reklama

Mrtvá zvířata a nemocní lidé: Ruskem zmítá nová ekologická katastrofa

Rusko se potýká s další ekologickou katastrofou. Na pobřežích kamčatské oblasti se objevují mrtvá mořská zvířata. Plavci a surfaři si stěžují na zdravotní obtíže způsobené pobytem ve vodě. Příčina však zatím není zřejmá.

reklama

Místní obyvatelé si prvních problémů všimli před zhruba třemi týdny. Lidé, kteří přišli s mořskou vodou do kontaktu, si stěžovali na rozmazané vidění, štípání v očích a bolesti v krku. Následně se na pobřeží začala objevovat mrtvá zvířata. Úřady se zpočátku snažily situaci zlehčovat, guvernér Kamčatky Vladimir Solodov však v neděli spustil vyšetřování příčiny a pohrozil, že v případě zjištění nedostatků ze strany úředníků vyvodí důsledky.

Zástupci Greenpeace odebrali ve vodách u Chalatyrské pláže několik vzorků, které prokázaly významné zvýšení hladin ropy a fenolů. „Míru kontaminace se zatím nepodařilo určit, ale skutečnost, že se po délce celého pobřeží objevují mrtvá zvířata, jen potvrzuje závažnost situace,“ prohlásila organizace ve svém vyjádření.

Příčina katastrofy zatím není zřejmá. Podle úřadů v oblasti v nedávné době nebyly hlášeny nehody ani únik ropy. Ruská zpravodajská agentura TASS uvádí, že podle jejích zdrojů za ní stojí únik z ropného tankeru. Místní hydrometeorologický ústav uvedl, že za vyplavením stovek mrtvých živočichů může stát bouře, která oblast zasáhla na přelomu měsíce. Ochránci se však domnívají, že by za katastrofou mohl být únik pesticidů z nedalekého utajeného zařízení. „Takové škody mohou jen sotva být důsledkem bouře či znečištění vody ropou,“ prohlásil Alexej Knižnikov ze Světového fondu na ochranu přírody. Podle něj za znečištěním s největší pravděpodobností stojí látka rozpustná ve vodě. Potvrzuje to i skutečnost, že znečištění nejvíce zasáhlo tvory žijící na dně – látka se tak zřejmě dostala do hloubky a nezůstala jen na povrchu, jako tomu je u úniků ropy.

V Rusku nejde o první letošní katastrofu. V červnu uniklo z elektrárny u města Norilsk více než dvacet tisíc tun paliva, které se vylilo do řeky. Úřady se o situaci dozvěděly až po dvou dnech, což rozlítilo prezidenta Putina. Hned v červenci zase úřady musely řešit únik znečištěné vody z opuštěného dolu v pohoří Ural.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama