Jednačtyřicetiletý muž z Nizozemska má nevšední zálibu. Pravidelně si přivydělává darováním spermatu. Celkem měl zplodit už více než 550 dětí, čímž porušil pravidla dárcovství. Znechucení rodiče muže nyní žalují a viní ho ze zvýšení rizika náhodných příbuzenských svazků, incestu i vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.
Nizozemský hudebník Jonathan Jacob Meiler není v darování spermatu žádným nováčkem. Už v roce 2017 vyšlo najevo, že prostřednictvím deseti různých klinik zplodil 102 dětí. Když se jeho jméno dostalo na veřejnost, byl Meiler zařazen na černou listinu. To mu v této činnosti ale nezabránilo, v Dánsku i na Ukrajině nabízel své služby prostřednictvím webových stránek, na kterých vystupoval pod pseudonymy, píše web DutchNews.
ČTĚTE TAKÉ: Šok po testu DNA: Muž má tisíc strýců a tet, jeho dědeček byl rekordním dárcem spermatu
„Když pomyslím na následky, které by to mohlo mít pro mé dítě, je mi špatně od žaludku,“ sdělila DutchNews jedna z žen, která porodila Meilerovo dítě a muže nyní žaluje prostřednictví nadace Donorkind. „Mnoho matek mu říkalo, že musí přestat, ale nic nepomáhá. Takže jít k soudu je jediná možnost, jak ochránit své dítě.“
Šok po testu DNA: Muž má tisíc strýců a tet, jeho dědeček byl rekordním dárcem spermatu
Jacka Nunna zajímaly pouze výsledky matčiných genetických testů. Úplnou náhodou však přišel k nečekanému zjištění. Jeho biologický dědeček byl jedním z nejplodnějších dárců spermatu na světě, a zanechal mu tak tisíce příbuzných.
Podle představitelů nadace měl muž svým neuváženým chováním zvyšovat riziko možného incestu, náhodných příbuzenských svazků, ale i vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců. Meiler, který v současné době žije v Keni, odmítl soudní případ komentovat.
Mnoho rodin, kterým měl Meiler pomoci k narození potomka, se k žalobě nadace Donorkind připojilo. Jejich cílem je zabránit šíření Meilerova spermatu, proto se snaží vyhledat kliniky, kde ho daroval. Veškeré sperma má být zničeno, pokud není rezervováno pro ženu, která již má jedno z jeho dětí.
Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Kolik dětí nese Meilerovu genetickou výbavu, není jasné, ale hudebník tento počet jistě dalece překročil. Jedné z matek se měl svěřit, že má asi 500 biologických potomků. Nicméně v žalobě, která byla na hudebníka podána nadací Donorkind, se píše dokonce o 550 dětech.
Skandály v Nizozemsku
Nizozemsko v posledních letech řešilo několik skandálů, které jsou spojené s neetickým způsobem darování spermatu. V roce 2020 vyšlo najevo, že gynekolog Jan Wildschut z města Zwolle v letech 1981 až 1993 používal vlastní sperma při umělém oplodnění pacientek, a stal se tak otcem nejméně 17 dětí. Podobný případ gynekologa, který bez vědomí pacientek používal k inseminaci vlastní sperma, byl odhalen v roce 2019. Na klinice u Rotterdamu lékař Jan Karbaat během své kariéry zplodil nejméně 90 dětí s ženami, které vyhledaly jeho odbornou pomoc.