Zkáza ukrajinského Bachmutu: Z města šumivých vín nezbylo prakticky nic, ukazují záběry

Ještě před válkou šlo o 72tisícové město, které se soustředilo na výrobu šumivých vín. Nyní z doněckého Bachmutu vlivem ruského bombardování nezbylo téměř nic. Jen stěží by člověk ve městě našel budovu, která není poničená. Většinu staveb neustálé boje doslova srovnaly se zemí. U Bachmutu už se válčí dlouhé týdny a odehrávají se tu ty nejkrvavější epizody ruské invaze na Ukrajinu. Svou brutalitou i stylem připomínají záběry z města a okolí zákopovou první světovou válku.

„Bachmut, město, které bylo největším výrobcem šumivých vín na Ukrajině. Navštívil jsem to tam v roce 2018. Chtěl jsem se tam někdy podívat znovu. Nyní ruské dělostřelectvo město vyhladilo. Cílem Moskvy je totální zničení Ukrajiny,“ konstatoval novinář a expert na východní Evropu Sergej Sumlenny.

Společně se svým komentářem zveřejnil video, které pořídil bezpilotní letoun. Záběry z dronu ukazují, že z doněckého Bachmutu nezbylo prakticky nic. Známý ukrajinský novinář Denis Kazanskij pak doplnil, že video bylo pořízeno na okraji města.

„Nezůstala zde jediná budova vhodná k rekonstrukci. Ruská armáda na rozdíl od ukrajinské neosvobozuje města, ona je ničí a mele na prach. Nemá to smysl. Jde jen o hloupé ničení,“ uvedl Kazanskij.

Bezpečnostní expertka Maria Avdeevová připomněla, že ještě před ruskou agresí žilo v Bachmutu kolem 72 tisíc Ukrajinců, nyní je město de facto vylidněné. „Vidět to mě bolí,“ dodala. Právě v blízkosti Bachmutu dochází v posledních týdnech k nejtvrdším bojům. Střet obou armád v těchto místech se dá označit za „jatka“ či „krvavou lázeň“.

Rusové nadále vynakládají až neuvěřitelné úsilí, aby dosáhli postupu na území centrálního Donbasu. Naráží však na tvrdý odpor z ukrajinské strany. Ta často sdílí záběry z úderů na ruské okupanty. Rovněž dokumentuje, jak vypadá život v bahnitých zákopech na vybombardované východní frontě. Zveřejněné fotky a videa z okolí Bachmutu připomínají snímky z první světové války.

Ukrajinským vojákům situaci v zákopech ztěžují tuny bahna, studené počasí i ruské bomby, které denně dopadají na jejich pozice. Obě armády trpí obrovskými ztrátami. Ze zpráv z bojiště se zdá, že hůř jsou na tom Rusové, kteří pravidelně čelí útokům ukrajinských dronů.

Přesto z posledních zpráv amerického Institutu pro studium války (ISW) vyplývá, že okupanti dosáhli v okolí Bachmutu určitých územních zisků. Jejich pozemní jednotky tam totiž podporuje letectvo.

Tagy:
válka víno vojáci Ukrajina bombardování budovy krev Rusko Donbas ostřelování První světová válka Sergej Sumlenny Doněcká oblast zákopy Bachmut