Trolejbus smetl v Pardubicích muže. Záběry naznačují, že se kvůli mobilu nerozhlédl

Muž s mobilem vešel na přechod a vůbec si nevšiml trolejbusu

Pardubičtí policisté se zabývají nehodou, při které trolejbus srazil na křižovatce chodce. Muž v té chvíli držel v ruce telefon a vstoupil na přechod, kde pravděpodobně svítila červená, aniž by se rozhlédl.

Neštěstí se stalo před několika dny na jedné z nejrušnějších pardubických křižovatek v centru města poblíž třídy Míru. „Jak je vidět na záznamu, tak muž přichází k přechodu pro chodce, kde stojí hlouček dalších osob čekajících na to, až budou moct přechod přejít. Nicméně tento muž pokračuje v chůzi stále dál a aniž by se pravděpodobně řádně rozhlédl, vstupuje na přechod,“ popsala mluvčí pardubické policie Dita Holečková.

ČTĚTE TAKÉ: Autobus na Chomutovsku sjel ze silnice, mezi zraněnými byly i děti. Spekuluje se o mikrospánku

Muž držící mobil v levé ruce si evidentně vůbec nevšiml trolejbusu, který k němu odbočil zleva a který ho následně srazil. Náraz muže odmrštil, rychle se k němu seběhlo několik svědků. Nepozorný chodec může mluvit o obrovském štěstí, že nehodu přežil.

„Při této nehodě došlo ke zranění muže. Byl převezen následně sanitkou do nemocnice. Nicméně podle informací, které mám v tuto chvíli k dispozici, by jeho zranění neměla být vážná,“ doplnila mluvčí.

Říká se jim smombies

Chodci, kteří se za chůze věnují svému mobilnímu telefonu a tím ztrácejí obezřetnost, už mají ve světě své jméno ⁠⁠⁠⁠⁠⁠– říká se jim „smombies“, což je kombinace anglických slov smartphone a zombies. Dívání do displeje mobilu jim zužuje periferní vidění a snižuje jejich obezřetnost.

„Někteří dokonce neváhají mít na uších i sluchátka. Tímto se dokonale izolují od obklopující reality, což je skutečně velice nebezpečné,“ vysvětluje předseda expertní rady Platformy Vize 0 Roman Budský.

V některých státech Evropy už dostávají chodci přecházející silnice za hledění do mobilu poměrně vysoké pokuty. Například v sousedním Polsku to může stát až 2 000 zlotých, což je v přepočtu přes 10 000 korun. Do boje proti smombies vytáhla i Francie, přidává se k tomu ale také preventivní kampaň. Například v Číně zkoušejí pro chodce s mobilem vyhradit na chodnících speciální pruhy. Ve Stockholmu se zase objevily značky upozorňující řidiče na nebezpečí, že se mohou setkat s chodci hledícími do mobilu.

Neúprosné statistiky

Řada dopravních expertů ovšem varuje, že taková opatření mohou situaci zhoršit. Podle nich jen podporují chodce v jejich nepozornosti při chůzi a lepší je účinná propagace bezpečné chůze bez mobilu v ruce a sluchátek na uších.

Statisky dopravních nehod dokládají, jak je chodec zranitelný. Pokud ho srazí auto jedoucí 30 kilometrů v hodině, nastává smrt v 10 procentech případů, v dalších 25 procentech dojde k velmi vážnému zranění s často doživotními následky. Pokud ale auto jede „padesátkou“, pak umírá chodec v polovině případů. Ti zbývající, kdo přežijí, utrpí velmi vážná zranění.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Auto v Německu smetlo trampolínu s dítětem. Vůz se zapíchl do střechy, ukazují záběry

Tagy:
Pardubice silnice dopravní nehoda havárie katastrofy, nehody a mimořádné události nehody a mimořádné události silniční nehoda