Novináři deníku The New York Times Kate Congerová a Ryan Mac varovali před vlivem – podle nich nevyzpytatelného – majitele sociální sítě X Elona Muska. V rozhovoru pro prestižní žurnalistický web Reuters Institute připomněli, že dosud žádná ze sociálních sítí si dlouhodobě nevybudovala neotřesitelnou pozici u uživatelů.
Sociální síť X se stala v posledních letech zásadním zdrojem informací pro miliony lidí po celém světě, uvedl Reuters Institute. Neotřesitelnou pozici při získávání informací v současnosti nezpochybňují ani Congerová s Macem.
ČTĚTE DÁLE: Osamělost může škodit zdraví jako kouření, tvrdí vědci. Zvyšuje riziko demence a jiných nemocí
„Navzdory určitému úpadku, ke kterému na této platformě došlo, je dnes stále hlavním centrem bezprostředního zpravodajství,“ přiznala Congerová. „Vidíme to během velkých zpravodajských událostí, jako byl pokus o atentát na Donalda Trumpa. Ostatní platformy začínají přebírat tento podíl na trhu, ale X je stále centrem pro tento způsob konverzace,“ dodala žurnalistka.
Přesto je podle novinářů patrné, že X může ztratit svůj exkluzivní monopol na zprostředkovávání informací. Nejvíce se počtem uživatelů na X tlačí platforma Bluesky. Síť zaznamenala krátce po amerických prezidentských volbách masivní nárůst nových uživatelských účtů, připomněl v polovině listopadu web CNN.
„Skutečná zkouška pro Bluesky nastane ve chvíli, až se z té sítě stane mainstreamová platforma a místo, kde se mohou scházet třeba vaši rodiče,“ přiblížil Mac. Pro Bluesky bude důležité naučit uživatele co nejefektivněji využívat uživatelské prostředí. „Nyní jim přibývá milion lidí denně,“ připomněl novinář, který se jinak zabývá moderními technologiemi.
Musk nemá rád tradiční média
Síti X může podle Maca časem ublížit styl vedení jejího majitele Elona Muska. Americký miliardář se dlouhodobě netají averzí vůči tradičním médiím. „Vždycky byl vůči zpravodajským médiím nepřátelský,“ konstatoval Mac, který byl sám na X dočasně zablokován, když o Muskovi informoval.
Congerová upozornila, že Musk využívá sítě X jako nástroje k prosazování vlastních názorů a zájmů. „Jeho politické postoje jsou ideologicky nekonzistentní,“ uvedla. „Je to vidět na tom, jak se jeho rozhodnutí o moderování obsahu projevují v závislosti na tom, která vláda na světě Muska o něco požádá,“ uvedla.
Jako příklad vyzdvihla komplikované vztahy mezi Muskem a představiteli Ukrajiny. „Musk třeba veřejně prohlásil, že by podle něj USA měly ukončit nebo omezit pomoc Ukrajině, která však stále spoléhá na Muskovy satelity Starlink pro komunikaci na bojišti,“ řekla Congerová. „I když na internetu řekne něco, co se ukrajinským představitelům nelíbí, nemají Ukrajinci moc možností, jak se proti tomu odvolat,“ konstatovala.
Informační monopol Muskovy sítě může podle žurnalistů brzy skončit. „Neexistuje žádná sociální síť, která by žila dlouhý a šťastný život,“ míní Congerová. „Friendster je pryč. MySpace je pryč. Facebook je nyní jakýmsi městem duchů,“ zdůraznila.
Podle Maca neexistuje žádný důvod, proč by síť X neměla následovat osud výše zmíněných platforem. „Po určitou dobu síť X přinášela užitek. Zítra ji může nahradit síť jiná,“ uzavřel.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ráj pro nostalgiky. V Enteru jsme zamířili do unikátního Muzea her, kterému nechybí téměř nic