Na 99 procent jsem nebyl pacientem nula, říká lékař o covidovém letu do Tokia

Vlastimil Voráček

Co Čech, to politik! (120)

Lékař Vlastimil Voráček se ve vysílání CNN Prima NEWS rozmluvil o okolnostech cesty na letní olympiádu do Tokia. Známý ortoped je totiž podezřelý z toho, že jako neočkovaný během letu z Prahy do Japonska tehdy nakazil několik sportovců koronavirem. Voráček se na základě několika poznatků domnívá, že takzvaným pacientem nula nebyl.

Voráček byl v létě roku 2021 součástí české výpravy do japonského Tokia na odloženou olympiádu. Na palubě letadla ovšem došlo k rozšíření nákazy koronavirem mezi cestující včetně několika českých reprezentantů. Voráček byl tehdy médii označen za pravděpodobného prvního nakaženého.

Ortoped, který se léta staral o české tenisty a tenistky v Davis Cupu či Fed Cupu, si je prý téměř jistý, že takzvaným pacientem nula na palubě nebyl on. „Podle měření jsem v sobě neměl skoro žádnou virovou nálož. Všichni ostatní, co se dostali do izolace se mnou, ji měli větší než já. Plno mých kritiků o tom vůbec nic nevědělo a jejich komentáře bazírovaly na hypotézách,“ uvedl.

Podle Voráčka navíc nebyl pozitivní nikdo, kdo kolem něj seděl v letadle. Naopak všichni ostatní nakažení cestující prý seděli blízko vedle sebe. Lékař také v pořadu tvrdil, že podle krevních testů, které si nechal udělat po návratu z Japonska, prodělal covid už v květnu, tedy zhruba dva měsíce před olympijským odletem. „Na 99 procent jsem nebyl pacientem nula,“ prohlásil.

Koronavirem se při covidovém letu do Tokia nakazili plážoví volejbalisté Ondřej Perušič s Markétou Nausch Slukovou, stolní tenista Pavel Širuček a cyklista Michal Schlegel. Perušič a Širuček museli kvůli nákaze vynechat první duel na turnaji, Nausch Sluková a Schlegel se her nakonec vůbec nezúčastnili.

Sestřih nejlepších hlášek:

Druhý host pořadu, prezident České lékařské komory Milan Kubek, tehdejší incident v letadle označil za mezinárodní ostudu. „Mně těch sportovců bylo líto. Umím si představit, když někdo čtyři roky dře a směřuje k vrcholu kariéry, jenže kvůli neschopným organizátorům je o to ochuzen. Nikdo neočkovaný tam neměl letět. Opatření se prý nedodržovala ani během letu,“ zmínil.

Poté se opřel i do Voráčka: „Tady se zničila kariéra mnoha lidem. Kdyby všichni byli naočkovaní, mohli jsme si tím letem odpustit mezinárodní ostudu.“ Voráček již několikrát zmínil, že je mu také líto sportovců, kterým pozitivní test na covid celou olympiádu pokazil.

„Samozřejmě že je mi líto každého sportovce, který o tu olympiádu tím přišel. Ale že já jsem byl pozitivní, neznamená, že kdybych byl očkován, tak se tak nestalo,“ dodal.

Tagy: