Obyvatelé Floridy se bouří, není jim to ale nic platné. Úřady daly zelenou plánu na vypuštění 750 milionů geneticky modifikovaných komárů na souostroví Florida Keys mezi lety 2021 až 2022. Mají pomoci zredukovat populaci „obyčejných“ komárů, informoval web CNN.
„Administrace použila dolary z daní a vládních zdrojů na experiment ve stylu Jurského Parku. A to navzdory všem naléhavým krizím, kterým náš národ a stát Florida čelí: tedy koronavirové pandemii, rasovým nespravedlnostem a klimatickým změnám,“ uvedla Jaydee Hansonová z Mezinárodního centra pro posuzování technologií a bezpečnost potravin.
„Co by se mohlo pokazit? Nevíme, protože Agentura pro ochranu životního prostředí nezákonně odmítla analyzovat environmentální rizika. Nyní může bez dalšího přezkoumání rizik experiment proběhnout,“ dodala Hansonová.
Projekt proti samičkám
Pilotní projekt schválený americkou Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA) je navržen tak, aby otestoval, zda geneticky modifikovaní komáři mohou být schůdnou alternativou ke komárům tropickým (Aedes aegypti), jejichž populace je regulována insekticidy. Ti mohou přenášet virus zika, horečku dengue či žlutou horečku.
Komár pojmenovaný OX5034 byl upraven tak, aby jeho samičky umřely již v larválním stádiu, aby nemohly nemoci šířit. Pouze komáří samičky totiž sají krev, kterou potřebují k dozrání vajíček. Samečci se živí nektarem a nemoci nepřenášejí.
Souhlas k vypuštění komárů byl udělen rovněž v okrsku Harris v Texasu začátkem roku 2021, uvedla společnost Oxitec, která geneticky modifikovaný organismus (GMO) vyvinula. Agentura pro ochranu životního prostředí vyhověla žádosti Oxitec po letech zkoumání dopadu geneticky modifikovaného komára na zdraví člověka i životní prostředí.
Společnost, které trvalo deset let, než získala potřebná povolení, testovala předchozí sterilní verzi OX513A na Kajmanských ostrovech, v Panamě a Brazílii, přičemž všude vykazovala vysokou úspěšnost. Například při testu u jedné z obydlených oblastí v Brazílii prý modifikovaní komáři snížili populaci tamních komárů o 95 procent.
Odpor veřejnosti i ochránců přírody proti GMO
Proti projektu, který má proběhnout na Florida Keys, se zvedl odpor ze strany veřejnosti, nesouhlasnou petici podepsalo již přes 240 tisíc lidí. Problém nevyřešila ani mediální kampaň, která Floriďanům připomínala, že GMO komár neštípe. Podle médií místní obyvatelé ovšem odmítají experiment se „superhmyzem“ či „robo-Frankenstein“ komáry.
Součástí povolení ze strany EPA je požadavek, aby Oxitec informoval státní úřady 72 hodin před vypuštěním komárů a prováděl průběžné testy po dobu nejméně deseti týdnů, aby bylo zajištěno, že žádná ze samic těchto komárů nedosáhne dospělosti.
Environmentální skupiny se nicméně obávají, že šíření geneticky modifikovaných samčích genů mezi populaci divokých zvířat může uškodit ohroženým druhům ptáků, hmyzu či savců, kteří se komáry živí. „Vypuštění geneticky upravených komárů uprostřed pandemie zbytečně vystaví riziku Floriďany, životní prostředí a ohrožené druhy,“ uvedla Dana Perlsová, manažerka společnosti Friends of the Earth (Přátelé Země).