Jedno z nejbolestivějších úmrtí v historii. Tak je často popisována smrt pětatřicetiletého Japonce, který poté, co byl vystaven rekordnímu množství radiace, umíral v trýznivých bolestech dlouhých osmdesát tři dní. Muž kvůli nesnesitelným mukám dokonce prosil doktory, aby přestali s pokusy o záchranu jeho života, píše deník The Mirror.
Incident, který se Hisashimu Ouchimu z Japonska stal osudným, se odehrál v září roku 1999 v továrně na zpracování uranu, ve které pětatřicetiletý muž pracoval. Jeho kolegové totiž do přístroje, který přeměňuje uran na jaderné palivo, omylem umístili mnohonásobně větší množství tohoto chemického prvku, než povolují bezpečnostní limity, informuje deník The Mirror.
ČTĚTE TAKÉ: Po boji s těžkou nemocí zemřela herečka Balážová. Založila dvě známá divadla
Kvůli tomu byl Ouchi vystaven 17 tisícům milisievertů radiace, bezpečné maximum je stanoveno na pouhých dvacet milisievertů. Pětatřicetiletý Japonec se tak kvůli chybě svých kolegů stal nedobrovolným rekordmanem – žádný jiný člověk v dějinách totiž nebyl vystaven většímu množství radiace.
Kvůli nehodě museli obyvatelé města Tokaimura, kde se továrna nacházela, podstoupit vyšetření na přítomnost radiace v těle. Ouchi, byť ze začátku působil zcela zdravě, rychle onemocněl, stejně jako dva kolegové, se kterými onu osudnou směnu pracoval.
Lékaři na něm začali záhy po nehodě pozorovat první znepokojivý příznak – začala se mu totiž sloupávat kůže. Jeho zdravotní stav se poté rapidně zhoršoval, kvůli nahromaděné tekutině v plicích trpěl dýchacími obtížemi a musel mu tak pomáhat ventilátor.
Obrovské množství radiace také zabilo buňky v jeho střevech, Ouchi proto nemohl pozřít ani potravu, ani předepsané léky na zmírnění strašlivých bolestí, kterými si procházel. Následně začal trpět téměř neustálými průjmy, což jeho zdravotnímu stavu také neprospělo. Kvůli vnitřnímu krvácení musel každý den podstoupit deset krevních transfuzí, krvácel také z masa, které měl po celém těle odhalené kvůli sloupávání kůže.
Přestaňte s léčbou, prosil lékaře
Lékaři vyzkoušeli pro záchranu jeho života nespočet metod, žádná z nich však nefungovala. Japonci postupem času vypadla oční víčka, kvůli čemuž podle vzpomínek lékařů plakal krev. Kvůli trýznivým bolestem je dokonce Ouchi prosil, aby s léčbou přestali, píše The Daily Mail.
Po třiaosmdesáti dnech strašlivého utrpení selhaly pětatřicetiletému Japonci orgány. To nakonec vedlo k jeho smrti krátce před Vánoci 21. prosince 1999. Stejný osud potkal i jeho kolegu Masata Shinoharu, který v nemocnici skonal v dubnu následujícího roku.
Nehodu jako zázrakem přežil jejich nadřízený Yutaka Yokokawa, kterého před smrtící radiací nejspíše zachránil fakt, že se v době nehody nacházel u svého pracovního stolu, dál od zmíněných dvou kolegů, kteří si před smrtí museli projít nepředstavitelnými bolestmi.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Promluvil řidič, který na Teplicku vyhodil štěně. Nebylo moje, zachránil jsem ho před auty, řekl