Vědci odkryli na zahradě v Portugalsku kosti, které by mohly patřit největšímu nalezenému dinosaurovi v Evropě. Zkamenělá žebra podle odborníků patří brachiosaurovi. Soudě podle jejich velikosti mohl gigant z období jury dosahovat délky pětadvacet metrů a výšky dvanáct metrů. Nález je unikátní i svým zachováním původního tvaru.
Vykopávky na zahradě ve městě Pombal začaly už v roce 2017, kdy si její vlastník při stavebních pracích všiml kusů zkamenělých kostí a kontaktoval vědce z Lisabonské univerzity. Napsal o tom deník The Guardian. Tento měsíc pak španělští a portugalští paleontologové začali odkrývat obratle a žebra patřící brachiosaurovi, největšímu suchozemskému živočichu všech dob.
Restos de un #dinosaurio gigante en el #Jurásico Superior, resumen de la campaña de excavación llevada a cabo en #Pombal (#Portugal) durante este mes de #agostohttps://t.co/ZtOiNLobME#jurassic #dinosaur #fieldwork pic.twitter.com/duzkTLqQO5
— El Cuaderno de Godzillin (GBE-UNED) (@Godzillin) August 22, 2022
„Podobný nález všech žeber zvířete není obvyklý, tím spíše v této poloze, která zachovává jejich původní anatomické umístění,“ sdělila Elisabete Malafaiová z Lisabonské univerzity. Přirozená poloha zkameněliny podle vědců dává naději, že vykopávky odkryjí i další části těla dinosaura. Zkamenělina je asi 150 milionů let stará. Vyplývá to z horniny, ve které ji paleontologové nalezli.
Brachiosauři vážili několik desítek tun a měli vzpřímený krk, čímž se podobali dnešní žirafě. Přední nohy měli vyšší než zadní a měřili okolo dvanácti metrů. Jednalo se o býložravce a zřejmě se živili podobným způsobem jako žirafy. Bez problémů totiž dosáhli do korun stromů. Kostry brachiosaurů byly dosud nalezeny v Severní Americe, v Tanzanii, Alžírsku nebo Portugalsku.