržela zásobu benzinu a nafty.

„Musím tu být stejně jako ti chlapci (vojáci), abychom udělali vše pro obranu naší země. Pomáháme si navzájem,“ řekla 45letá žena s čepicí a šálou ve žlutomodré barvě krátce předtím, než naskočila zpět do své dodávky se dvěma dalšími společníky a zamířila přímo do Bachmutu. Tam i přes neúnavné ruské bombardování stále žije několik tisíc lidí.

Kromě pomoci tamním obyvatelům se Ludmila neustále do Bachmutu vrací i proto, aby civilisty přesvědčila k odchodu z tohoto města. Nejnovější záběry z dronů dokazují, že z doněckého Bachmutu zbyly de facto jen trosky.

„Bachmut, město, které bylo největším výrobcem šumivých vín na Ukrajině. Navštívil jsem to tam v roce 2018. Chtěl jsem se tam někdy podívat znovu. Nyní ruské dělostřelectvo město vyhladilo. Cílem Moskvy je totální zničení Ukrajiny,“ konstatoval například novinář a expert na východní Evropu Sergej Sumlenny. Lidé v Bachmutu jsou odříznuti od dodávek elektřiny, tepla i vody.

Ani studené počasí a neustálé riziko blízké smrti však některé lidi nedonutilo k úprku. „Třeba můj jediný syn, kterému je 22 let, bojuje u Bachmutu. Chci mu být nablízku, nebojím se,“ řekla Ludmila. Její asi 20členná dobrovolnická skupina Wings of Liberty (Křídla svobody) sídlí v Dnipru, tedy zhruba pět hodin jízdy autem od Bachmutu. Do Dnipru se tým vrací zhruba jednou za týden.

Jak měl štáb Sky News možnost zjistit, obyvatelé Bachmutu jsou většinou velmi plaší. Ze svých úkrytů příliš nevycházejí. Například jedné rodině nechala Ludmila láhve s vodou, svíčky, přikrývky a jídlo přímo před dveřmi.

Je děsivé žít takhle ve 21. století...

Třeba 75letá Oksana, která shání funkční kamna, odpověděla na otázku, jak se nyní v Bachmutu žije, následovně: „Je to těžké. Velmi těžké.“ Poté začala plakat a dodala: „Žijeme tu v zimě, bez přikrývek. Mrzneme. Teplota v našem domě se pohybuje kolem tří až pěti stupňů. Čekáme tady na kamna. Řekli nám, abychom napsali naše jména na seznam a počkali. Kdy to skončí?“

V Bachmutu žije se svým 82letým manželem, který je prý příliš slabý na to, aby mohl město opustit. „Jak bych ho v tom mohla nechat? Nejsou tu žádní lékaři ani sestry. Není tu nic. Nacházíme se v době kamenné. Je děsivé žít takhle ve 21. století. A nikdo na světě nám nemůže pomoci. Jak je to možné? Proč to Rusové dělají? Proč jsou tak tvrdohlaví, když jde o naše město? Je tu jen válka, válka a válka. Už více než půl roku na nás neustále útočí,“ dodala Oksana.

Štáb Sky News město nakonec opustil v době, kdy začaly být výbuchy z nedalekého ruského ostřelování stále hlasitější. Při odjezdu kousek od auta britských reportérů a kameramanů proletěl šrapnel.

Zatím se nezdá, že by okupanti měli v útocích na Bachmut polevit. „Pro Rusko je Bachmut skutečnou továrnou na smrt. Posílá řadu za řadou a ztrácí stále více vojáků, každý den asi 70 až 100. Stejný počet je denně zraněn,“ konstatoval před časem mluvčí východní skupiny ukrajinských ozbrojených sil Serhij Čerevatyj. Velkými ztrátami trpí i ukrajinská armáda.

Tagy: