Minulý týden přeplaval muž z KLDR přes Japonské moře do Jižní Koreje, informovaly jihokorejské úřady. V demilitarizované zóně se pak několik hodin pohyboval bez povšimnutí, přestože jej zachytily kamery a spustil několik alarmů. Jde o druhý případ selhání ostrahy na jihokorejské straně za několik měsíců.
Muž se na cestu vydal pravděpodobně 16. února v noci a uplaval několik kilometrů v Japonském moři, než po půlnoci dosáhl jihokorejských břehů. Muži na cestě pomohl příliv, pak prolezl odvodňovacím kanálem, nad nímž vede ostnatý drát, uložil svůj neopren a ploutve.
Dostal se přes tři kilometry hluboko do jihokorejského vnitrozemí a pohyboval se asi šest hodin v demilitarizované zóně mezi Jižní Koreou a Korejskou lidově demokratickou republikou (KLDR), aniž by si jej všimli vojáci. Přitom ho desetkrát zachytila kamera a několikrát spustil alarm. Když si pohraničníci muže konečně všimli, potřebovali další tři hodiny, aby jej zadrželi. Našli ho spícího.
Jak z KLDR? Gymnasta skokem a rybář po vodě
Bezpečnostní selhání vojáků v demilitarizované zóně spustilo vlnu kritiky ze strany opozičních politiků i médií. Není to totiž poprvé, co si služba několik hodin nevšimla příchozího uprchlíka. Poslední případ je z loňského listopadu, kdy severokorejský uprchlík zcela nespatřen přeskočil plot v demilitarizované zóně a tvrdil, že je bývalý gymnasta. V ostře sledovaném pásmu strávil 14 hodin, než si jej někdo všiml.
Dvacátník, který k jihokorejským břehům připlaval, o sobě pro změnu tvrdí, že je rybář. Zatím není jasné, proč si k útěku zvolil tuto netypickou a komplikovanou cestu. Spekuluje se také o tom, jak ve velmi chladné vodě, jejíž teplota se podle webu Seatemperature.org v únoru pohybuje okolo 2 stupňů Celsia, přežil.
„Pravděpodobně plaval asi šest hodin a pod neoprenem měl ještě prošívanou bundu. Oblečení mu zřejmě pomohlo udržet se v teple a zůstat nad hladinou. Pomohl mu také příliv, který tou dobou probíhal,“ řekl pro zpravodajskou agenturu Yonhap jeden z představitelů pohraniční stráže.
Zabezpečení je zastaralé a špatně funguje
Podle vyjádření armády vojáci na první alarm nereagovali, protože v době, kdy by spuštěn, jeden z nich zrovna nastavoval automatický počítačový systém a domníval se, že jej spustil sám. U druhého upozornění prý jiného vojáka vyrušil telefonát. Armáda podle francouzské agentury AFP přiznala, že vojáci nerespektovali bezpečnostní protokol a slíbila posílit bezpečnost hranic. Podle ministra obrany Jeong Kyeong-doo je systém v této oblasti překonaný a funguje špatně.
Loni v létě byla na jihokorejské straně nařízena revize odvodňovacích kanálů poté, co se severokorejský uprchlík vrátil jedním z nich zpět do KLDR. Pohraničníci našli tři kanály, o nichž před tím nevěděli. Dosud neznali ani kanál, kterým minulý týden připlaval rybář.
Podle odhadů agentury AFP překonalo společnou hranici Severní a Jižní Koreje asi 30 tisíc lidí. Loni se touto cestou do Jižní Koreje dostalo 229 osob, výrazně méně než v letech uplynulých. Je to pravděpodobně dáno ztíženými podmínkami kvůli pandemii koronaviru.