Smrt hudebníka, scénáristy a dramaturga, který pro televizi Prima připravoval například koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje, šokovala český šoubyznys. Co bylo její příčinou? Radanu Dolejšovi bylo pouhých 57 let.
V neděli večer Radana Dolejše, který byl tváří staropražské skupiny Šlapeto, našli kolegové ze souboru. „Byli jsme domluveni, že za ním večer přijdu. Zvonil jsem, ale dlouho nikdo neotvíral. Zavolal jsem policii, dveře nakonec otevřeli hasiči, kteří ho doma našli mrtvého. Na zprávu koronera už jsem tam nečekal,“ prozradil deníku Blesk kapelník Šlapeta Karel Hoza s tím, že den předtím se Radanovi špatně dýchalo, čímž zadal spekulace o tom, že by příčinou úmrtí mohl být COVID-19. To zatím rodina ani nikdo z blízkých zesnulého umělce nepotvrdil.
Tři týdny v kómatu
Dolejš se v posledních letech potýkal s vážnými zdravotními problémy. Trpěl cukrovkou, kvůli níž údajně zhubl šedesát kilo. V loňském roce málem přišel o život. Operovali mu nohu, do které se dostal zánět, který vyústil v celkovou sepsi organismu. Měl vysoké horečky, které nešly srazit. Na operačním sále upadl do kómatu a zůstal v něm tři celé týdny. „Měl jsem namále. I lékaři měli jisté pochyby, jestli se z toho vůbec dostanu,“ svěřoval se svým přátelům.
Smrt Radana Dolejše zaskočila i dramaturga, scénáristu, producenta a textaře Ivana Rösslera, který patřil k jeho dlouholetým spolupracovníkům. „O jeho zdravotních problémech jsem věděl, ale nečekal bych, že to skončí takhle,“ povzdechl si. Se zesnulým hudebníkem se poznal už na začátku devadesátých let. „Přišel za mnou do televize jako kapelník skupiny Šlapeto, kterou později přejmenoval na Patrolu a nabízel mi spolupráci. Věděl jsem o jeho lásce k Voskovcovi a Werichovi, k Semaforu, tedy k umělcům, kteří byli blízcí i mně. Radan byl mimořádně pracovitý a díky Šlapetu a Hašlerovi měl blízko i k lidové zábavě,“ dodal Rössler.
V posledních letech se potkávali už jen sporadicky. „Někde doma mám DVD, které s Patrolou Šlapetem natočil v Semaforu. Také mám i knížku korespondence Jiřího Voskovce, na které se podílel. Když o tom tak přemýšlím, zůstalo tady toho po Radanovi poměrně hodně. Pomůže nám to na něho v dobrém vzpomínat,“ uvedl Ivan Rössler.
Věrný přítel Karel Gott. Když byl v nouzi, nabízel mu peníze
Dolejšovým velkým vzorem byl Karel Gott, kterého velmi obdivoval a přátelil se s ním. Do konce života vzpomínal na to, jak mu Mistr sám od sebe podal pomocnou ruku. „Když jsem přišel ze dne na den o práci a nevěděl, co budu dělat, zavolal mi a zeptal se, jestli nepotřebuji finanční pomoc, než si najdu jinou práci, že mám malé děti. Byl neskutečně lidský. V nouzi poznáš přítele,“ říkával Radan. Se zpěvákem spolupracoval například na televizním Silvestru v roce 2000.
„Napsal jsem scénář, jehož vrcholem byla směs jeho písní, které jsem proměnil v duety s šestnácti zpěvačkami a poslal jsem mu ho na konzultaci. Hned druhý den mi zavolal, zcela rozezlen, co jsem mu to poslal za hrůzu. Sypal ze sebe argumenty, proč je celý scénář špatný, a aby mi to dokázal v reálu, začal mi ho celý předzpívávat. A jak tak zpíval, začínalo se mu to najednou líbit. Když se dostal do finále, byl už nadšený a natěšený. Zeptal se mi jen: ‚Tak kdy už to budeme točit?‘ Vedl se mnou vlastě sedmdesátiminutový monolog,“ zavzpomínal s úsměvem Radan Dolejš.